ČTsport

ČTsport
neděle 24. června 2018 Jan

Je Neymarův rekordní transfer ve skutečnosti politické PR Kataru?

Velikost textu:

Brazilský fotbalový génius Neymar míří z Barcelony do PSG za těžko uvěřitelnou částku 222 milionů eur a zatímco fotbaloví fanoušci se těší na jeho ofenzivní řádění v dresu francouzského celku, v akademické sféře se už čile diskutuje, zda celý transfer není především politické PR Kataru, potažmo katarské královské rodiny, která pařížský klub vlastní.

PSG vítá Neymara
PSG vítá Neymara

"Pro klub nedává přestup žádný smysl," citovala agentura Reuters finančního experta Roba Wilsona z university v Sheffieldu. "Ať se na to podívám z jakéhokoliv úhlu, tak nikde nevidím žádnou možnost, aby klub zvýšil příjmy a pokryl tak alespoň část přestupní částky. Sportovní hledisko je samozřejmě něco jiného, ale z ekonomického pohledu se jim to nemůže vyplatit," dodal.

Katar je nevelká země ležící v Perském zálivu, která ale díky obřím zásobám ropy a zemního plynu patří k nejbohatším státům světa. Katar se dlouhodobě snaží vylepšit svou image před zahraničními spojenci a obchodními partnery prostřednictvím sportu, přičemž vrcholem tohoto snažení je bezesporu pořádání světového šampionátu ve fotbale, jenž je plánován na rok 2022.

V posledních měsících se navíc Katar ocitl v regionální izolaci, když s ním okolní státy v čele se Saúdskou Arábií přerušily diplomatické styky, oficiálně kvůli údajné katarské podpoře mezinárodního terorismu. Neymarův přestup do "katarského" PSG, o kterém brazilský fotbalista navíc jednal přímo v Kataru a nikoliv v Paříži, tak může být jen dalším kolem hry o image pouštní země.

přehrát video
Vlastimil Vlášek komentuje Neymarův přestup do PSG

"Dokazují tak, že mají k dispozici dostatek finančních prostředků a že je stále potřeba brát je vážně," myslí si Christopher Davidson, jenž se věnuje Blízkovýchodní politice na Durham University v severovýchodní Anglii. Jeho myšlenku doplňuje profesor Simon Chadwick z univerzity v Salfordu:

"Přestup, jakkoliv bude prospěšný pro klub, mohl být motivován i snahou o nenásilné politické sdělení. Zatímco Saúdská Arábie chce, aby svět o Kataru mluvil negativně, Dauhá se naopak díky Neymarovi stalo centrem největšího příběhu v nejsledovanějším sportu na světě." 

Zdroj: ČTK, Washinghton Post

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.