ČTsport

ČTsport
úterý 23. října 2018 Teodor

Kanaďané chtějí na domácím MS dvacítek zpět na trůn

Velikost textu:

Calgary - Hokejisté Kanady se pokusí po dvou neúspěšných pokusech opět vrátit na domácím mistrovství světa hráčů do dvaceti let v Edmontonu a Calgary na trůn. Po pětiletém kralování na juniorském šampionátu Javorové listy sesadily v roce 2010 Spojené státy americké a před necelým rokem jim ve finále sebrali zlato nevídaným způsobem Rusové.

Hokejová dvacítka
Hokejová dvacítka

Ti budou spolu s USA a Švédskem opět hlavními konkurenty pořádající země. Čeští hokejisté se budou v těžké skupině s Kanadou, USA, Finskem a Dánskem snažit především vyhnout bojům o udržení. Turnaj se hraje ode dneška do 6. ledna a zápasy českého týmu odvysílá přímým přenosem ČT4.

Vůbec poprvé se turnaj uskuteční ve dvou arenách, kde se hraje NHL, a prakticky jisté je překonání návštěvnosti z roku 2009. Tehdy v Ottawě zavítalo na 31 zápasů 453 282 diváků, což je v průměru 14 622 na zápas. Hala Rexall Place v Edmontonu pojme 16 839 diváků a Pengrowth Saddledome v Calgary má kapacitu 19 289 míst.

Kanada se snaží vymanit z tlaku

V Kanadě, která byla desetkrát za sebou ve finále a pětkrát to dotáhla ke zlatu, se bere za úspěch tradičně jen triumf. K němu má tým dovést trenér Don Hay, který se na lavičku vrátil po sedmnácti letech. Snaží se mužstvo oprostit od velkého tlaku. "Ostatní týmy také chtějí turnaj vyhrát. Nikdo nemůže říci, že jsme jediná země, která může získat zlato. Není to jen o Kanadě," prohlásil Hay, který dovedl kanadskou dvacítku ke zlatu v roce 1995.

V kádru má čtyři hráče, kteří loni prožili velké zklamání ve finále s Ruskem - brankáře Marka Visentina a útočníky Bretta Connollyho, Quintona Howdena a Jareda Schwartze. Kanaďané vedli po dvou třetinách 3:0, ale do té doby nevýrazná sborná v závěrečném dějství ožila a pěti góly otočila zápas.

Rusko má v kádru jediného pamětníka zlata z Buffala - útočníka Jevgenije Kuzněcova, který se ve finále předvedl třemi asistencemi. V kádru jsou i dva talentovaní forvardi, kteří se přetahují o pozici hlavního favorita draftu NHL v příštím roce - sedmnáctiletý Michail Grigorenko z celku Québec Remparts z QMJHL a osmnáctiletý Nail Jakupov ze Sarnie z OHL. V Rusku se mluví o tom, že tým Valerije Bragina je nejsilnější za poslední roky, ale trenér takové prognózy považuje zatím za neopodstatněné. "Uvidíme 6. ledna, jak je náš tým silný, nebo není. Těžko něco předvídat," podotkl Bragin.

Přerost věří v bojovnost své party

Čeští hokejisté doufají, že se přes jednoho z tria Kanada, USA a Finsko dostanou do play-off a vyhnou se bojům o záchranu. "Giganty jako Kanadu, USA, Rusko, Švédsko nemůžeme dlouhodobě porážet, ale na jednom turnaji je porazit lze," prohlásil před odletem do Kanady trenér Miroslav Přerost, který chce stavět na bojovnosti a partě. "Pořád vidím seniorské mistrovství světa v Německu. Tam by se našly teoreticky desítky a desítky chyb, nedostatků a slabých míst, ale mužstvo právě tou atmosférou a vnitřním duchem vyhrálo titul mistrů světa. Hledáme v tom určitou paralelu," dodal Přerost.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.