ČTsport

ČTsport
úterý 23. října 2018 Teodor

Ve čtvrtfinále MS na sebe po roce znovu narazí Rusko a Kanada

Velikost textu:

Bratislava - Souboj obrovských rivalů Kanady a Ruska bude poutat hlavní pozornost při dnešních dvou čtvrtfinálových duelech světového šampionátu hokejistů na Slovensku. Ještě předtím se ale pokusí v severském derby překvapení turnaje Norsko zaskočit favorizované Finy. Vítězové na sebe narazí v pátečním semifinále. Obě mužstva, jejichž zápolení provází dlouhodobá rivalita, se spolu utkala ve stejné fázi turnaje i na loňském šampionátu v Německu. Tehdy ale šla do zápasu přesně v opačné situaci než letos, kdy Kanada vyhrála svoji osmifinálovou skupinu a Rusové v té své skončili až čtvrtí. Dobré herní rozpoložení sborné přineslo před rokem své ovoce - Rusko vyhrálo 5:2. Přímý přenos obou utkání odvysílá ČT4 od 16:15, resp. 20:15. On-line přenos obou utkání najdete i na webu sportživě.cz. ČT má internetová práva pouze na utkání české reprezentace. Více informací o šampionátu najdete na webu mshokej.cz.

Ken Hitchcock (vlevo) na kanadské střídačce
Ken Hitchcock (vlevo) na kanadské střídačce
Otevřít galerii
 • Ken Hitchcock (vlevo) na kanadské střídačce autor: Clement Allard, zdroj: ISIFA/EPA https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg
 • Finsko zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/11/1094/109361.jpg?1252237375

Letos je mírným favoritem tým s javorovým listem na dresu. "Bude to velká bitva," předpověděl asistent ruského kouče Igor Zacharkin. "Kanaďané mají velmi dobrý a ambiciózní tým, který je poskládaný z hodně zkušených hráčů, ale také doplněný mladými talenty. Jsou mentálně výše nad každým ze svých protivníků. Mají pevnou půdu pod nohama bez ohledu na vývoj zápasu. Všichni budou na zápas perfektně připravení," odtušil Zacharkin.

Očekává velmi tuhý boj, v němž budou Kanaďané jako vždy tvrdí, důrazní a neústupní. "Ale i my máme v týmu dost hráčů, kteří umí hrát tvrdě. Ve čtvrtek uvidíme tým, který hraje tvrdě a agresivně. Naši hráči mají potenciál, který na tomto turnaji ještě neukázali," ujistil Zacharkin.

Soupeře považuje za vážného kandidáta na celkové prvenství. "A z toho pohledu je také respektujeme. Bude to zápas play-off, jaký každý chce," prohlásil Zacharkin. Poslední dvě porážky s Čechy a Finy jsou prý již minulostí. "Ty už jako kdyby neexistovaly. Pro nás je od začátku důležitý hlavně druhý týden šampionátu. Teď to bude zcela o něčem jiném. Každý ví, že musíme uspět a vyhrát, tak je to dané," konstatoval Zacharkin.


Rusové, v jejichž sestavě jsou kromě jiných ofenzivní hvězdy Alexander Ovečkin a Ilja Kovalčuk, ale na turnaji již celkem třikrát prohráli. Kanada má naproti tomu stoprocentní bilanci šesti výher ze šesti duelů, byť v soubojích se Švýcary a Američany nedokázala rozhodnout v základní hrací době. O tom, že půjdou její hráči právě na Rusy již ve čtvrtfinále, rozhodlo poslední těsné vítězství nad Švédy 3:2. 

Rusům se na MS daří poslední dobou ve vzájemných zápasech lépe - ve finále v roce 2008 zvrátili vývoj duelu a ze stavu 2:4 po dvou třetinách vyhráli 5:4 v prodloužení. Rok nato vyhráli znovu ve finále poměrem 2:1. Kanaďané alespoň částečně kontrovali loni na olympijských hrách ve Vancouveru, když v domácím prostředí na cestě za zlatem deklasovali Rusko ve čtvrtfinále 7:3.Finové mají mít ze všech čtvrtfinalistů teoreticky nejsnadnější úlohu. Před Nory se však musí mít na pozoru, neboť ti z pozice outsidera zaskočili hned na úvod šampionátu v nájezdech Švédsko (5:4) a dosud prohráli na turnaji ze šesti utkání jen dvakrát - 2:4 s USA, ačkoliv po dvou třetinách vedli 2:0, a těsně 2:3 s Kanadou.

Radost ruských hokejistů
Radost ruských hokejistů
Více fotek
 • Radost ruských hokejistů zdroj: AP Photo https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/22/2185/218489.jpg
 • MS v hokeji 2011 na Slovensku autor: ČT24, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/25/2404/240332.jpg
Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.