ČTsport

ČTsport
sobota 17. listopadu 2018 Mahulena

Slovensko žije hokejem. Začíná světový šampionát

Velikost textu:
aktualizováno 29. 4. 2011 15:30

Bratislava - Cesta české hokejové reprezentace za obhajobou titulu mistrů světa začíná. Dnes bude v Bratislavě a v Košicích zahájen 75. světový šampionát, na kterém se bude národní tým v čele s hvězdným útočníkem Jaromírem Jágrem snažit navázat na nečekané zlaté medaile z loňského turnaje v Německu. Reprezentace na mistrovství světa, které se poprvé v historii samostatného státu uskuteční na Slovensku, vyrazí za obhajobou pod vedením trenéra Aloise Hadamczika, jenž mužstvo převzal po Vladimíru Růžičkovi. Všechny zápasy bude vysílat ČT4 a duely českých a slovenských hokejistů bude sledovat v podrobných on-line reportážích i web ct4sport.cz. Více informací přináší internetový speciál mshokej.cz.

Sada medailí pro MS 2011 na Slovensku
Sada medailí pro MS 2011 na Slovensku
Otevřít galerii
 • Sada medailí pro MS 2011 na Slovensku autor: Jan Koller, zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg
 • Česká střídačka autor: Vít Šimánek, zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/26/2502/250177.jpg?1303933733

Hadamczik již jednou tým po "zlatém" Růžičkovi převzal a v roce 2006 se z šampionátu v Lotyšsku vrátil se stříbrnou medailí. Ambice dovést tým mezi nejlepší trojici má i tentokrát; základním cílem na MS je ale stejně jako v minulosti postoupit do čtvrtfinále a úspěšně zvládnout první zápas vyřazovací části.

Národní tým v přípravě vyhrál šest z deseti zápasů a ovládl České hokejové hry v Brně. Závěrečné dva souboje však nezvládl a prohrál v neděli v Brně se Švédskem a ve středeční generálce v Praze s Kanadou. Jágr přesto věří, že reprezentace je silnější než před rokem. "Určitě jsme lepší mančaft. Bude ale záležet, kolik do toho dáme srdce a jak si půjdeme za vítězstvím. A taky jaké budeme mít štěstí. Všichni víme, že štěstí je strašně důležité," řekl Jágr.

Sebevědomí českého týmu by vedle očekávané podpory fanoušků mohl zvýšit i fakt, že na MS v sousedních zemích se mu daří. V roce 2005 slavili hokejisté zlato v Rakousku, loni v Německu.

Navíc většina hráčů z aktuálního kádru, který ale ještě může doznat menších změn, již v minulosti zlaté medaile z vrcholné akce získala. Nepodařilo se to jen sedmičce Jakub Kovář, Jakub Nakládal, Martin Škoula, Lukáš Krajíček, Michael Frolík, Milan Michálek a Patrik Eliáš. Škoula s Eliášem ale dokázali získat Stanleyův pohár.

Ambice na titul však mají i další celky. Na loňské stříbrné zklamání se bude snažit zapomenout Rusko, i když tentokrát nebude mít tak hvězdný tým. Na zlato pomýšlejí i Kanada a Švédsko, domácí fanoušci zase vkládají velká očekávání do slovenské reprezentace.

Ve skupině čekají národní tým Lotyši, Dánové a Finové

V Bratislavě čeká svěřence trenéra Aloise Hadamczika na úvod v sobotu od 20:15 duel s Lotyšskem. V dalším utkání v základní skupině D se utkají Češi v pondělí od 16:15 s Dánskem a ve středu od 20:15 je čeká duel s Finskem. Po základní skupině se Češi v případě postupu do osmifinálové skupiny E v Bratislavě střetnou se třemi soupeři z kvarteta Rusko, Slovensko, Německo a Slovinsko, které hrají v základní skupině A. Poslední týmy ze základních skupin čeká boj ve skupině o udržení.

Osmifinálová skupina F v Košicích vykrystalizuje ze skupin B (Kanada, Švýcarsko, Bělorusko, Francie) a C (Švédsko, USA, Norsko, Rakousko). Ve čtvrtfinále na sebe narazí týmy podle klíče 1E - 4F, 2E - 3F, 1F - 4E, 2F - 3E. Celé play-off se bude hrát v Bratislavě. Finále je na programu v neděli 15. května od 20:30.

Bratislavský stadion Ondřeje Nepely
Bratislavský stadion Ondřeje Nepely
Více fotek
 • Bratislavský stadion Ondřeje Nepely autor: ČT24, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/24/2319/231882.jpg
 • Radost hráčů Ruska zdroj: ČTK/AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/23/2224/222373.jpg
 • Jaromír Jágr odpočívá při tréninku autor: ČT24, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/26/2507/250698.jpg
Stáhněte si
Zdroj: ČT24, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.