ČTsport

ČTsport
úterý 18. září 2018 Kryštof

Fanoušci Vancouveru pustošili město

Velikost textu:
aktualizováno 16. 6. 2011 19:48

Vancouver - Neúspěch v rozhodujícím finále Stanleyova poháru odstartoval nepokoje v ulicích Vancouveru, kde fanoušci domácích hokejistů Canucks po porážce s Bostonem (0:4) zapalovali auta a rabovali obchody. Policie musela během násilností použít slzný plyn. Výtržnosti připomněly rok 1994 a nepokoje, které doprovázely předchozí finálovou porážku s New Yorkem Rangers.

Fanoušci rozpoutali ve Vancouveru nepokoje
Fanoušci rozpoutali ve Vancouveru nepokoje
Otevřít galerii
 • Fanoušci rozpoutali ve Vancouveru nepokoje autor: AP Photo, zdroj: ČTK/AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg
 • Policie v ulicích Vancouveru autor: AP Photo, zdroj: ČTK/AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg

V ulicích kanadského města se lidé v centru sešli s vírou, že budou slavit zisk historicky prvního Stanley Cupu v klubové historii. Po prohře svého týmu si však začali vybíjet svoji zlost. Podle místních rozhlasových stanic bylo několik obchodů vypleněno. Fanoušci rozbíjeli okna a výlohy, obří televizní obrazovky zasypali pivními láhvemi.

přehrát video
Reportáž Hany Scharffové

V okolí Rogers Areny bylo vidět i hořící popelnice nebo automobily, z nichž některé patřily policii. Na dalších převrácených vozech poskakovali rozezlení a opilí fanoušci, došlo i na jejich potyčky se zasahujícími policisty. "Většina lidí, kteří dnes v ulicích města byli, si chtěla užít zápas v klidu a slušně. Je tu ale menší počet chuligánů, kteří v ulicích působí problémy, svou kriminální činností změnili město na bojové pole s policií a ničí majetek," uvedl starosta Vancouveru Gregor Robertson.

Gregor Robertson, starosta Vancouveru:

"Je to naprosto ostudné a hanebné, k našemu městu to nepatří. Povedla se nám výjimečná cesta v play-off, která si zasloužila velkou oslavu, ale to, co se stalo dnes, je ohavné."

Násilnosti pokračovaly a přinesly i několik raněných. "Je to hrozné," odsoudil chování výtržníků kapitán Canucks Henrik Sedin. "Tohle město přitom má být na co hrdé - na tým a hráče, kteří tu jsou. Tohle je však hodně špatné," dodal Sedin.

Policisté se štíty se v nastalém zmatku snažili nejen zabránit násilnostem, k čemuž použili i oslňující světelné granáty, ale také držet dav od hořících automobilů. "Doufáte, že taková situace nikdy nenastane. Bude to pro město nadlouho hodně černou kaňkou," uvedla zástupkyně policie Jana McGuinnessová.

Zdroj: ČT24, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.