ČTsport

ČTsport
pondělí 20. srpna 2018 Bernard
HME V ATLETICE

Staněk: Podělal jsem si to sám. Je to hodně kyselá sprcha

Velikost textu:

Praha – Po posledním nepovedeném pokusu padl k zemi a hlavu si ukryl v dlaních. Tomáš Staněk již věděl, že místo boje o medaile končí v koulařské soutěži už v kvalifikaci. Do závodu šel přitom jako druhý muž evropských tabulek. Stejný osud potkal i Jana Marcella. Čest silných mužů tak na pražském šampionátu zachránil jen obhájce bronzové medaile Ladislav Prášil, z trojice reprezentantů letos co do výkonu nejhorší závodník. 

Koulař Tomáš Staněk
Koulař Tomáš Staněk

Všichni čeští koulaři se obávali dlouhé kvalifikace a nakonec na to asi nejvíc doplatil právě Staněk. K pokusu se totiž dostal jako poslední ze třiatřiceti závodníků. "Nic moc, ale podělal jsem si to sám. Stačilo hodit normální pokus. Tohle nebyla studená, ale kyselá sprcha," litoval. 

Ve třiadvaceti letech byl na své třetí velké akci, měl potvrdit talent. Jenže stejně jako loni na mistrovství Evropy v Curychu i na halovém mistrovství světa v Sopotech opět neprošel sítem kvalifikace. Přitom stačilo nepřešlápnout daleký třetí vrh. "Snažil jsem se ho jít na jistotu, ale byl tam obrovský tlak. Věděl jsem, že musím hodit tak 20,20, což by neměl být problém, ale evidentně byl," řekl Staněk. 

Pražský závod bude hodně dlouho rozdýchávat. Dost prý zapracovala psychika. "Myslel jsem, že si atmosféru spíš užiju. Po tom prvním pokusu to bylo ještě v pohodě, ale když byl ten druhý úplně stejný jako ten první, už jsem byl pod tlakem," přiznal. "Hlava dnes zahrála tak na 120 procent, asi jsem byl přehecovaný," přemítal. 

Prášil po soutěži přišel mezi novináře úplně bez sil. "Těším se, až se najím a půjdu spát, ještě půjdu na masáž nebo snad na kapačku, bylo to dlouhé a jsem úplně vyšťavený," řekl. Upozornil na kvalitní soutěž, na finále bylo potřeba vrhnout dál než loni na mistrovství světa v Moskvě. "Všichni hážou nějak daleko," podotkl. 

Prášil bude obhajovat bronzovou medaili z Göteborgu, ale tehdy bral cenný kov za výkon 20,24, to letos stačit prý nebude. "Už podle kvalifikace bude potřeba na třetí místo hodit kolem 21 metrů. Mám na to šest pokusů, tak snad to bude lepší než dneska," doufal. 

Třetí do české party Marcell se cítil dobře v rozhazování, ale pak dva pokusy přešlápl a také u něj zapracovala psychika. "Technicky jsem zkazil první hod a pak už se to vezlo," konstatoval. Znervózněl. "Protože jsem věděl, že to bude třicet minut trvat, než půjdu na pokus," řekl. 

přehrát video
Sestřih a ohlasy kvalifikace koulařů na HME
Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.