ČTsport

ČTsport
úterý 16. října 2018 Havel

Ruutu: Věděl jsem, že zlato vyhrajeme

Velikost textu:

Bratislava - Teprve druhý titul v historii dobyli v nedělním finále světového šampionátu v Bratislavě finští hokejisté. Dočkali se ho po šestnáctiletém čekání; vůbec poprvé se radovali v roce 1995 ve Švédsku, které bylo shodou okolností tehdy i nyní jejich finálovým soupeřem. Oba severští rivalové navíc společně uspořádají šampionáty v příštích dvou letech. O majitelích mistrovského poháru pro rok 2011 přitom rozhodl drtivý nápor finských hráčů až během poslední dvacetiminutovky. To byl kritický moment celého zápasu, litovali nakonec švédští hráči. Přesto může být stříbrný tým se svým výkonem na turnaji spokojený.

Finsko je mistr světa v hokeji
Finsko je mistr světa v hokeji
Otevřít galerii
 • Finsko je mistr světa v hokeji autor: Petr David Josek, zdroj: ČTK/AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg
 • Švédsko - Finsko autor: Jan Koller, zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg

Finové sice v duelu o zlato prohrávali, ale Jarkko Immonen, Petteri Nokelainen, Niko Kapanen, Janne Pesonen, Mika Pyörälä a Antti Pihlström postupně změnili vedení soupeře v jeho debakl. "Tohle je nejlepší okamžik mé kariéry," prohlásil finský bek Sami Lepistö. "Samozřejmě, bronz z olympiády v minulém roce byl skvělý, ale tohle je titul mistrů světa," dodal Lepistö.

Novopečení mistři světa dali skvěle zvládnutým finálovým kláním rázně zapomenout na nepříznivé statistiky. Od zavedení systému play-off v roce 1992 totiž kromě slavného roku 1995 hned v šesti případech ve finále neuspěli (1992, 1994, 1998, 1999, 2001, 2007). Medaili získali naposledy v Kanadě před třemi lety, kde se radovali z bronzu. Shodou okolností se nyní dočkali titulu ve chvíli, kdy poprvé nebyl v týmu ani jediný člen zlatého mužstva z roku 1995.

"Tento tým je plný skvělých kluků. Cítil jsem, jak soudržná parta jsme. Všechno jsme dělali společně jako jeden tým, ať už na ledě, či mimo něj," přiblížil základ úspěchu útočník Tuomo Ruutu. "Vypadá to teď snadné říkat, ale po semifinálové výhře (3:0 nad Ruskem) jsem věděl, že zlato vyhrajeme. Nic jsme také neměnili, jen jsme i nadále hráli svoji hru," doplnil Ruutu.

Osudových pár vteřin druhé třetiny

Švédové si polepšili oproti loňskému bronzu, přesto pro ně byla finálová porážka až příliš krutým koncem jinak velmi povedených výkonů po dobu celého turnaje. Finy sice těsně přestříleli 33:32, ale v možná rozhodující okamžik jim k další započítávané střele na branku chybělo jen pár centimetrů. Při vedení 1:0 tečoval v přesilovce Patrik Berglund příhru Magnuse Pääjärviho, gólman Petri Vehanen neměl šanci zareagovat, ovšem kotouč narazil pouze do pravé tyče.

Finové přežili tento kritický okamžik a zápas definitivně naklonili na svou stranu chvilku poté vyrovnáním z Immonenovy hole v přesilovce sedm vteřin před sirénou zakončující druhou dvacetiminutovku. "To byl kritický moment celého zápasu. Finové byli díky tomu v nástupu do třetí třetiny na koni. Kdyby tento gól nedali, byl by to jiný zápas," litoval forvard Mattias Tedenby.

Finále a turnaj očima trenérů

Jukka Jalonen (Finsko): "Je velkou poctou vyhrát zlato. Odehráli jsme tady fantastický turnaj. O charakteru našeho týmu vypovídá, kolik zápasů jsme tady vyhráli těsně o gól."

0

Pär Marts (Švédsko): "Finové byli lepším týmem. Hráli o mnoho lépe v obraně a měli i více sil. Nikdo z našich hráčů naopak nehrál ve své nejlepší formě. Na svůj tým jsem však hrdý, odehrál tu velmi dobrý turnaj."

Zlato posouvá Finy ve světovém žebříčku IIHF z pátého místa na druhé za vedoucí Rusko. Oba finalisté nyní společně uspořádají následující dva šampionáty, přičemž ten první vyvrcholí ve Finsku, druhý v roce 2013 ve Švédsku. A Finové doufají, že 20. května příštího roku budou moct v posledním duelu nadcházejícího mistrovství světa obhajovat titul světových šampionů.

Helsinki: Celé Finsko slaví titul
Helsinki: Celé Finsko slaví titul
Více fotek
 • Helsinki: Celé Finsko slaví titul zdroj: ČTK/AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/26/2551/255014.jpg
 • Utkání Švédsko - Finsko zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/26/2551/255003.jpg
 • Hokejové finále 2011 autor: ČT24, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/26/2551/255016.jpg
Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.