ČTsport

ČTsport
úterý 19. června 2018 Leoš
HME V ATLETICE

Dálkař Juška se probojoval do finále, z koulařů uspěl jen Prášil

Velikost textu:
aktualizováno 5. 3. 2015 19:59

Praha – Balancoval na hranici postupové osmičky, ale nakonec se mu zadařilo. Dálkař Radek Juška si na halovém mistrovství Evropy v pátek zaskáče ve finále, když si v kvalifikaci zajistil poslední postupovou příčku pokusem 779 centimetrů. Z tria českých koulařů bude o medaile bojovat jen obhájce bronzu Ladislav Prášil.

Dálkař Radek Juška
Dálkař Radek Juška

Naopak loňský finalista mistrovství Evropy v Curychu Jan Marcell i druhý muž letošních evropských tabulek Tomáš Staněk neuspěli. 

Prášil postoupil ze čtvrtého místa výkonem 20,50 metru, porazili jej pouze hlavní adept na titul Němec David Storl (21,23), Chorvat Stipe Žunič (20,67) a Lucemburčan Bob Bertemes (20,56), oba v národních rekordech. "Jsem úplně vyřízenej, vyšťavenej, mám hlad, bylo to hrozně náročné. Nešly mi nohy, naštěstí to tam spadlo," řekl Prášil po maratonské soutěži 33 vrhačů.

K postupu bylo třeba atakovat dvacetimetrovou hranici a Marcellových 19,45 při jediném platném vrhu z poslední série stačilo jen na patnácté místo. Staněk zcela vyhořel, pokaždé po otočce vypadl z kruhu a neměl platný pokus. Přitom při posledním vrhu dopadla koule daleko za čáru kvalifikačního limitu ve vzdálenosti 20,55.

"Ten kruh byl hrozně rychlý, vypadávalo mi z toho tělo, když jsem chtěl zrychlit pohyb," lamentoval Staněk. Po posledním pokusu zůstal ležet na zemi s hlavou v dlaních. "Ani jsem si nějak strašně nenadával, jen jsem tomu nemohl uvěřit," prohlásil.

Jednadvacetiletý debutant na velké akci Juška uspěl v nesmírně vyrovnané soutěži. Skočil na centimetr přesně jako Němec Alyn Camara, kterého na sedmé místo poslal lepší druhý pokus. O centimetr méně než český reprezentant předvedl Belgičan Nolf a o dva zaostal Bělorus Baryčevskij.

O Juškově účasti v bojích o medaile rozhodl i krach lídra světových tabulek Kafétiena Gomise z Francie, který po dvou přešlapech skočil jen 765 cm. Osmimetrový limit nepřekonal žádný skokan, s nejlepším výkonem postoupil Švéd Michel Tornéus (797 cm).

Juškovi atletika vrátila loňskou smůlu. Dvakrát totiž skočil na jaře 794 cm a účast na mistrovství Evropy v Curychu ho minula o jediný centimetr. Stejný díl, o který dnes postoupil do finále. "Je to štěstí, které jsem loni neprožil," řekl.

Když měl Gomis před sebou poslední pokus kvalifikace, Juška seděl u trenéra Josefa Karase, bývalého vícebojaře, na hlavě měl kapucu a pokus Francouze sledoval škvírkou. Právě Gomis ho mohl vyřadit. "Ta škvírka měla pár centimetrů, byla ve mě malá dušička," přiznal Juška.

Pak už si jen plácl s koučem a objali se. "Hrůza," otřepal se Karas po nervy drásající kvalifikaci. "Nic jsme si neříkali, jen jsme v očích měli štěstí," popsal Juška. Nervózní byl od začátku, myslel si, že jeho výkon stačit nebude. "Myslel jsem si, že se zlepším," přiznal.

Zlepšit se může ve finále. "Atmosféra byla suprová, doufám, že zítra to bude daleko lepší ještě s více diváky," věřil. Už bude klidnější, splnil si totiž cíl i sen. "Osmička se tam třepe dlouho, na různých závodech tam s malými přešlapy padalo třeba 810. Snad padne," přál si. Bude mít na to šest pokusů. "To je výhoda, zlepšuju se čtvrtým pátým skokem," řekl.

V kvalifikaci naopak neuspěla koulařka Jana Kárníková, výkonem 15,95 skončila třináctá.

Halové mistrovství Evropy v atletice v Praze:

Kvalifikace:

Muži: Koule: 1. Storl (Něm.) 21,23, ...4. Prášil 20,50 - postoupil do finále, 15. Marcell 19,45, Staněk (všichni ČR) bez platného pokusu - oba nepostoupili do finále. Dálka: 1. Tornéus (Švéd.) 797, ...8. Juška (ČR) 779 - postoupil do finále.

Ženy: Koule: 1. Mártonová (Maď.) 18,44, ...13. Kárníková (ČR) 15,95 - nepostoupila do finále.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.