ČTsport

ČTsport
pondělí 20. srpna 2018 Bernard

Ribéry musí dokázat, že agent jeho podpis zfalšoval, jde o miliony

Velikost textu:

Francouzský fotbalista ve službách německého Bayernu Mnichov Franck Ribéry se musel omluvit z úterního tréninku. Místo něj zamířil do soudní budovy na opačné straně bavorské metropole. Důvod? Jeho bývalý agent Bruno Heiderscheid ho žaluje o 3,45 milionu eur, v přepočtu téměř 88 milionů korun. Částku mu měl Ribéry slíbit jako provizi za přestup z Olympique Marseille právě do Bayernu.

Franck Ribéry z Bayernu Mnichov (vpravo) a Oscar Wendt z Mönchengladbachu v souboji o míč
Franck Ribéry z Bayernu Mnichov (vpravo) a Oscar Wendt z Mönchengladbachu v souboji o míč

Desítky novinářů, fotografů a televizních štábů čekaly, jestli bývalý reprezentant země galského kohouta dorazí. Ale on vlastně přijít musel, protože to dostal soudně nařízené, neboť se v březnu bez omluvy nedostavil. Tehdy soud kvůli tomuto zanedbání stanovil částku na 3,45 milionu eur a deset procent úroků od roku 2007, které musí Ribéry svému exagentovi doplatit. Z toho se zatím Ribéry předběžně "vykoupil", protože složil jistinu ve výši 7,5 milionu eur.

Spor se táhne již od roku 2008, protože jeho kořeny sahají až do roku 2005. Tou dobou hrál tehdy 22letý Ribéry, vynořující se talent, v tureckém Galatasarayi Istanbul. Ale příliš šťastný tam nebyl, protože mu Turci půl roku neplatili. Před sezonou 2005/2006 se vrátil do vlasti, do Olympique Marseille, odkud o dva roky později odešel za 25 milionů eur právě do Mnichova, což byla tou dobou rekordní částka za přestup do bundesligového klubu.

Ribéry se v Mnichově nadechl k velké kariéře, vyhrál s klubem, co se dalo, včetně Ligy mistrů, sbíral individuální ocenění. K tomu mu náleží "titul" nejdéle sloužícího cizince v Bayernu, probíhající sezona je jeho jedenáctá. Ale nyní ho dostihla minulost, dávná minulost.

Bruno Heidescheid, Lucemburčan, byl Francouzovým agentem v letech 2005-2007 a opakovaně se u soudu domáhá provize za přestup do Bayernu. Tvrdí, že mu Ribéry měl jako poděkování za vysvobození z tureckého angažmá slíbit desetiprocentní podíl z příštího přestupu. Nejdříve ústně a 16. května 2006 i písemně. Obě dohody však Ribéry popírá.

Ribéry propusti Heiderscheida v roce 2007 a jeho transfer do Bayernu řídili noví agenti – dva krajané Jean-Pièrre Bernes a Alain Miglaiccio. Jenže Heiderscheid říká, že by mu měl být Ribéry vděčný za to, že ho vyvázal ze smlouvy v Galatasarayi a umožnil mu přestup do Marseille. Proto mu měl slíbit oněch deset procent.

Oba soupeři se nescházejí o soudu poprvé. S jejich pří měla již co do činění Mezinárodní sportovní arbitráž v Lausanne. Ta v roce 2008 rozhodla, že si Ribéry smí ponechat 600 tisíc eur, které za něho Marseille zaplatilo, ale které si nárokoval Heiderscheid.

Ten dosáhl úspěchu ve své domovině. Okresní soud v Lucemburku mu dal za pravdu a přiznal mu 2 665 840 eur plus úroky. Odvolací soud částku zredukoval na 1,6 milionu, které by měl nyní Ribéry zaplatit.

A tak se Heiderscheid se svým právníkem Christofem Siefarthem obrátili na mnichovský soud, pod který Ribéry nyní spadá s tím, že se fotbalista vzpírá vykonání rozsudku lucemburského soudu.

Ribéry se dostavil, ale Heiderscheid nikoliv. Stal se "obětí" sněhového řádění v západní Evropě a v době zahájení procesu seděl v letadle na bruselském letišti. Soudkyně Isebel Liesegangová přesto v projednávání pokračovala, za agenta jednali jeho právníci.

Výsledek? Konečný by měl padnout 16. ledna příštího roku. Do té doby soudní znalci prozkoumají a ověří podpisy Francka Ribéryho. Jeden ze soudní síně, když soudkyně požádala fotbalistu, aby se podepsal. Ovšem ne jako autogram na památku, ale jako předmět doličný. A druhý z údajné smlouvy mezi ním a agentem.

Soudkyně naznačila, že jeden z nich lže a bude to mít trestněprávní následky. Buď Ribéry bude muset skutečně zaplatit anebo bude jeho bývalý agent obžalován z falšování listin.

Zdroj: ČT sport

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.