ČTsport

ČTsport
pátek 22. června 2018 Pavla
FOTBAL

Razie u "ruského Leicesteru". Hráči Rostova podstoupili testy na meldonium

Velikost textu:

Rostov na Donu (Rusko) - Jejich příběh byl podobný jako u fotbalistů Leicesteru. Fotbalisté ruského Rostova, klubu na hranici bankrotu, který měl bojovat nejen o záchranu, ale snad i o přežití, v letošní sezoně šokovali ruskou fotbalovou veřejnost a stále se drží na špičce ruské Premier Ligy. Nyní ale antidopingová komise FIFA v týmu provedla rozsáhlé testy kvůli podezřením, že užívali zakázané meldonium.

Trenér Rostova Kurban Berdyjev sleduje svého svěřence Fedora Kudrjašova
Trenér Rostova Kurban Berdyjev sleduje svého svěřence Fedora Kudrjašova

Rostov se loni v ruské Premier Lize zachránil až v baráži a nadále se potácí na hranici bankrotu. Od přímého sestupu do druhé ligy jej přitom uchránila jen lepší vzájemná bilance a gólový rozdíl s Torpedem Moskva.

Letos se ale klub z města u Azovského moře dlouho držel na čele Premier Ligy. Dvě kola před koncem je druhý, o dva body za vedoucím CSKA Moskva. Díky naprosto nečekanému útoku na titul si Rostov vysloužil srovnání s anglickým Leicesterem, který loni bojoval o záchranu, letos ale vyhrál titul. Jenže stejně tak se začala hromadit i podezření na to, zdali klub nevyužívá systematického dopingu.

"V médiích se objevily spekulace o meldoniu a Rostovu," řekl šéf lékařské komise FIFA Jiří Dvořák. "Na všechny spekulace nereagujeme, ale vzhledem k tomu, co se kolem meldonia v poslední době děje, nám to přišlo jako dobrá věc," dodal.

Příběh vzestupu Rostova na čelo ruské ligy čtěte zde.
Je fotbal opravdu čistý od dopingu? Více o situaci v kopané čtěte zde.

Klub podle něj s komisaři plně spolupracoval. "Otestovali jsme kompletní základní sestavu. Zabralo to dvě hodiny a vzorky budou přezkoumány v jedné z akreditovaných evropských laboratoří," uvedl Dvořák.

Meldonium patří na seznam zakázaných látek od začátku roku. Jde o antiischemický lék, který se primárně používá na zlepšení krevního oběhu, a sportovci látku užívali ke zvýšení výkonu, protože buňkám umožňuje kompenzovat nedostatek kyslíku při fyzickém zatížení.

Světová antidopingová agentura WADA od začátku roku zaregistrovala 158 nálezů na meldonium. Mezi sportovci s pozitivním testem se mimo jiné objevila bývalý světová tenisová jednička Ruska Maria Šarapovová nebo český zápasník Petr Novák.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.