ČTsport

ČTsport
středa 19. září 2018 Zita

Nepovedený experiment, Hejnová končí s osmistovkou

Velikost textu:

Praha – Mistryně světa v běhu na 400 metrů překážek Zuzana Hejnová už s velkou pravděpodobností nikdy nepoběží závod na 800 metrů. Kouč Dalibor Kupka přiznal, že test nové disciplíny na halovém mistrovství Evropy v Praze byl přehmat, jedno z nejhorších rozhodnutí v jeho trenérské kariéře.

Zklamaná Zuzana Hejnová
Zklamaná Zuzana Hejnová

Hejnová je ryzí čtvrtkařka, která navíc nemá s dvojnásobnou tratí žádné zkušenosti. I proto byl nápad přihlásit ji na osmistovku právě v hale špatný. Na závody pod střechou je totiž kromě fyzické kondice obzvlášť důležitá znalost taktiky běhu v chumlu s ostrými lokty. Jestli chtěla Hejnová své schopnosti vyzkoušet na nové trati, měla k tomu sáhnout pod otevřeným nebem, kde je na dráze více místa a nemusela by se tlačit se soupeřkami.

Kupkův zkrat

"Pro mě to byla velká prohra. Byl jsem si tak jistý, ale přitom všechno dopadlo úplně jinak," přiznal Kupka v rozhovoru s novináři. "Byl to můj zkrat, špatně jsme se rozhodli. Myslím, že to byl jeden z mých největších trenérských přešlapů," kál se kouč Dukly Praha, který Hejnovou vzal do své skupiny po olympijských hrách v Londýně a přivedl ji následující rok k titulu světové šampionky.

přehrát video
Rozběh Zuzany Hejnové na 800 metrů

Na začátku pokusu byla sázka. Osmistovku měla původně loni v hale běžet proto, že kouč dokázal zhubnout pod 100 kilogramů. Jenomže byla zraněná, tak na splnění dluhu došlo až letos. Ale ve špatný okamžik, po zranění. "Mysleli jsme si, že když nejsem tak rychlá a že vytrvalost v sobě mám, že to bude dobré. Já jsem o tom úplně přesvědčená nebyla, ale brala jsem to jako zkoušku. Nedopadla dobře," uvedla Hejnová.

Trénink na osmistovku je jiný, Hejnová by musela v přípravě běhat delší tratě, přišla by o svou rychlost. "Myslím, že ji nebude chodit," řekl Kupka. "Musela by úplně změnit trénink, my jsme trénovali jen na čtvrtku. Potřebuje mít kvůli překážkám rychlost," vysvětlil.

Hala už jen tréninkově

Na mistrovství republiky Hejnová ukázala, že se po zranění vrací do bývalé pohody. Čtyřstovku běžela za 52,76 a na šampionátu v Praze měla na této trati daleko větší šanci na lepší umístění než potupné vyřazení z rozběhu na osmistovce.

"Škoda, že jsem nezvolila čtvrtku, tam bych měla na postup třeba až do finále," mínila osmadvacetiletá bronzová medailista z OH v Londýně. "Bude to dobré, čtvrtka na mistrákách nám ukázala, že je zpátky. A halovou sezonu bude chodit spíš v rámci tréninku," má už jasno kouč. "Měla jsem strach, aby ho něco podobného nenapadlo i pro letní sezonu," pousmála se Hejnová.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.