ČTsport

ČTsport
pondělí 18. června 2018 Milan

Legendární Jaroslav Pouzar vítězil doma i v Kanadě

Velikost textu:

Praha – Silný, rychlý, důrazný – to byly největší přednosti hokejového útočníka Jaroslava Pouzara, člena slavné generace, která v druhé polovině 70. let vybojovala dva tituly mistrů světa. Českobudějovické levé křídlo se později prosadilo i v zámoří, kde Pouzar v barvách Edmontonu zvedl jako první český hráč nad hlavu Stanleyův pohár, a to hned třikrát. Člen Klubu hokejových kanonýrů i Síně slávy českého hokeje, jenž před několika lety překonal leukémii, se narodil 23. ledna roku 1952.

Jaroslav Pouzar
Jaroslav Pouzar

Pouzar si zahrál na šesti mistrovstvích světa, odkud si kromě dvou zlatých z let 1976 a 1977 odvezl ještě tři stříbrné a jednu bronzovou medaili. Startoval rovněž na dvou olympiádách a dvou Kanadských pohárech, ve své sbírce má i stříbro z OH 1976. V reprezentaci nastoupil celkem k 186 utkáním, v nichž vstřelil 73 branek.

V lize během 12 sezon v barvách Motoru České Budějovice zaznamenal 276 gólů. V roce 1982 mohl odejít do NHL a stal se členem elitního útoku Edmontonu Oilers, v němž se po boku hvězd Wayna Gretzkého a Jariho Kurriho staral hlavně o bránění. O dva roky později se stal prvním českým vítězem Stanley Cupu, slavný pohár zvedl nad hlavu i v letech 1985 a 1987. Hráčskou kariéru uzavřel počátkem 90. let v Německu, kde působil v Iserlohnu, Rosenheimu a Augsburgu.

Jaroslav Pouzar ve fitcentru
Jaroslav Pouzar ve fitcentru

"Abych pravdu řekl, více než Stanley Cupu jsem si cenil prvního titulu z mistrovství světa, nebo když jsme třeba porazili Rusáky. Když jsem vyhrál Stanley Cup, tak jsem to bral jako normální pohár. Tehdy se tady o tom vůbec nemluvilo, takže jsem netušil, jak ohromnou hodnotu ta trofej má," vzpomínal Pouzar na nejhezčí okamžiky kariéry.

Po návratu z ciziny vybudoval v Budějovicích moderní fitcentrum a v roce 1992 se stal prezidentem tamního klubu, v jehož dresu se v sezoně 1977/78 stal s 42 góly nejlepším střelcem ligy. Opakovaně vypomohl i na střídačce jako trenér, naposledy v říjnu 2003. Nedlouho poté mu byla diagnostikována leukémie a musel absolvovat řadu chemoterapií a také transplantaci kostní dřeně. Po fyzicky i psychicky náročném léčení nakonec zhoubnou nemoc překonal.

Momentálně se rodák z Čakovce věnuje své druhé ženě Ditě a synu Jaroslavovi, z prvního manželství má dceru Miroslavu. Vedle toho chystá výstavbu moderního zimního stadionu, v němž hodlá provozovat mládežnický klub Českobudějovičtí lvi. "Vážím si každé chvíle života, když mohu být s rodinou. Probudíte se a vidíte tu krásu kolem sebe," říká držitel světové Ceny fair play.

0Jaroslav Pouzar

Narozen 23. ledna 1952 v Čakovci
V roce 1975 poprvé nastoupil za HC České Budějovice
V roce 1982 jej draftoval kanadský Edmonton
V roce 1987 přestoupil do rakouského Rosenheimu
Vítěz 2 zlatých, 3 stříbrných a 1 bronzové medaile z MS, stříbrné medaile ze ZOH v Rakousku a 3 Stanley Cupů za Oilers
Kariéru ukončil v roce 1990

Zdroj: ČT24, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.