ČTsport

ČTsport
pátek 19. října 2018 Michaela

Vídeň 1977 – nejzamotanější turnaj historie

Velikost textu:

Praha – Metropole Rakouska hostila v průběhu dubna a května 1977 v pořadí 44. mistrovství světa, které je právem považováno za nejzamotanější hokejový turnaji historie. V roli obhájce titulu přijela do Vídně československá reprezentace, která jen několik měsíců předtím oslnila druhým místem na premiérovém Kanadském poháru.

Kapitán mistrů světa František Pospíšil
Kapitán mistrů světa František Pospíšil

Už v základní skupině nebyla nouze o překvapivé výsledky, například favorizovaná sborná utrpěla debakl 1:5 od Švédska. Ve finálové čtveřici oba týmy doplnila Kanada a Československo, které sice porazilo Tre Kronor, ale dostalo šest gólů od Sovětů a ztratilo bod s Kanadou. Švédové a SSSR postupovali s 12 body, Čechoslováci byli o bod zpět, výsledky ze základní skupiny se v tomto systému turnaje započítávaly.

Hned na úvod skupiny obhájci prvenství dokázali vrátit sborné šest dní starou porážku, ve 13. minutě vedli 3:0 a nakonec přes drtivý tlak Sovětů v závěrečné třetině udrželi výhru 4:3. Javorové listy pak ve večerním utkání rozdrtily Švédsko 7:0. V dramatickém utkání proti Tre Kronor dokázal na vyrovnání Jaxe v závěru odpovědět Bohuslav Ebermann a Čechoslováci měli titul ve svých rukou.

Jenže v posledním zápase vyhořeli s Kanadou a porážka 2:8 vložila jejich osud do rukou Švédů. Sovětům stačila po předchozím vítězství nad Kanadou proti Seveřanům i remíza, hattrick Ronalda Erikssona a šokující výhra Švédska 3:1 ale vrátily mistrovský pohár definitivně do rukou československého kapitána Františka Pospíšila.

přehrát video
Zamotané MS 1977
Zdroj: ČT sport

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.