ČTsport

ČTsport
úterý 23. října 2018 Teodor
blog

První "sold out" – a trocha islámu

Velikost textu:

Stockholm - Že by se – obrazně řečeno – blýskalo na lepší časy? Těžko říct. Na skutečné hromy blesky nad Stockholmem nedošlo. Zatím. Jen se rapidně ochladilo, začalo pršet, ale zároveň se pořadatelé mohli poprvé pochlubit nadšeným oznámením – SOLD OUT. Vyprodáno! Stalo se při utkání domácího výběru s Německem.

David Soeldner
David Soeldner

Tentokrát by se opravdu daly v hale Globen snadněji spočítat volné sedačky. Nikoliv ty obsazené. A to nebylo všechno. S ohledem na pozitivní vývoj utkání, samozřejmě z hlediska domácího týmu, došlo opakovaně i na divácké vlny a všelijaké spokojené mručení. Ale pozor, Němci nehráli tak zle a měli spoustu šancí. Jenže na sebevědomé kousky Zetterberga, Franzena a dalších hvězdných Švédů se zkušenostmi z NHL to bylo přece jen málo.

Proklatě málo, alespoň na můj vkus, však bylo i fanoušků oděných do švédských dresů. Před rokem v Bratislavě snad neexistoval Slovák, který by na utkání tamní reprezentace nevyrazil v barvách národního týmu. Dres, čepice, slovenská vlajka namalovaná přes celý obličej, další skutečná v ruce, k tomu šála. Ano. To byla ta správná fanouškovská výbava. Ale ve Stockholmu i na onen vyprodaný duel s Německem? V dresu tak každý desátý návštěvník. A miniaturní vlaječku nakreslenou na tváři mělo možná dvacet dítek a tři slečny. Inu, s takovou se někdo ze Švédů dostane do mého obvyklého fejetonu, vlastně sestřihu nejoriginálnějších fanoušků v ochozech MS, jen stěží.

Naopak velmi originální byl taxikář, který mě vezl z letiště. Původem z Íránu. O hokej se podle očekávání nezajímal, jen o fotbal. Zasvětil mne ale do základů islámu, vysvětlil, jak je v koránu chápáno peklo, jak je podle něj i putování do Mekky v podstatě velký byznys, a v souvislosti s hokejem ho zaujala jen ta informace, že pořadatelé mistrovství světa zareagovali na mizernou návštěvnost tím, že snížili ceny vstupného. "Hm, to nic není," odvětil. V arabských zemích, kde vládnou bohatí šejkové, co už žádné peníze nepotřebují, a kde se řadové obyvatelstvo o sport prakticky nezajímá, je vstup na sportovní akce volný. Třeba na fotbal. A přesto ani tak nikdo nepřijde!

David Soeldner

Od roku 1993 reportér hokejového magazínu Buly. Na MS podevatenácté, sedmým rokem jako autor fejetonů České televize ze zákulisí hokejových šampionátů.

 


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.