ČTsport

ČTsport
pondělí 15. října 2018 Tereza

Hokejové poblouznění je tu, šampionát začíná v pátek

Velikost textu:

Stockholm/Helsinky - Hokejisté Finska budou doma v Helsinkách útočit na 76. mistrovství světa na obhajobu zlata a pokusí se jako první zástupce pořádající země od roku 1986 dosáhnout na triumf. Naposledy se to povedlo tehdejšímu Sovětskému svazu. Poprvé se o pořadatelství dělí dvě země - Finsko se Švédskem - a šampionát se hraje i novým systémem se dvěma osmičlennými základními skupinami. Čeští hokejisté se pokusí navázat na zlato z roku 2010 z Kolína nad Rýnem a loňský bronz. Dění na světovém šampionátu detailně mapuje Česká televize prostřednictvím vysílání ČT4 a webového speciálu mshokej.cz. Neunikne vám ani minuta soubojů na ledě, sledovat můžete rozhovory s hráči, podíváte se do zákulisí, čekají vás blogy komentátorů.

Trénink české reprezentace
Trénink české reprezentace

Obhájci stříbra Švédové, přestože se na jejich půdě hraje jen část turnaje a vrchol je naplánován do Finska, tvoří hvězdný tým v čele s Danielem Alfredssonem, Henrikem Zetterbergem či Erikem Karlssonem. Třikrát za sebou nechyběli na stupních vítězů a brousí si zuby na první zlato od roku 2006, kdy ovládli olympijské hry v Turíně i světový šampionát v Rize. Velkou motivaci má Kanada, která od triumfu na olympiádě ve Vancouveru před dvěma roky dvakrát za sebou vypadla ve čtvrtfinále. Loni na medaili nedosáhli po čtyřech úspěšných letech Rusové.

Všechna utkání odvysílá živě www.mshokej.cz

Díky časovému posunu mezi Stockholmem a Helsinkami bude Česká televize moci z letošního hokejového šampionátu odvysílat rekordní počet přímých televizních utkání – 50 z celkových 64. Časový rozdíl jedné hodiny mezi oběma místy konání hokejových klání zároveň určuje i systém překrývání zápasů. Například z utkání konaného v Helsinkách odvysílá ČT první třetinu, po které začíná program před atraktivnějším zápasem ve Stockholmu. První utkání pak bude dokončeno v přestávkách hlavního televizního utkání.  Po první třetině hlavního utkání začíná protizápas, jehož třetí třetinu uvidí diváci živě na ČT4 po skončení hlavního utkání. Na webu mshokej.cz uvidíte všechna utkání v přímém přenosu.

Vysílání České televize si diváci budou moci vychutnat v nejlepší kvalitě – den před začátkem šampionátu totiž ČT spustí druhý satelitní HD kanál, na kterém bude vysílat program ČT4.

Bojovat o co nejlepší umístění budou i další země, protože podle žebříčku Mezinárodní hokejové federace po turnaji budou nasazeny celky pro olympijské hry v Soči v roce 2014. Prvních devět bude mít jistou přímou účast a boj o důležité body čeká třeba Slovensko s českým trenérem Vladimírem Vůjtkem starším. Zatímco tradiční mocnosti Finsko, Švédsko, Rusko, Česká republika a Kanada se Spojenými státy americkými se nemusejí obávat a hrají "jen" o nejlepší pozice pro nasazení na příští MS i olympiádu, Slováci se potřebují dostat z desáté pozici před Norsko, Německo či Švýcarsko, aby nemuseli hrát kvalifikaci o účast pod pěti kruhy.

Letos i příští rok platí nový herní model

V základních osmičlenných skupinách ve Stockholmu i v Helsinkách se týmy utkají každý s každým a první čtyři postoupí do play-off. Čtvrtfinále proti sobě sehrají týmy ze stejných skupin podobně jako před čtyřmi roky v Kanadě, kdy se hrálo také ve vzdálených městech Québeku a Halifaxu. Úspěšné dva celky ze Stockholmu se do Finska přesunou až na semifinále a boje o medaile.

Česko - Švédsko
Česko - Švédsko

Do skupiny A divize I sestoupí přímo nejhorší celky z obou základních skupin a mezi elitou je nahradí Slovinsko a Rakousko. Své pozice mezi šestnáctkou nejlepších se budou snažit po loňském postupu obhájit nováčci Itálie a Kazachstán. Za rok se zopakuje letošní model šampionátu s pořadatelstvím Finska a Švédska jen s tím rozdílem, že turnaj vyvrcholí ve Stockholmu.

Padne divácký rekord?

Pořadatelé nynějšího šampionátu chtějí vytvořit nový rekord v návštěvnosti, který drží od roku 2004 Česká republika. A vzhledem k tomu, že se zápasy budou hrát v Helsinkách v Hartwall areně s kapacitou 13 500 míst a ve Stockholmu v Globen areně s kapacitou 13 850 diváků, je reálná šance, že na šampionát zavítá více než tehdejších 552 000 fanoušků. Šéf organizačního výboru Kalermo Kummola předpokládá, že bude prodáno 650 000 vstupenek.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.