ČTsport

ČTsport
neděle 21. října 2018 Brigita

Milan Nový - král ligových střelců

Velikost textu:

Praha - Během své kariéry nastřílela kladenská hokejová legenda Milan Nový v lize a reprezentaci celkem 594 branek. Dvojnásobný mistr světa a trojnásobný držitel Zlaté hokejky díky tomu jasně vévodí Klubu hokejových střelců. Svou rychlou a přesnou střelu zápěstím mimo jiné piloval tím, že trénoval s železnými puky, nejspíš také proto dodnes drží ligový rekord 93 bodů za sezonu, jenž je nedostižnou metou i pro současné hráče. Fenomenální centr, jenž byl v 70. a 80. letech synonymem kanonýra, se narodil 23. září 1951

Hokejová legenda Milan Nový
Hokejová legenda Milan Nový

"Dokázal jsem být většinou ve správnou chvíli na správném místě. Jako Gerd Müller ve fotbale. Navíc jsem měl štěstí, že se mi vyhýbala zranění a mohl jsem hrát dlouhou dobu. A také jsem hrál s výbornými spoluhráči," vysvětluje svou neuvěřitelnou gólovou potenci Milan Nový. Hráč, kterému ostatní často říkali Balík, nejvíce gólů v ligové kariéře zaznamenal v sezoně 1976/77, kdy nastřílel 59 branek a 93 bodů. Tuto metu dodnes nikdo nepřekonal.

Nejvíce gólů vstřelil za milované Kladno

Reprezentační dres Nový poprvé oblékl v roce 1975 a následujících sedm let nevynechal žádnou velkou akci. Ze sedmi světových šampionátů si přivezl dvě zlaté, čtyři stříbrné a jednu bronzovou medaili. Kromě toho má člen All stars týmu MS 1976 doma i stříbro z OH 1976 v Innsbrucku, v témže roce přispěl na Kanadském poháru slavnou trefou proti hvězdnému domácímu výběru k postupu do finále.

Kladenští hokejisté slaví titul (1978)
Kladenští hokejisté slaví titul (1978)

Za reprezentaci odehrál rodák z Kamenných Žehrovic celkem 211 zápasů, v nichž nastřílel 120 gólů, dalších 474 jich přidal v nejvyšší domácí soutěži. Drtivou většinu svých branek zaznamenal v barvách Kladna, kde jako devítiletý začínal s hokejem a kterému pomohl k zisku pěti titulů i triumfu v Poháru mistrů evropských zemí v roce 1977. Z ligového primátu se poprvé radoval již během své vojenské služby v Dukle Jihlava.

V zahraničí se neztratil, v Kladně ještě stihl mladého Jágra

V roce 1982 se čtyřnásobný nejlepší ligový střelec a šestinásobný vítěz kanadského bodování, který za osm sezon nevynechal jediný zápas v nejvyšší soutěži, rozhodl zkusit štěstí v zahraničí. Jako jednatřicetiletý se v dresu Washingtonu Capitals v NHL rozhodně neztratil, přesto se již po roce vrátil do Evropy.

Recept na úspěch podle Milana Nového - štěstí a správná životospráva:

0"Člověk musí mít štěstí. Já neměl problémy ani s koleny, se zády, nic takového. Jenom vyražené zuby, nějaké šití. Kromě toho jsem také hodně trénoval, pracoval na sobě a dodržoval životosprávu. Tohle všechno se odrazilo na mé dobré kondici."

Dva roky strávil v Curychu a rok ve Vídni, přičemž pokaždé patřil k oporám týmu. Po rakouském angažmá se chystal pověsit brusle na hřebík, ale Kladno zrovna sestoupilo a srdcař Nový se rozhodl mateřskému klubu pomoci. Záskok se nakonec díky jeho skvělé fyzické kondici protáhl na tři roky, ve své poslední sezoně 1988/89 si zahrál s tehdy začínajícím Jaromírem Jágrem.

Po ukončení aktivní kariéry nějaký čas působil jako funkcionář kladenského oddílu, ale brzy se raději vrhnul na podnikání. Na brusle a hokejku dlouhá léta nesáhnul, v poslední době už ale otec tří dětí znovu střílí góly za "staré pány". Jeho syn Milan nastoupil v několika extraligových zápasech za Kladno, avšak věhlasu svého otce se nepřiblížil.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.