ČTsport

ČTsport
sobota 23. června 2018 Zdeňka

Sportovní hala slavila hokejové mistry světa i Davisův pohár

Velikost textu:

Praha - Tipsport arena v Praze-Bubenči, která se dlouhá léta nazývala Sportovní hala, se za uplynulá desetiletí stala němým svědkem řady úspěchů československého sportu. Hala hostila čtyřikrát mezi lety 1972 a 1992 mistrovství světa v ledním hokeji, z toho dvakrát, v letech 1972 a 1985, se domácí výběr radoval z titulu. V roce 1980 zde českoslovenští tenisté vyhráli Davisův pohár, úspěšní zde byli i krasobruslaři či basketbalisté. Sportovní halu otevřela 7. března 1962 krasobruslařská revue Ledový večerník.

Sportovní hala
Sportovní hala

Multifunkční hala, kde hrají své zápasy hokejisté pražské Sparty, se do roku 1999 nazývala Sportovní hala, poté prošla celou řadou komerčních názvů až k současnému pojmenování. Vlastníkem stavby je magistrát hlavního města, současná kapacita činí 14 tisíc míst k sezení a 1 300 k stání (pro hokej) a 8 tisíc na koncert. Původně hala pojala dokonce 18 700 diváků.

O postavení nové sportovní haly s umělým ledem v Praze bylo rozhodnuto v prosinci 1952. Měla vzniknout přestavbou tzv. Strojnického paláce, který byl ve Stromovce postaven v roce 1907 a kde se předtím konaly zejména známé vzorkové veletrhy. Přestavba paláce byla vzhledem k velkým finančním nákladům v roce 1954 zastavena, práce byly obnoveny až na podzim 1958.

K rekonstrukci ocelové konstrukce původní haly bylo využito šesti rámových sloupů starého objektu. Architektonicky pak vznikla v trojlodní hale na tehdejší dobu unikátní střepinová konstrukce. Prostřední loď s rozměry 60 x 96 metrů, a výškou 28 metrů byla pro ledovou plochu nejvhodnější. Součástí haly se stal i osvětlovací most o váze 30 tun, konstrukci navrhl ing. Holubec z podniku AVIA Letňany.

Hned v březnu 1962 se zde konalo mistrovství světa v krasobruslení, na kterém vyhráli v tancích na ledě domácí sourozenci Romanovi. První utkání hokejové ligy Spartak Praha Sokolovo (tehdejší Sparta) proti ZKL Brno se uskutečnilo 17. října 1962, Pražané vyhráli 5:4. Kromě řady koncertů či estrád zde například v roce 1981 vybojovali českoslovenští basketbalisté bronz na mistrovství Evropy.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.