ČTsport

ČTsport
pátek 19. října 2018 Michaela

Formace Kolář, Koukal, Průcha hlásí po osmi letech návrat

Velikost textu:

Praha – Naposledy se v reprezentaci sešli před osmi lety. Jan Kolář, Petr Koukal a Petr Průcha tehdy tvořili sehraný útok mladíků z Pardubic. Nyní se do národního týmu všichni vracejí a na Švédských hrách, které národní tým odstartuje už ve čtvrtek duelem s domácím mužstvem, budou znovu hrát spolu.

Petr Průcha a Alois Hadamczik
Petr Průcha a Alois Hadamczik

Kouč Alois Hadamczik dokonce plánuje, že dá triu volnost do přesilovek, aby dobře fungující vzájemnou chemii mohli i po letech potvrdit. "To jsme spolu ještě ani neprobírali. Pokud ale dostaneme šanci v přesilovkách, potom tam musíme něco ukázat. Trenér nám může nakreslit nějakou šablonu, ale odehrát to musíme sami," zdůraznil Kolář.

Hokejisté jsou z oživení formace nadšeni

Petr Průcha: "Je super vidět, že i po osmi letech se pořád daří všem třem... Kluci určitě hrajou tentýž hokeje. Několikrát jsem je viděl v extralize, budu se jim muset přizpůsobit."

Jan Kolář: "Jsem rád, že jsem se toho dočkal. Budu se snažit nezklamat."

Útočník Kolář druhou šanci doceňuje

Po osmi letech dostává pardubický útočník Jan Kolář možnost rozšířit sbírku dosavadních 11 startů v týmu hokejové reprezentace. Na rozdíl od předešlé příležitosti tu nynější již umí docenit. Pro Koláře byla pozvánka velkým překvapením, přestože o sobě dával v extralize hodně vědět a bilance 20 branek s 24 nahrávkami ve 47 utkáních ho řadí dokonce na sedmé místo produktivity celé soutěže.

Útočník Jan Kolář s bekem Jakubem Krejčíkem na reprezentačním tréninku
Útočník Jan Kolář s bekem Jakubem Krejčíkem na reprezentačním tréninku

"Už jsem to trochu vstřebal, i když to bylo ohromné překvapení," řekl Kolář. Ne snad, že by již v pozvánku nedoufal, spíše prý hodnotil své šance reálnýma očima. Od vzniku KHL totiž vnímá v Evropě větší konkurenci. "Kluci občas dávají KHL přednost i před NHL, ti z nejlepších hráčů hrají i tady v Evropě a v NHL jich je jen pár. Říkal jsem si proto, že ta konkurence je hodně velká, ale samozřejmě jsem se po celou dobu snažil o to, abych se pozvánky ještě někdy dočkal," ujistil Kolář.

Naposledy hrál na turnaji v Moskvě v roce 2003. "Když jsem tady byl tehdy, bylo mi nějakých 22 23 let. To člověk nedocení a bere to nějak jako samozřejmost, nechápe to pořádně. Teď v těch třiceti už je ten pocit úplně jiný. A myslím, že i hokejově jsem teď trošku jinde, vyzrál jsem a v klubu mám úplně jinou roli," porovnával Kolář.

Nedvěd: Reprezentovat je pro mě pořád velká výzva a čest

Zatímco začátkem listopadu ukončil hokejový útočník Petr Nedvěd patnáctileté čekání na start v národním týmu, tentokrát se na srazu reprezentace objevil po třech měsících. Věří, že listopadové zkušenosti zúročí a donutí reprezentačního kouče Aloise Hadamczika přinejmenším zvažovat jeho nominaci na světový šampionát, který se odehraje v květnu ve Finsku a Švédsku.

"Je to pro mě pořád obrovská výzva a motivace. Jsem moc rád, že šéfové národního týmu na mě myslí a tu pozvánku jsem zase dostal," řekl Nedvěd na dnešním srazu v Praze. Reprezentační přestávky jinak nemívá moc rád, neboť vypadne ze zápasového rytmu. "Takže účast tady je pro mě plus i v tomto ohledu," doplnil s nadsázkou Nedvěd, který s 56 (22+34) body ze 44 duelů vede v současnosti kanadské bodování extraligy.

Petr Nedvěd
Petr Nedvěd

Listopadová zkušenost pro něho byla důležitá. "Co si budeme povídat, tam to byl takový krok do neznáma a hodně otazníků skoro u všeho," připomněl Nedvěd, který tehdy bral účast na turnaji Karjala hlavně jako zkoušku, zda na této úrovni může ještě vůbec hrát a jestli na to má. "Něco to samozřejmě napovědělo, ale uvidíme, jak se bude dařit týmu i mně osobně teď ve Švédsku," vyhlížel Nedvěd třetí díl série Euro Hockey Tour.

Nyní však již pocestuje na sever Evropy s vědomím, na jaké úrovni se tyto zápasy odehrávají. "Bylo pro mě příjemným překvapením, že s těmi hráči dokážu bruslit a stačím jim. Tím jsem si nebyl jistý, protože jsem věděl, že to nasazení a rychlost, to je všechno o úroveň víš," přiznal. "Jinak je to celkově podobné, jen je trochu jiné složení toho týmu a teď letíme do Švédska," dodal s úsměvem Nedvěd.

Mistrovství světa? O něm se teď nechci bavit, říká Nedvěd

Ohledně možné účasti na mistrovství světa je nadále opatrný. Především je prý rád za každý zápas, který si může za národní mužstvo zahrát. "Pro mě se nic nemění, reprezentovat je pořád obrovská výzva a čest. O šampionátu ale asi teď nemá moc cenu se bavit. Bude tam hodně okolností - kolik hráčů bude moct přijet z NHL, jak budeme hrát v lize s Libercem a další věci. Samozřejmě se ale budu snažit podat co nejlepší výkony, abych si o to místo řekl. Pak uvidíme, jak to dopadne," prohlásil Nedvěd.

přehrát video
Reakce českých hokejistů
Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.