ČTsport

ČTsport
úterý 18. září 2018 Kryštof
HME V ATLETICE

Holuša poběží o medaili, obhajovat cenný kov bude i Bába

Velikost textu:

Praha - Forma Jakuba Holuši celou sezonu nebyla kdoví jaká, zdá se však, že český běžec formu načasoval správně. V sobotním rozběhu na 1 500 metrů, který vyhrál, ukázal, že je skvěle připraven a že může v nedělním finále směle pokukovat po medaili. Po té bude toužit i výškař Jaroslav Bába, který tak může mít třetí cenný kov z HME v atletice v řadě. Medaili si po posledních dvou sedmibojařských disciplínách může zajistit i první muž evropských tabulek Adam Sebastian Helcelet. Přímý přenos sledujte od 11:20 na webu ctsport.cz, od 12:15 také na programu ČT sport.

Jaroslav Bába
Jaroslav Bába

Halový vicemistr světa z Istanbulu 2012 na 800 metrů Jakub Holuša v posledních letech koketuje spíš s patnáctistovkou, ale loni na ME v Curychu mu zkolabovaly ledviny a do finále ani nenastoupil. Celý podzim se dával dohromady a možná i proto byl rozjezd halové sezony pomalejší.

Navíc měl koncem ledna zánět v zubu, což rovněž jeho výkonnost ovlivnilo. "Bylo znát, že jsem měl problémy a delší pauzu. Dal jsem se ale do kupy, už na tréninku to bylo skvělé a teď se mi to potvrdilo. Očividně jsem na tom dobře," liboval si sedmadvacetiletý běžec. "Určitě mě to nakoplo, tak uvidíme, jak to prodám ve finále," uvedl Holuša.

Na velkých akcích jsou mu souzena hlavně pátá místa. Na ME v Barceloně 2010 i Helsinkách 2012, na HMS 2010 v Dauhá i loni v Sopotech, stejně dopadl i na HME v Paříži 2011. Už by rád stál zase jednou na stupních. "Každopádně. Nemám co ztratit, půjdu tak, že tam nechám úplně všechno."

Taktika pro rozběh byla jasná. "Věděl jsem, že rozběh nikdo nepotáhne. Jak je jen sedm lidí, tak je času dost. Nebylo třeba spěchat, zkušenosti jsem prodal, nastoupil jsem včas a v závěru myslím, že neměli šanci," prohlásil. "Pak už jsem to vypouštěl, kontroloval," popisoval.

Neděle 8. března - program

11:30 sedmiboj muži - 60 m překážek (Helcelet, Lukáš)
12:40 sedmiboj muži - tyč (Helcelet, Lukáš)
14:30 60 m ženy - semifinále (Urbánková)
14:55 60 m muži - semifinále (Veleba)
15:15 800 m ženy - finále
15:30 800 m muži - finále
15:40 výška muži - finále (Bába)
15:45 sedmiboj muži - 1000 m (Helcelet, Lukáš)
16:05 tyč ženy - finále
16:10 1500 m ženy - finále
16:25 trojskok ženy - finále
16:30 1500 m muži - finále (Holuša)
16:55 60 m ženy - finále
17:15 60 m muži - finále
17:35 štafeta 4x400 m ženy - finále (ČR)
17:55 štafeta 4x400 m muži - finále (ČR).

Finále však bude mnohem složitější záležitostí. "Afričtí Evropani za to vezmou, poběží se rychle, ale bude to spravedlivé. Třeba budu mít možnost si zaběhnout osobák, atakovat český rekord, kdyby se běželo rychle. Připravený jsem skvěle, budu si hlídat medailové pozice. Do poslední třístovky půjdu naplno a uvidíme. Publikum mě bude tlačit, bude to hrozný rachot a třeba to dopadne dobře. Medaile je sen," řekl.

Dva největší favorité v rozběhu zvolili jinou taktiku. Němec Homiyu Tesfaye a Turek Ilham Tanui Özbilen už rozběh napálili. "Oni jsou takoví magoři, že to neřeší, napálí to a jestli doběhnou, to je jim jedno," uvedl svěřenec Jiřího Sequenta.

"Patnáctistovka není lehká, rozhoduje, kdo má kolik natrénováno, druhý den bude únava. Působí nejen na nohy, ale i na psychiku a je důležité, jak se s tím kdo popere. Já si troufám říct, že umím běhat druhé dny. Dnes mě to nestálo víc sil než rozběh na osmistovce na halovém mistrovství republiky," dodal sebevědomě.

Bába: Kvalifikace nebyla bez problémů, medaile ale nemusí viset moc vysoko

Se sedmadvaceti závodníky nejdelší kvalifikaci v kariéře má za sebou třicetiletý výškař Jaroslav Bába. Zvládl ji ale na výbornou a pokud dobře zregeneruje, může v neděli v Praze bojovat o třetí medaili z halového mistrovství Evropy za sebou. "Nemusela by viset moc vysoko," věří bronzový olympijský medailista z Atén 2004.

Bába absolvoval během dvou a půl hodiny jen čtyři kvalifikační pokusy a všechny úspěšné, i když při tom posledním na 228 cm se laťka ještě dlouho třásla. Stejně jako Bába vyčistili zápis jen další dva skokané. "Úplně bez problémů to nebylo, bylo to náročné a dlouhé," podotkl Bába.

Společně s rozcvičením strávil na stadionu čtyři hodiny. "Za tu dobu jsem udělal jen pár skoků. Bylo náročné udržování se během závodu. Mohli to dát na dvě skupiny, ta únava může znehodnotit finále. Ale uvidíme, všichni máme stejné podmínky, nějak se s tím musíme poprat. Hlavně, že to dneska dopadlo," ulevilo se mu.

Bába věří, že se dá do neděle fyzicky dohromady. Hlavu bude mít prý připravenou, neboť kvalifikační úspěch znamená úlevu. Začátek sezony mu sice vyšel, ale v posledních závodech před HME se trochu trápil. "Byl jsem trošku nervózní, trošku svázaný. Ale jinak se tady dá skočit vysoko," řekl.

Před čtyřmi lety byl v Paříži v kvalitní soutěži druhý za 234 cm, předloni v Göteborgu třetí za 231. A medaile by v Praze mohla být k mání za podobný výkon, neboť hvězdný Ukrajinec Bohdan Bondarenko halovou sezonu vynechává a jeho krajané ani Rusové nemají tak oslnivou formu. "Doufejme. Nevím, ale 240 bych asi neskočil," zůstal Bába realistou.

"Ale na medaili bych rád zaútočil, doufejme, že bude někde kolem 233. To, si myslím, by mohlo být v mých silách," doufal. "Ale je to dost otevřené a bude to také o tom, jak si kdo na zítřek odpočine. Nemůžu říct, kdo je favorit, ani bych neříkal, kdo může vyhrát," doplnil.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.