ČTsport

ČTsport
pátek 16. listopadu 2018 Otmar

Šulc: Jsou i jiná řešení než kontumace, ale nereálná

Velikost textu:
aktualizováno 4. 11. 2010 19:30

Praha - Ředitel extraligy Stanislav Šulc připustil, že za neoprávněné starty pětice hokejistů v nejvyšší domácí soutěži by Plzeň, Mladá Boleslav a Kladno mohly být teoreticky podle řádů potrestány i jinak než kontumační prohrou a ztrátou bodů. Zároveň však zopakoval, že kontumace je nejpravděpodobnějším řešením. Tým Plzně dnes dopoledne požádal Asociaci profesionálních klubů ledního hokeje (APK LH) o poskytnutí desetidenní lhůty pro vyjádření k údajným neoprávněným startům brankáře Petra Přikryla a obránce Tomáše Frola. V žádosti ho podpořila také Mladá Boleslav.

Stanislav Šulc
Stanislav Šulc
Otevřít galerii
 • Stanislav Šulc autor: ČT24, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/15/1494/149321.jpg?1268334176
 • Tipsport Extraliga autor: ČT24, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/20/1927/192653.jpg?1285247803

Podle článku 410 Stanov a řádů Českého svazu ledního hokeje může řídící orgán soutěže v případě utkání, ve kterém došlo k závažnému provinění týmu nebo týmů, což je i neoprávněný start hráče, učinit šest možných rozhodnutí: ponechat výsledek, utkání kontumovat ve prospěch jednoho z družstev, utkání oboustranně kontumovat, nařídit sehrání nového utkání, nařídit utkání dohrát za současně stanovených podmínek nebo utkání nezapočítávat (považovat za sehrané).

"To, že soutěžní řád v článku 410 připouští jiné možnosti, je pravda. Teď jde o to, které z nich a jak jsou reálné," uvedl Šulc pro iDnes.cz. V současné kauze je podle něj reálná pouze jedna - kontumace. "Teoreticky nějaké možnosti jsou, ale reálně tam podle mého názoru žádná jiná kromě kontumace nepřipadá v úvahu," řekl ředitel soutěže, který podle svých slov musí postupovat v souladu s předchozími rozhodnutími.

přehrát video
Plzeň i Mladá Boleslav se bouří

A ve všech soutěžích je neoprávněný start řešen kontumací v neprospěch toho, kdo řády porušil. "A jestli jsme to tak doteď dělali i v extralize, naposledy v případě plzeňského Petra Sýkory, pak se naskýtá otázka, jak jsem přišel na to, že to jednou budeme řešit takhle a za týden úplně obráceně," dodal Šulc. Kdyby prý například ponechal v platnosti dosažené výsledky na ledě, zlegalizoval by, že někdo z hráčů startoval neoprávněně.

Žaloba je pro Plzeň i Boleslav posledním řešením

Týmy Plzně a Mladé Boleslavi se obrátili na APK, chtějí se k údajným neoprávněným startům vyjádřit. "Nebyli jsme zatím požádáni o žádné vyjádření. Deset dnů je pro nás minimum, abychom vše přesně vyargumentovali. Jen právní analýzy (hlavně stanov svazu a organizačního řádu APK) budou trvat deset až 20 hodin," uvedl právník klubu HC Plzeň 1929 Tomáš Tesař.

Ředitel extraligy Stanislav Šulc se oběma klubům rozhodl bez problémů vyhovět. "Není důvod, proč bych tak neudělal," řekl Šulc. Verdikt v ostře sledované kauze tak v nejbližších dnech nevynese.

Tomáš Tesař, právník klubu HC Plzeň 1929:

"Pokud to takto rozehrají (APK), že to kontumují, tak letošní liga skončila. My dokážeme to, že to pro nás byla neodvratitelná újma, na jejímž základě soud vydá předběžné opatření a body se nebudou moci klubům odebrat do doby, než padne definitivní verdikt správního soudu, což může trvat měsíce."

Pokud APK lhůtu nepovolí, budou chtít Plzeň a Mladá Boleslav kontumaci zvrátit u odvolací komise asociace, která soutěž řídí. Současně by oba kluby požádaly o svolání mimořádné valné hromady APK, kterou musí podpořit minimálně pět extraligových týmů. "Tři z nich už nám to telefonicky slíbily," řekl majitel plzeňského klubu Martin Straka. Teprve poté by oba kluby podaly žalobu na přezkum kontumace výsledků u správního soudu.

Podle Tesaře existují dva principy, registrační a evidenční. Registrační klub splnil, oba hráči měli hráčskou smlouvu, byli na soupisce podepsané Šulcem a měli právo hrát extraligová utkání. "Evidenční princip nemá žádnou právní sílu; jen eviduje a nemůže směřovat k tomu, že by start hráče byl neoprávněný," dodal Tesař.

O co jde

Plzeňští "indiáni" mají přijít za údajné neoprávněné starty o 19 z 28 dosud nasbíraných bodů. Plzeň, která by se tak po třetině základní části propadla ze šesté na 12. příčku, by tak bojovala o přežití. O šest bodů má přijít ještě Kladno a Mladá Boleslav o 22 z 24 bodů. V tabulce by se propadla na poslední příčku. APK chce kontumovat celkem 35 utkání, v nichž údajně nastoupili hráči s neplatnou registrací.

Generální manažer HC Plzeň 1929 Martin Straka
Generální manažer HC Plzeň 1929 Martin Straka
Více fotek
 • Generální manažer HC Plzeň 1929 Martin Straka autor: Petr Eret, zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/21/2076/207539.jpg
 • Právník klubu HC Plzeň 1905 Tomáš Tesař autor: Petr Eret, zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/21/2076/207544.jpg
Zdroj: ČT24, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.