ČTsport

ČTsport
sobota 21. července 2018 Vítězslav

Ve FIFA jsme skončili z politických důvodů, je přesvědčen vyšetřovatel Borbely

Velikost textu:

Manáma (Bahrajn) – Vyšetřovatel Cornel Borbely je přesvědčený, že byl spolu se soudcem Hansem-Joachimem Eckertem z čela etické komise FIFA odvolán z politických důvodů. Uvedl to na tiskové konferenci den poté, co o jejich odchodu rozhodla rada Mezinárodní fotbalové federace. Eckert s Borbelym měli za úkol pročistit vedení FIFA, které před dvěma lety zasáhl rozsáhlý korupční skandál.

Cornel Borbely
Cornel Borbely

Kvůli korupčnímu skandálu musely před soud desítky funkcionářů a skončili mimo jiné i dlouholetý šéf Sepp Blatter, generální sekretář Jérome Valcke nebo předseda UEFA Michel Platini.

Rada FIFA však na úterním zasedání v Manámě oběma členům etické komise, která krátce prošetřovala i současného šéfa světového fotbalu Gianniho Infantina, neprodloužila mandát. Místo nich by komisi měli vést Kolumbijka Maria Claudia Rojasová a Řek Vasilos Skuris.

"Stovky vyšetřování jsme už uzavřeli a další stovky na uzavření čekají. Jde o komplikaci v boji s korupcí," citovala agentura Reuters Borbelyho, který bez uvedení jmen prohlásil, že prošetřována je i řada předních představitelů FIFA. "Vzhledem k obrovskému množství případů jsme pracovali velmi dobře. Pro změnu v etické komisi nebyl jediný důvod. Jediné, co mě napadá, že šlo o politické rozhodnutí," dodal.

Etická komise FIFA mění vedení podruhé v krátké době. Loni v jejím čele skončil Domenico Scala, který rezignaci zdůvodnil prohlášením, že práci nezávislých komisí se snaží ovlivňovat nový předseda federace Infantino. Ten obvinění striktně odmítl.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.