ČTsport

ČTsport
neděle 19. srpna 2018 Ludvík

Slováci mohou přijít o přímý postup na olympiádu v Soči

Velikost textu:

Bratislava - Hokejisté Slovenska prožívají obrovské zklamání po ztrátě nadějí na postup do čtvrtfinále domácího mistrovství světa v Bratislavě, ale v pondělí proti Dánsku jim nepůjde o nic pouze zdánlivě. Slováci totiž chybí v play off na MS počtvrté za sebou a hrozí jim, že přijdou o přímou účast na olympijských hrách v Soči v roce 2014. Zatím pořadatelé letošního šampionátu drží poslední postupové místo, na jejich pozici se ale tlačí Norové a právě Dánsko, které se v případě výhry přiblíží Slovensku na pouhých 35 bodů.

Slovenská reprezentace
Slovenská reprezentace
Otevřít galerii
 • Slovenská reprezentace zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg
 • Zimní olympijské hry v Soči autor: ČT24, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg

Na olympiádu se dostane devět nejlepších zemí žebříčku Mezinárodní hokejové federace (IIHF) po příštím mistrovství světa, které spolupořádá Finsko a Švédsko. Slováci budou příští rok před turnajem nejlépe devátí, protože se před ně dostanou určitě jistí čtvrtfinalisté Němci. Podle konečného umístění na probíhajícím šampionátu je mohou předstihnout i Norové.

Jediný kvalitní výsledek, který se Slovákům bude započítávat, uhráli na loňské olympiádě ve Vancouveru, kde skončili čtvrtí. A i hokejisté přiznávají, že je slovenský hokej v krizi. "Momentálně to tak vypadá. Čtyři roky po sobě nehrajeme čtvrtfinále. Ani letos nebyl nikdo mladý, kdo by mohl vytlačit nás starší. To je smutné. Tak to je. Vidíme, že třeba Norsko nebo Německo systematicky pracují s mládeží a snaží se svůj hokej pozdvihnout. U nás stagnujeme," řekl útočník Michal Handzuš.

Michal Handzuš:

"Z mého pohledu tu hráli nejlepší hokejisti, které Slovensko má. Každý může mít svůj názor. Všichni se známe, hráli jsme spolu. Ale prostě to nešlo, i když do toho každý dal všechno. Prohráli jsme vyrovnaný zápas o gól kvůli třetí třetině. Pokud je to ale tolikrát za sebou, něco to znamená."

Slováci šli do domácího šampionátu s velkým očekáváním, ale dokázali porazit zatím jen Slovinsko. Prohráli s Německem, Ruskem, Českem i Finskem. "Je to velké zklamání," vzdychl Handzuš. Slováci měli k dispozici všechny dostupné hvězdy, a tak těžko hledal příčiny propadáku. "Všechno vyhodnotíme později, ale určitě jsme nebyli dostatečně dobří. Vždycky jsme přestali hrát, když jsme měli začít. Moc jsme se stahovali, hráli jsme příliš pasivně. Sílu, kterou máme v útoku, jsme nevyužívali a v obraně jsme nehráli dostatečně důrazně," prohlásil Handzuš.

Připouští, že se mohl projevit i tlak domácího prostředí. "Možná. Těžko říct. Měl jsem pocit, jako bychom se báli o vítězství a čekali, že přijde něco špatného. Ono to přišlo." Na fanoušky, kteří po porážce s Finskem na tým pískali, se nezlobil. "To je normální. Jsou zklamaní tak jako my. Při zápasech nás podporovali, po jeho skončení vyjádřili svůj názor. Takoví mají fanoušci být. Když se vyhrává, jsou fantastičtí, a když se prohrává, vyjádří nesouhlas. Tak to má být. Slovenští fandové jsou velmi emotivní a to je nejlepší," dodal Handzuš.

Podle čtyřiatřicetiletého útočníka, který chce v národním týmu pokračovat, měla nastat generační obměna dávno, ale je to složité. "Zatím nikoho nemáme. Když se podíváme na hráče v NHL, tak v nejlepších letech jich tam bylo skoro čtyřicet, teď jich máme jen něco málo okolo deseti. Mladší hráči by měli naskočit do NHL, jenže nám chybí," dodal Handzuš.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.