ČTsport

ČTsport
neděle 21. října 2018 Brigita

S králem bodyčeků se český hokej rozloučil v Prostějově

Velikost textu:

Prostějov – Bývalí spoluhráči, funkcionáří i kamarádi se dnes v Prostějově přišli naposledy rozloučit s legendárním hokejovým obráncem Oldřichem Machačem, který zemřel minulý týden po vleklé nemoci ve věku 65 let. Smuteční osazenstvo tvořili zejména lidé spjatí s brněnskou Kometou, kde "mistr bodyčeků" zažil nejslavnější léta. Machač byl trojnásobným mistrem světa ze 70. let, na olympijských hrách pomohl vybojovat dvě stříbra a bronz.

Poslední rozloučení s Oldřichem Machačem
Poslední rozloučení s Oldřichem Machačem

Smutečního obřadu se zúčastnil také Machačův reprezentační trenér Karel Gut.Za hokejisty pronesl smuteční řeč Machačův spoluhráč z reprezentace František Černík, který při loučení připomenul hlavní hokejové úspěchy slavného obránce. "Věděli jsme, že je Olda nemocný. Ale zpráva o jeho úmrtí nás přesto všechny zaskočila. Byl nejen vynikající hráč, ale také skvělý kamarád," uvedl také Černík.

Machač začal s hokejem v Prostějově, později přešel do Brna, kde strávil většinu kariéry. V reprezentaci vytvořil legendární dvojici s Františkem Pospíšilem. Mezi jeho spoluhráče z Komety Brno patřil i Jaromír Meixner, se kterým Machač po příchodu z Košic začínal v obranné dvojici. "Dal nás tehdy dohromady trenér Vaněk. Ale brzy nás musel roztrhnout, neboť jsme měli oba toulavé boty a vyráželi často k útočení. Největší dobu v Brně odehrál Machač zřejmě s Ctiradem Fialou," vrátil se Meixner vzpomínkami do slavných dob brněnského hokeje.

Josef Augusta (vlevo) a Jiří Holík při setkání na smutečním obřadu
Josef Augusta (vlevo) a Jiří Holík při setkání na smutečním obřadu

Za československou reprezentaci odehrál Machač 293 mezistátních utkání, více jich má na kontě jen Jiří Holík, který byl rovněž mezi smutečními hosty. V listopadu 2008 byl Machač uveden do Síně slávy českého hokeje, o devět let dříve se stal členem Síně slávy Mezinárodní hokejové federace.

0

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.