ČTsport

ČTsport
pondělí 16. července 2018 Luboš

Policie kvůli kšeftaření s televizními právy prohledala ústředí UEFA

Velikost textu:
aktualizováno 6. 4. 2016 21:24

Nyon - Do ústředí Evropské fotbalové unie (UEFA) vtrhla odpoledne kvůli podezření z korupce švýcarská federální policie. Vyšetřuje souvislosti s uniklými dokumenty o daňových rájích, především pak podezřelé obchody s televizními právy na zápasy Ligy mistrů. Některé dokumenty policie zabavila. V tzv. Panama Papers figruje také Mezinárodní fotbalová federace FIFA a hlavně i jméno jejího nového prezidenta Gianniho Infantina. Ten uvedl, že je záležitostí zděšen, informuje BBC.

Vstup do sídla UEFA v Nyonu, kam vtrhla švýcarská federální policie kvůli podezření z korupce
Vstup do sídla UEFA v Nyonu, kam vtrhla švýcarská federální policie kvůli podezření z korupce

"Potvrzujeme návštěvu švýcarské policie, která vyšetřuje smlouvy mezi UEFA a společnostmi Cross Trading / Teleamazonas. Přirozeně poskytneme veškerou součinnost při vyšetřování," uvedla UEFA v krátkém prohlášení. Později dodala, že švýcarské policii předala všechny náležité dokumenty, které měla ve svém vlastnictví.

S úřady hodlá dál plně spolupracovat, stejně se vyjádřil Infantino. "Je v zájmu mém i fotbalu, aby všechno vyšlo na světlo. Veškeré vyšetřování tohoto případu vítám. Na základě těchto dokumentů je jasné, že všechny smluvní záležitosti provedla UEFA správně," uvedl šéf FIFA.

Gianni Infantino
Gianni Infantino

Kontrakt, kvůli němuž má teď UEFA vážné problémy, měl být podepsán v roce 2006, kdy Infantino pracoval ještě jako ředitel právního oddělení UEFA. To tehdy prodalo práva na vysílání LM právě společnosti Cross Trading, jejímiž majiteli jsou Argentinci Hugo a Mariano Jinkisové, kteří práva získávali pomocí úplatků.

Nezaháleli a práva okamžitě prodali za trojnásobek původní ceny dál - ekvádorská společnost Teleamazonas je koupila za více než 310 tisíc dolarů.

Dnes po poledni se k závažnému podezření vyjádřila etická komise FIFA. Záležitost jednoduše nechtěla komentovat. "Ta smlouva má důvod, proč ji nekomentovat," dodala lakonicky.

Z Panama Papers, které o víkendu otiskla světová média, vyplývá, že desítky prominentních politiků a byznysmenů z řady zemí ukrývají své bohatství v daňových rájích. Týká se to i bývalého a současného vedení FIFA.

Podle dřívějších informací uniklých z právní firmy Mossack Fonseca měl jeden z členů etické komise FIFA Juan Pedro Damiani obchodní vazby na bývalého viceprezidenta FIFA Uruguayce Eugenia Figuereda, který byl před rokem spolu s dalšími funkcionáři zadržen kvůli korupci.

Poté, co vyšly najevo jeho kontakty s Figueredem, Damian rezignoval. Na základě uniklých materiálů je podezřelý, že prostřednictvím své právní firmy pomohl založit offshoreovou společnost třem klientům, které FBI vloni obvinila v rozsáhlé korupční aféře FIFA.

Damiani svůj obchodní vztah s Figueredem nepopřel, spolupráci s ním však podle svých slov ukončil, jakmile se vloni dozvěděl o jeho obvinění. Uruguayský funkcionář byl vydán do vlasti a před soudem se přiznal k praní špinavých peněz a braní úplatků.

Pro skandály zdecimovanou pověst FIFA je Damianiho pád další velkou ranou zvlášť poté, co se uruguayský právník vloni v prosinci jako jeden ze členů etické komise podílel na potrestání zdiskreditovaného předsedy FIFA Seppa Blattera.

Sedmapadesátiletý Damiani byl v etické komisi od roku 2006. Rovněž je prezidentem jednoho z předních uruguayských klubů Peňarolu Montevideo.

Zdroj: BBC, ČT sport

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.