ČTsport

ČTsport
pondělí 18. června 2018 Milan

Budoucnost českého hokeje – nový Jágr v nedohlednu

Velikost textu:

Praha - Chybělo málo a hráli jsme finále o zlato. Radost z hokejových medailí ale v budoucnu pravděpodobně nebude pravidlem. Odborníci totiž varují, že bude hůř, protože této zlaté generaci nerostou stejně kvalitní nástupci. Zájemců o hokej ubývá, a to nejen kvůli nižší porodnosti, ale zejména i proto, že hokej patří k nejdražším sportům a český stát příliš peněz do sportu dnes neposílá. A že by se mezi mládeží rodil nějaký nový Jaromír Jágr? Takový fenomén je zatím v nedohlednu. "My máme dost hráčů v NHL, ale Jágra jsme tam nedodali a v nejbližších letech nevidím, že bychom tam někoho takového dodali," řekl pro pořad 168 hodin bývalý hokejista a trenér Josef Augusta.

Jaromír Jágr
Jaromír Jágr
Otevřít galerii
 • Jaromír Jágr autor: ČT24, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg
 • Jaromír Jágr odpočívá při tréninku autor: ČT24, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/26/2507/250698.jpg?1304090864

Hokejový mág Jaromír Jágr už má také svoje roky a nebude na ledě věčně. Zatím ale je a málokdo si umí představit hokejový šampionát bez něj. Již přes dvacet let čeští fanoušci každý rok čekají na zprávu, zda jejich 68 bude na mistrovství startovat, či nikoliv. "Když se řekne Jaromír Jágr, každému nejen hokejovému národu se vybaví Česko, takže Jaromír Jágr je totální český fenomén," tak charakterizuje Jágra sportovní redaktor ČT Jiří Hölzel. 

Talent ale nestačí 

přehrát video
Reportáž Pavly Kubálkové

Kladenský junior Jaromír Jágr již v 16 letech hrál v extralize a na prahu dospělosti se prosadil i v NHL. Ale talent ke slávě nestačil, Jágra proslavilo i jeho nasazení, díky kterému je dvojnásobným mistrem světa, dvojnásobným vítězem Stanley Cupu a olympijským vítězem z Nagana. Jeden příklad za všechny: Když mu letos předčasně skončila sezona v Rusku, neodjel na dovolenou. Místo toho sám, měsíc před startem šampionátu, trénoval na Sibiři. Tvrdým a dlouhým tréninkem je proslulý. 

A jak hodnotí Jágra?

0Josef Augusta, bývalý hokejista a trenér: "Jarda je neskutečně silný na bruslích, je těžko obstavitelný od puku tou svojí postavou, tím svým vedením puku. A za druhé hraje neskutečně rychle."

Jiří Hölzel, sportovní redaktor ČT: "V 39 letech většina dobrých hráčů, kteří hráli v zahraničí a reprezentovali, už téměř nehraje a nebo dohrává v první lize. Jaromír Jágr je pořád top hokejista na světě."

A co nový Jágr, bude? Asi těžko. Nejsou lidi ani peníze

Zatím se hokejovým hochům daří - každý rok minimálně semifinále. Budoucnost přitom nijak růžově nevypadá. Staroměstské náměstí plné hokejových fanoušků může být za šest let už jen archivní vzpomínkou. Mladým hokejistům se totiž nedaří, v porovnání s jinými hokejovými národy pokulhávají. O budoucnost se obávají i hokejoví experti. "Tragédie je to, že my jsme udělali velké úspěchy, třikrát mistři světa, vítězství na olympiádě, a ti trenéři, kteří v té době trénovali, tak z těch úspěchů žili, ale neudělali nic jiného," posteskl si pro pořad 168 hodin Milan Antoš, hokejový expert. 

Ve výchově nových géniů jsme tak zaspali. Mladí reprezentanti, kteří mají za šest let "zlaté" hochy vystřídat, nebodují. Dokonce prohrávají, co se dá. "Do dvanácti let jsme srovnatelní se světem, pak přichází taková krize a myslím si, že ve chvíli, kdy máme trénovat, to znamená mezi 14 a 16, 17 rokem, tak tam my ubereme, tam začneme trénovat daleko míň, nemáme na to čas a prostředky," vysvětluje Antoš. 

Slabinou jsou i peníze. Hokej patří k nejdražším sportům, stát ho ale podporuje jen minimálně. Například v Kanadě nebo ve Švédsku existují přímo hokejové školy. Talentovaní hoši v nich hrají hokej a získávají i kvalitní vzdělání pro případ neúspěchu. V Česku investují do hráče jen jeho rodiče. Hokej tak nehrají ti nejlepší, ale ti, co na to mají. "Stát je dneska velice skeptický. Jestliže v roce 1991 bylo ze státního rozpočtu dáváno 0,90 procenta na sport, dneska je to 0,19 procenta, tak si myslím, že je to hrozně špatné a že si musíme vážit rodičů, co do toho dokážou investovat," tvrdí Josef Augusta, bývalý hokejista a trenér.

Jaromír Jágr
Jaromír Jágr
Více fotek
 • Jaromír Jágr autor: Michal Doležal, zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/9/819/81873.jpg
 • Josef Augusta autor: ČT24, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/26/2553/255258.jpg
 • Čeští hokejisté získali zlato na MS 2010 zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/17/1673/167246.jpg
Zdroj: ČT24

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.