ČTsport

ČTsport
středa 20. června 2018 Květa

Koulaře těší před kvalifikací popularita, která potrvá asi až do Ria

Velikost textu:

Praha - Koulaře čeká před i po večerním zahájení HME v Praze nebývale náročný kvalifikační maraton. Přihlášeno jich je 33 a vrhat budou v jediné skupině. Český tým má přitom v této disciplíně hned tři medailové naděje - druhého muže evropských tabulek Tomáše Staňka, čtvrtého v letošním pořadí Jana Marcella a obhájce bronzové medaile Ladislava Prášila, který je aktuálně na osmém místě podle letošních výkonů evropských koulařů.

Koulaři (zleva) Jan Marcell, Tomáš Staněk a Ladislav Prášil na srazu českého týmu před HME
Koulaři (zleva) Jan Marcell, Tomáš Staněk a Ladislav Prášil na srazu českého týmu před HME

Když silní muži přijeli na sraz reprezentace do hotelu Clarion ve Vysočanech, hned byli v centru pozornosti. Fotili se, společně i zvlášť, rozdávali podpisy. "Je to příjemné, že se nepíše jen o fotbalu a o hokeji," konstatoval třiadvacetiletý Staněk, jenž letos předvedl výkon 20,94 metru. "Prožíváme vrcholné období a do Olympijských her v Riu to tak nejspíš bude," přidal Marcell, který není jako jediný z české koulařské špičky svěřencem bývalého reprezentanta Petra Stehlíka z pražské Dukly.

Vrh koulí bývá tradičně na začátku šampionátů, závodníci to mají rádi. Tentokrát je ale před nimi kvalifikace, která se může výrazně protáhnout. Každý pokus trvá minimálně minutu, a protože byl stanoven přísný kvalifikační limit 20,55 metru, hodně koulařů absolvuje všechny tři pokusy.

Navíc se všichni musejí rozcvičit a podle pravidel by měli mít na hlavní ploše každý dva tréninkové pokusy. V hale tak koulaři mohou při kvalifikaci strávit několik hodin.

"Nějakých 66 rozhazovacích pokusů a měli bychom se vejít do půlhodiny rozcvičení. To si nedovedu představit," řekl Marcell. A v tréninkové hale O2 areny se navíc bude vrhat pouze do sítě. "To se ani nebudu rozhazovat, možná budu cítit, že jsem to udělal dobře, ale nevidím, kam to letí," připojil vysvětlení Prášil. "Takže si jen tak rozcvičím ruku, prsty a půjdu na to. Ale nebude to vůbec lehké, na nic nebude čas," uvědomoval si.

Problémem je i skutečnost, že hodinu a půl před muži mají kvalifikaci ženy (od 16:30). Je jich sice jen patnáct, ale jejich boje budou trvat určitě 45 minut. A muži mají zahájit soutěž v 18:00. A ve 20:00 má začít zahajovací ceremoniál. "Budeme to muset zvládnout," shodli se vrhači.

Cílem koulařů tak bude splnit kvalifikační limit hned prvním pokusem. "Kéž by to šlo z první na dobrou," zasnil se Prášil. "Záležet také ale bude na tom, jaké bude pořadí," upozornil Staněk na pauzu mezi rozcvičením a pokusem naostro. A právě on bude vrhat jako poslední. První naopak přijde na řadu Marcell, Prášil je dvaadvacátý.

"Tipuju, že dvě hodiny to (kvalifikace) zabere. Je třeba se modlit, aby se to povedlo prvním hodem," uznal Marcell. "Ale pokud ta kvalifikace bude probíhat takhle, moc lidí ten limit nedá," myslel si.

"První hod a domů... teď mívám nejlepší první dva pokusy, ale budu si to muset v hlavě nastavit," přál si naplnění ideálního scénáře i Staněk. "Já jsem tohle nikdy nezažil. Kvaldu nesmím podcenit, půjdu to naplno, bude to těžší než ten závod," dodal Prášil.

Program halového mistrovství Evropy v atletice v Praze:

Čtvrtek 5. března:

16:30 koule ženy - kvalifikace (Kárníková),

18:00 koule muži - kvalifikace (Staněk, Prášil, Marcell).

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.