ČTsport

ČTsport
čtvrtek 15. listopadu 2018 Leopold

Nová cena IIHF má připomenout přínos mezinárodnímu hokeji

Velikost textu:

Curych - Rada Mezinárodní hokejové federace (IIHF) zavedla novou cenu, kterou bude pravidelně udělovat "týmu nebo týmům, jež se významně zaslouží o přínos mezinárodnímu hokeji či budou mít určující vliv na rozvoj hry." Cena má zatím pouze pracovní název IIHF Milestone Award, na tom oficiálním se mohou svými návrhy podílet hokejoví fanoušci. Rada IIHF současně zveřejnila i premiérové vítěze - prvními oceněnými budou dodatečně reprezentační výběry bývalého Sovětského svazu a Kanady, které spolu sehrály v září roku 1972 slavnou Sérii století.

Série století 1972: SSSR - Kanada
Série století 1972: SSSR - Kanada

"IIHF vyznamenává od roku 1997 jednotlivce tím, že je uvede do Síně slávy IIHF, ale cítili jsme, že tu chybí cena, která ocení velké události, velké týmy nebo momenty, které nějakým způsobem utvářely naši hru," řekl pro web IIHF její šéf René Fasel. "To je důvod, proč jsme zavedli novou cenu. A Rada si myslí, že by bylo správné, aby historická Série století z roku 1972 byla oceněna jako první," dodal Fasel.

Ocenění tak ještě zvýrazní 40. výročí od osmizápasové série mezi oběma zeměmi, která měla být podle prognóz jasnou záležitostí Kanady, ale nakonec se rozhodla až v samém závěru posledního souboje. Po úvodních duelech na kanadské půdě měla kolébka hokeje na kontě pouze jedinou výhru, zatímco sborná dvě, jeden zápas skončil remízou. Po přesunu do Moskvy, kde se série dohrávala, znovu uspěli domácí Sověti, teprve pak Kanaďané zabrali a třemi výhrami dokonali obrat, když rozhodující gól vstřelil 34 vteřin před koncem osmého zápasu Paul Henderson, a rozhodl tak nejen o osudu poslední bitvy, ale i celé série. Podle historiků byla série počátkem moderní hokejové éry.

O pojmenování trofeje ještě nebylo rozhodnuto, hokejoví fanoušci mohou posílat své návrhy elektronickou poštou přímo na IIHF nebo na její stránky na sociálních sítích Facebook a Twitter. "Rádi bychom fanoušky poprosili o pomoc, abychom našli nejlepší možný název, 'Milestone Award' je pouze pracovní označení, ale nejsme si jisti, že je to optimální pojmenování," přiznal Fasel.

Prezentace ceny bude součástí ceremoniálu uvedení dalších velikánů světového hokeje do Síně slávy, které je naplánováno na 20. května do Helsinek, kdy finálovým utkáním vyvrcholí letošní světový šampionát.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.