ČTsport

ČTsport
čtvrtek 21. června 2018 Alois

Trénování českého týmu lákalo Draisaitla už dlouho

Velikost textu:

České Budějovice - První angažmá mimo Německo čeká v nadcházející sezoně německého trenéra s českými předky Petera Draisaitla, který převzal extraligový tým hokejistů Českých Budějovic. Někdejší německý reprezentant, který se narodil v Karviné, podepsal s jihočeským klubem roční smlouvu s opcí.

Peter Draisaitl
Peter Draisaitl

"Neměl jsem tak kvalitní nabídky v Německu, jaká byla tady v Budějovicích," řekl Draisaitl na dnešním setkání s novináři, po kterém byl oficiálně představen fanouškům. "Ale určitě ne z hlediska finančního. Já jsem velice spokojený a šťastný člověk, že mi daly Budějovice šanci. Jdu sem za novou zkušeností a beru to jako výzvu. Na práci se těším," uvedl lámanou češtinou. Šestačtyřicetiletý kouč dosud působil v německém hokeji, vedl několik týmů v druhé lize a v nejvyšší soutěži trénoval jen v krátkých časových úsecích Oberhausen, Duisburg a naposledy v uplynulé sezoně Norimberk. "Tam to moc neklaplo. Bylo to nejtvrdších šest sedm měsíců mojí trenérské kariéry," přiznal Draisaitl, který až do třinácti let žil v Opavě a tam také začal s hokejem.

Potom s rodiči odešel do exilu. Zpočátku bydleli poblíž Hannoveru u otcovy sestry, díky trenéru Olejníkovi začal poté Draisaitl znovu hrát hokej v Mannheimu a následně se prosadil až do reprezentace. Za Německo odehrál 146 utkání, zúčastnil se sedmi mistrovství světa a tří olympiád. "Můj první velký turnaj byla olympiáda v Calgary, kde jsme vyhráli 2:1 nad týmem Československa, za který nastoupil můj spoluhráč ze žákovského týmu Opavy Radim Raděvič. Byl to pro mne velký zážitek," ohlédl se muž, který si nyní splnil přání působit jako trenér v rodné vlasti. "S myšlenkou trénovat v Čechách jsem si hrál už dlouho," přiznal.

přehrát video
Draisaitl v Budějovicích

Nabídku ale dostal jedinou, z Českých Budějovic. Oslovil ho asistent sportovního manažera Petr Sailer. "Hledali jsme trenéra, který je tady neokoukaný a mohl by vnést do týmu něco nového," uvedl Sailer, jenž kouče kontaktoval poté, co se dozvěděl, že bude osobně sledovat světový šampionát hráčů do 18 let, který se konal v Česku. Za tým Německa totiž hrál jeho syn. "Zavolal jsem mu a od té doby jsme byli prakticky denně v telefonickém kontaktu. Shodli jsme se na koncepci budování nového týmu a také na tom, že Peter chce pracovat společně s Radkem Bělohlavem a trenérem brankářů Romanem Turkem, kteří nastoupili k extraligovému áčku krátce před ním," vysvětlil Sailer.

Přípravu na nové angažmá vzal Draisaitl vážně, rozhodl se prostudovat videozáznamy všech utkání Mountfieldu z poslední sezony. "Z německého hokeje bych rád aplikoval kulturu práce a připravenosti. Němci šlapou 65 minut. Budu sázet na důrazný hokej, jinak se to podle mého názoru ani nedá dělat. Hokej se musí hrát agresivně, na špičkách. Ne na patách. Vím, že Budějovice měly nejméně trestané mužstvo, ale nebudu mít problém s tím, že nás soupeři přestanou mít rádi," řekl nástupce Františka Výborného. Draisaitla čeká na jihu Čech práce s hodně omlazeným týmem. "Tolik mladých hráčů jako tady jsem pohromadě ještě nikdy neviděl, ale zkušenosti s vedením mladých hokejistů mám," uvedl německý kouč.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.