ČTsport

ČTsport
středa 20. června 2018 Květa

Švédsko a Finsko čeká čtvrté derby ve finále

Velikost textu:

Bratislava - Počtvrté v historii hokejových světových šampionátů od zavedení systému play off v roce 1992 se dnes v Bratislavě utkají o titul severští rivalové Finsko a Švédsko. Dosud se ve finálových soubojích vedlo lépe semifinálovým přemožitelům českého týmu Švédům, kteří vyhráli dvakrát (1992 a 1998), zatímco Finové se radovali jen v roce 1995. Švédové na letošním šampionátu sice začali překvapivou porážkou s Norskem, jemuž podlehli poprvé na mistrovství světa od roku 1950, ale posléze už našli přemožitele pouze v týmu Kanady na závěr osmifinálové skupiny, když už měli zajištěný postup. Vítěz tohoto utkání šel navíc ve čtvrtfinále na Rusko a i proto Švédové nad prohrou nijak moc netruchlili. Začátek finále v Bratislavě je naplánován na 20:30, přímým přenosem ho vysílá televizní program ČT4.

Švédsko - Finsko
Švédsko - Finsko
Otevřít galerii
 • Švédsko - Finsko autor: Koller Jan, zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg
 • Švédsko - Finsko autor: Koller Jan, zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg

Ve vyřazovacích bojích tým "Tre kronor" nejprve přesvědčivě porazil Německo 5:2, čímž se pojedenácté za sebou dostal do semifinále, a v tom pak předčil stejným výsledkem Česko. Švédové tak mohou navázat na poslední titul z roku 2006, kdy se radovali poosmé v historii. Již nyní je jisté, že vylepší loňský bronz, s nímž se museli spokojit i v roce 2009.

"Proti Finům je v tom vždy velká rivalita," připomněl jeden z hlavních strůjců semifinálové výhry nad českým výběrem útočník Mikael Backlund pro deník Aftonbladet. Připustil, že držel Finům palce, aby právě oni pronikli do boje o zlato na úkor Ruska. "Mám totiž spoustu příbuzných Finů," připomněl své kořeny Backlund, jehož matka je Finka.

Těžko si takový zápas neužít...

"Jen si to řekněte: Švédsko a Finsko ve finále mistrovství světa... Těžko si takový zápas neužít," prohlásil forvard Niklas Persson. "Finsko má skvělý tým, podobný jako Rusko. Pro nás ale není důležité, proti komu hrajeme. My jen musíme jít a hrát svoji hru," krotil euforii ze souboje proti velkému rivalovi zadák David Petrasek.

"Tohle finále bude opravdu zábava," těšil se na neděli další útočník Jimmie Ericsson. I on ale byl spíše opatrný. "Je to samozřejmě něco speciálního, pro lidi ve Švédsku možná to nejlepší, co se mohlo stát. Pro nás to je ale hlavně o tom, abych vyhráli, a je jedno, proti kterému týmu se tak stane," dodal Ericsson.

"Jsme šťastní, že jsme dvěma nejlepšími týmy světa"

Finové na své pouti do finále dokázali v osmi zápasech hned dvakrát porazit hvězdami prošpikovaný tým Ruska, včetně semifinálové výhry 3:0. Zaváhali pouze jedinkrát, když ještě v základní skupině podlehli českým obhájcům titulu mistrů světa.

Na medaili čeká finská reprezentace od bronzu, který vybojovala před třemi lety na šampionátu v Kanadě. Jediný mistrovský titul získala v roce 1995 po vítězném finále se Švédy.

Bilance je vyrovnaná

"Jsme šťastní, že jsme mezi dvěma nejlepšími týmy světa," řekl po bravurně zvládnutém semifinále proti Rusku finský kouč Jukka Jalonen. "Bude to velký zápas," těšil se útočník Jarkko Immonen. "Pokusíme se v něm porazit tým, proti němuž nechce nikdo hrát," naznačil Immonen, jak těžký protivník jeho tým čeká.

Obě mužstva se na šampionátu naposledy potkala v roce 2008 v Kanadě, kde Finové zvítězili 4:0. Od té doby se tito protivníci střetli na vrcholné akci pouze loni na olympiádě ve Vancouveru, kde vyhrálo Švédsko 3:0.

V této sezoně mají mírně lepší bilanci ze zápasů v rámci Euro Hockey Tour Finové. Oba týmy si připsaly dvě výhry, ale na Švédských hrách zvítězili domácí až v prodloužení. Poslední souboj pak svedli Finové se Švédy na dubnových Českých hrách v Brně, kde vyhrálo Finsko 2:0.

Radost švédské reprezentace
Radost švédské reprezentace
Více fotek
 • Radost švédské reprezentace zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/26/2546/254596.jpg
 • Hokejisté Finska autor: Jan Koller, zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/26/2527/252700.jpg
Zdroj: ČT24, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.