ČTsport

ČTsport
pondělí 15. října 2018 Tereza

Tisíce lidí po celém Česku fandily a oslavovaly

Velikost textu:
aktualizováno 11. 5. 2011 21:45

Praha - Tisíce lidí v barech a restauracích po celém Česku fandily a poté oslavovaly úspěch českých hokejistů. Ti se na mistrovství světa podvečerním vítězstvím nad Spojenými státy kvalifikovali do bojů o medaile. Letos zatím poprvé příznivci zaplnili taky pražské Staroměstské náměstí. "Pracuju tady ve vedlejší kanceláři, ale nedalo mi to, a přišel jsem si aspoň na chvíli užít hokej na náměstí," vyprávěl s pivem v ruce krátce po čtvrté hodině odpolední právník Jan Roup. Mezi fanoušky přišel v obleku - a hned s úsměvem sliboval: "Až se přijdu podívat na finále, tak vezmu i vlaječku."

Češi slaví výhru nad USA
Češi slaví výhru nad USA
Otevřít galerii
 • Češi slaví výhru nad USA autor: Šimánek Vít, zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg
 • Staroměstské náměstí ovládli fanoušci autor: Šimánek Vít, zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg

Podobných příběhů lidí, kteří těsně před hokejem přerušili práci, bylo náměstí plné. Důchodce Michal Gerstenberger s sebou vzal taky osmiletého vnuka, posadil si ho na ramena a pomohl mu tak během celého zápasu k lepšímu výhledu: "Nedostali jsme se na Slovensko, tak aspoň fandíme tady," povídal dědeček malého Jáchyma.

A ten potvrzoval, že se mu atmosféra zamlouvá: "Líbí se mi to. A myslím, že Češi vyhrají," správně tipoval jeden z nejmladších fanoušků, kteří měli šálu v národních barvách kolem krku.

Vedle nich zase fandili dva kamarádi z jižních Čech, studenti pražské DAMU: "Já jsem si to chtěl poprvé v životě vyzkoušet, jaký to je fandit na náměstí. Vyžehlil jsem dres a šel jsem na to," smál se jeden z nich, Jan Večera.

Celé úvodní třetině ale dominovalo hlavně napětí, doprovázené na náměstí překvapivě taky dlouhým tichem, které jakoby odráželo důležitost utkání. A tak zatímco v druhé polovině zápasu už nebylo přes pokřiky a emoce tisíců lidí slyšet téměř nic, v úvodu vévodil centru Prahy hlavně komentář Roberta Záruby.

"Už není moc času, dělejte, dělejte!" pokřikovala při tom s napjatým výrazem ve tváři jedna z fanynek v dresu a s českou vlajkou v ruce. "Gól! Gól! Jágr, to je bůh!" takový komentář následoval od stejné fanynky po pár vteřinách.

Klaus: Ten hokej je bezvadnej

Během druhé přestávky přišel zaplněné náměstí pozdravit taky prezident Václav Klaus. "Ten hokej je bezvadnej. Občas se trápím a jsem nervózní, ale myslím, že hrajeme dobře," zhodnotila už za stavu 2:0 výkon národního týmu hlava státu.

Novinářům pak taky prezident odpovídal, proč zatím nevyrazil sledovat zápasy Česka přímo do Bratislavy: "Pan prezident Gašparovič mně už po několikáté volal, kdy konečně do té Bratislavy na hokej přijedu, ale já si radši počkám až na to finále."

Zápas skončil před sedmou hodinou večerní. Na Staroměstském náměstí nejdřív vypukly oslavy, poté improvizovaná diskotéka. Další zaplnění tisíci fanoušky čeká centrum Prahy v pátek.

Vítězné utkání nad týmem USA sledovalo na Staroměstském náměstí zhruba 3000 převážně mladých lidí vybavených dresy, vlajkami a šálami v národních barvách. Zatímco v minulých letech magistrát umístil do centra metropole velkoplošné obrazovky až na semifinálová utkání, letos mohli fanoušci sledovat již zápas o postup mezi čtyři nejlepší týmy turnaje.

Na zápas se přišli podívat především mladí Pražené, na náměstí se zastavili ale i turisté. Z davu se ozývala angličtina, němčina, ale i slovenština. Slovenští fanoušci po zklamání z neúspěchu svého týmu fandili českým hokejistům.

Domažlice, Karlovy Vary

Fanoušci se dnes sešli i na dalších místech Česka. Vlajky, trumpety a skandování se ozývaly v domažlickém kině Čakan. Město ho vůbec poprvé otevřelo pro hokejové přenosy mistrovství, sledovala jej téměř stovka lidí na plátně 9x5 metrů.

"Je to takový průchoďák. Lidé stále přicházejí a jsou tu mladí, desetiletí kluci i senioři," řekl vedoucí kina Michal Károlyi. S přenosy budou Domažlice pokračovat i v dalších dnech.

Více než tři desítky nadšených fanoušků sledovaly čtvrtfinále na velkoplošné obrazovce v Lidovém domě v karlovarské čtvrti Stará Role. I když správce kulturního zařízení Jakub Žikeš čekal o něco větší návštěvu, s atmosférou byl spokojený.

V pátek bude návštěva určitě větší

"Akci jsme připravili na poslední chvíli pouhý den předem a utkání se hrálo brzy odpoledne, takže řada lidí byla ještě v práci. V pátek projekci semifinálového zápasu zopakujeme, tentokrát bude návštěva určitě větší," řekl.

Karlovy Vary nemají žádné klasické náměstí, proto využily pro tyto účely nedávno rekonstruovaný Lidový dům, který je vybavený moderní projekční technikou.

Jaromír Jágr slaví gól
Jaromír Jágr slaví gól
Více fotek
 • Jaromír Jágr slaví gól zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/26/2539/253869.jpg
 • Utkání Česká republika - USA zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/26/2539/253870.jpg
Zdroj: ČT24, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.