ČTsport

ČTsport
úterý 19. června 2018 Leoš

Platini po arbitráži rezignuje na post šéfa UEFA

Velikost textu:
aktualizováno 9. 5. 2016 17:30

Nyon - Michel Platini rezignuje na post předsedy UEFA. Řekl to jeho právník poté, co Platinimu Sportovní arbitrážní soud (CAS) pouze snížil zákaz činnosti ve fotbale z šesti na čtyři roky. Rovněž mu snížil pokutu z 80 na 60 tisíc švýcarských franků (asi 1,46 milionu korun). Nový šéf UEFA by měl být znám v září.

Michel Platini
Michel Platini

Někdejší francouzský reprezentant byl potrestán za to, že v roce 2011 obdržel od tehdejšího šéfa FIFA Seppa Blattera bez jakéhokoli dokladu dva miliony franků (zhruba 50 milionů korun).

Na šest let byl suspendován také Blatter, který stejně jako Platini tvrdí, že šlo o odměnu za poradenskou činnost na základě ústní dohody. Také on se odvolal k arbitrážnímu soudu a jeho případ by měl CAS projednávat v pozdějším termínu.

Arbitráž uznala, že mezi Platinim a FIFA byla v roce 1999 uzavřena pracovní dohoda s roční odměnou 300 tisíc švýcarských franků, která trvala do roku 2002, než byl zvolen do výboru FIFA. Nadále však pochybuje o legitimitě platby ve výši dvou milionů franků na základě ústní dohody mezi Platinim a Blatterem, k níž došlo až o osm let později.

přehrát video
Hrabě: Platini už potrestaný byl, neúčastnil se losování ME

Šedesátiletý Platini tak podle soudu porušil etický kodex FIFA a dopustil se střetu zájmů. "Na základě těchto zjištění zůstává trest v platnosti. Byl však příliš vysoký, proto došlo k jeho snížení na čtyři roky, což odpovídá délce předsednického mandátu," stojí v prohlášení CAS.

Platini se ale s rozhodnutím CAS smířit nehodlá a chce dál bojovat za očištění svého jména. Jako poslední možnost mu zůstává odvolání ke švýcarskému federálnímu soudu. Ten ale může verdikt CAS zvrátit jen v případě, že v projednávání kauzy shledá procedurální nesrovnalosti.

"Chápu toto rozhodnutí (CAS) jako nesmírnou nespravedlnost. Podle dohody s národními svazy odstoupím z funkce předsedy UEFA, abych mohl pokračovat v boji se švýcarskými soudy, abych mohl prokázat svou bezúhonnost v této kauze," uvedl Platini v prohlášení s tím, že rezignaci oficiálně podá v nejbližších dnech.

Arbitráž rovněž kritizovala FIFA za to, že o platbě mezi oběma funkcionáři věděla čtyři roky, než nezávislá etická komise zahájila loni vyšetřování.

Platini je v čele UEFA od roku 2007. Zároveň zastával post místopředsedy FIFA, kde chtěl v únoru kandidovat i na prezidenta, ale kvůli trestu nemohl. UEFA dosud nezvolila jeho nástupce, jelikož čekala, jak rozhodne CAS. Výkonný výbor zasedne 18. května v Basileji, aby projednal Platiniho nástupce. Volby by měly proběhnout v září na zasedání v Aténách.

Korupce ve FIFA

 • 27. května 2015 - Dva dny před kongresem FIFA s volbou předsedy zatkla švýcarská policie v Curychu sedm vysoce postavených funkcionářů FIFA kvůli podezření z uplácení při prodeji vysílacích a marketingových práv. Celkem bylo na základě vyšetřování amerických úřadů obviněno 14 lidí, z toho devět funkcionářů FIFA a pět spolupracovníků marketingových firem.
 • 2. června 2015 - Navzdory korupčnímu skandálu byl do funkce předsedy znovu zvolen Švýcar Sepp Blatter. Čtyři dny po svém znovuzvolení ale dal svou funkci k dispozici.
 • 2. července 2015 - Americké úřady oficiálně požádaly Švýcarsko o vydání sedmi fotbalových funkcionářů, kteří byli zatčeni v souvislosti s korupčním skandálem FIFA.
 • 29. července 2015 - Předseda UEFA Michel Platini jako první oficiálně oznámil kandidaturu na funkci prezidenta mezinárodní federace FIFA.
 • 17. září 2015 - FIFA uvolnila ze všech funkcí svého generálního sekretáře Jéromea Valckeho kvůli podezření, že na černém trhu vydělával na prodeji vstupenek na MS v Brazílii.
 • 25. září 2015 - Švýcarské úřady začaly v souvislosti s korupční kauzou vyšetřovat i Blattera kvůli podezření ze zpronevěry a zneužití pravomoci, a šéfa UEFA Platiniho, jenž v roce 2011 dostal od FIFA podezřelou platbu ve výši dvou milionů švýcarských franků. Podle Platiniho i Blattera se jednalo o část platby za jeho práci pro federaci z let 1999 až 2002, kdy byl Platini Blatterovým poradcem.
 • 8. října 2015 - Etická komise FIFA pozastavila Blatterovi a Platinimu na 90 dní výkon funkce. Na tři měsíce byl suspendován také Valcke.
 • 15. října 2015 - Všech 54 členských zemí UEFA podpořilo suspendovaného Platiniho na mimořádném zasedání v Nyonu. Zároveň vyšlo najevo, že Platini měl s Blatterem ohledně částky pouze ústní dohodu, nikoli písemný doklad, což bylo v souladu se švýcarským právem.
 • 20. října 2015 - FIFA oznámila, že po dobu Platiniho suspendace nepřijme jeho přihlášku k únorové volbě předsedy federace. Pokud se ale Platini vrátí do fotbalového dění před termínem voleb, bude se moci o post šéfa FIFA ucházet.
 • 26. října 2015 - V souvislosti s Platiniho skandálem vyjádřil výkonný výbor UEFA na poslední chvíli plnou podporu ke kandidatuře na předsedu FIFA svému generálnímu sekretáři Giannimu Infantinovi. Ten byl nakonec v únoru zvolen novým předsedou FIFA.
 • 20. listopadu 2015 - FIFA zamítla Platiniho odvolání proti suspendaci, Platini se kvůli zákazu působení ve fotbale obrátil na mezinárodní arbitráž CAS.
 • 3. prosince 2015 - Švýcarská policie při razii v Curychu zatkla místopředsedy FIFA Juana Ángela Napouta z Paraguaye a Alfreda Hawita z Hondurasu. Celkem bylo z korupce nově obviněno 16 lidí, z nichž pět jsou současní či bývalí členové výkonného výboru FIFA.
 • 11. prosince 2015 - Mezinárodní sportovní arbitráž CAS potvrdila Platinimu zákaz působení ve fotbale na 90 dnů kvůli podezření z korupce.
 • 21. prosince 2015 - Etické komise FIFA rozhodla o tom, že Blatter a Platini nesmějí osm let působit ve fotbale kvůli porušení etických pravidel.
 • 12. ledna 2016 - Platini se odvolal k příslušné komisi FIFA proti osmiletému zákazu působení ve fotbale. Odvolal se i Blatter.
 • 12. února 2016 - FIFA suspendovala bývalého sekretáře Valckeho na 12 let a byl také potrestán pokutou.
 • 24. února 2016 - Odvolací komise FIFA snížila Blatterovi a Platinimu trest za porušení etických pravidel z osmiletého zákazu působení ve fotbale na šestiletý.
 • 2. března 2016 - Platini se proti sníženému trestu odvolal ke Sportovnímu arbitrážnímu soudu (CAS). Požadoval úplné zbavení viny.
 • 9. května 2016 - CAS snížil Platiniho zákaz činnosti ve fotbale z šesti let na čtyři roky. Francouzův právník prohlásil, že Platini rezignuje na post předsedy UEFA.
Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.