ČTsport

ČTsport
pondělí 15. října 2018 Tereza

Výlet do (nehokejové) stockholmské historie

Velikost textu:

Stockholm - Středa byla pro mě volným dnem, na MS se hrály jen méně zajímavé zápasy, navíc nás večer vystřídal na ČT4 fotbal. S Jirkou Hölzlem jsme se tedy vypravili do nejzajímavějšího muzea Stockholmu.

Martin Hosták
Martin Hosták

Vasa muzeum se nachází na Djurgardenu a je v něm pouze jedna atrakce – válečná plachetnice Vasa. Švédové však historické blamáži dali úžasný rámec, a tak je tento objekt nejnavštěvovanější památkou Švédska. Loď byla postavena ve velkém spěchu v letech 1626 – 1628. Švédové tehdy válčili s Poláky a králi Gustavu Adolfovi II. se vůbec nelíbily ztráty na moři. Poručil tedy vystavět největší válečnou loď té doby, plachetnici Vasa.

Stavitelé však špatně odhadli stabilitu lodi a ta se po 1 300 m plavby v relativně mírném větru potopila. Kuriozitou je studie, která říká, že důvodem nestability obrovské lodi byla chyba v odhadu šířky. Lodě se tehdy stavěly podle citu a stavitelé se o cca jeden metr zmýlili... V roce 1961, tedy po 333 letech, se podařilo Švédům loď vytáhnout ze dna zálivu téměř neporušenou a od 90. let je vystavena v muzeu. Byl jsem tam v polovině 90. let a připomenout si celou historii bylo neskutečně zajímavé.

Na další historickou zajímavost jsem narazil při čtení oficiálního programu MS. Hlavní kouč USA Scott Gordon je tam označen za brankáře – průkopníka. V březnu 1985 jako první (společně se soupeřem Chrisem Terrerim) v historii umístil láhev s vodou na síťku své branky. Důvod byl prozaický, v univerzitní soutěži jejich týmy hrály už třetí dvacetiminutové prodloužení a oba brankáři měli obavy z dehydratace. 

Dnes čeká naši reprezentaci žhavá současnost, duel s Lotyši bude hodně důležitý. Tak držte klukům palce!


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.