ČTsport

ČTsport
neděle 21. října 2018 Brigita

Bouřlivé oslavy neustál finský kouč

Velikost textu:

Helsinky - Desetitisíce lidí po celém Finsku slavily v karnevalové atmosféře zisk hokejového titulu mistrů světa. Finové ho v neděli vybojovali po vysoké finálové výhře 6:1 nad velkým rivalem Švédskem. O to více si fanoušci oslavy užívali a v pondělí večer připravili svým hrdinům velkolepé uvítání. Bujarou atmosféru podtrhl incident na helsinském letišti. Asistent trenéra Passi Nurminen musel z letadla vystoupit s pomocí kolegy, před novináři pak upadl na zem a při tom vyrazil jednomu z hokejistů mistrovskou trofej. Ta skončila na červeném koberci.

Mikko Koivu slaví s finskými hokejisty
Mikko Koivu slaví s finskými hokejisty
Otevřít galerii
 • Mikko Koivu slaví s finskými hokejisty autor: AP Photo, zdroj: ČTK/AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg
 • Finsko oslavuje hokejový triumf autor: AP Photo, zdroj: ČTK/AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg

Mistři světa dorazili na helsinské letiště doprovázeni stíhačkou Hornet F-18 a na hlavní náměstí metropole je dovezl autobus s otevřenou střechou. Na náměstí v přístavu už je čekaly desetitisíce lidí a také finská prezidentka Tarja Halonenová. Ta obvykle navštěvuje hokejové reprezentační zápasy, ale na finále necestovala. "Vypadá to, že když máma zůstane doma, tak kluci hrajou dobře," řekla prezidentka, když se připojila ke slavícím hokejistům na pódiu před davem, který podle policie mohl čítat až 100 000 lidí.

Zisk titulu po 16 letech byl ve Finsku jednoznačně nejdůležitější událostí. Finálový duel si nenechalo ujít rekordních 2,4 milionu lidí, což je téměř polovina pětimilionové země.

Oslavy se rozběhly už v neděli večer bezprostředně po finále. Oblíbenou kratochvílí slavících fanoušků v centru Helsinek nebo Tampere byl podle finských médií skok a následná koupel ve fontáně. Nechyběla ani troubící auta, což se sice nesetkalo s pochopením všech okolo bydlících obyvatel, ale policie prokázala cit pro danou situaci vzkazem, že "lidé, jimž to vadí, musejí být trpěliví, neboť něco takového se nestává často".

Další oslavné křepčení fanoušků i hokejistů bude patrně ještě několik dnů následovat. "Těžko říct, co se tak asi stane. Titul mistra světa jsem předtím ještě nevyhrál, takže všechno je to nové. Ani nevím, co říct, je to všechno neuvěřitelné a pořádně ještě ani nevím, co se stalo," řekl po skončení finále útočník Leo Komarov.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.