ČTsport

ČTsport
čtvrtek 19. července 2018 Čeněk

Nový šéf světového fotbalu: FIFA se musí vrátit tam, kam patří

Velikost textu:
aktualizováno 26. 2. 2016 22:05

Curych - Ještě před půl rokem neuvažoval o tom, že by se ucházel o funkci ve vedení FIFA, přesto byl Gianni Infantino zvolen šéfem světového fotbalu. Je odhodlaný vést FIFA do nové éry a vrátit jí důvěru, kterou ztratila korupční aférou. "Chci slíbit všem, že budete hrdí na FIFA v nové éře. Budu usilovat o to, aby se FIFA vrátila tam, kam patří," prohlásil pětačtyřicetiletý Švýcar.

Gianni Infantino
Gianni Infantino

UEFA vyslala Infantina do boje jako náhradníka za svého prezidenta Michela Platiniho, který dostal zákaz působení ve fotbale kvůli netransparentní platbě od dosavadního prezidenta FIFA Seppa Blattera.

Na Infantinovi nyní je, aby FIFA vyvedl z korupčního stínu a vrátil organizaci důvěru. "Během své kampaně jsem potkal mnoho fantastických lidí, kteří milují fotbal a kteří pro něj dýchají. Právě pro takové lidi chci být prezidentem a věřím, že společnou prací dostaneme fotbal znovu do centra dění," dodal.

přehrát video
Novým šéfem FIFA je Infantino

Za jeden z hlavních cílů má rozvoj fotbalu. "Za čtyři roky chci vidět velký pokrok fotbalu po celém světě. Chci vidět karibskou ligu, chci vidět akademie v Africe a chci vidět fotbal na školách v Oceánii. Chci vidět fotbal růst. A chci, aby lidé viděli FIFA jako organizaci, která k tomu pomohla," řekl dosavadní generální sekretář UEFA.

Nyní ho čeká výběr nejbližšího spolupracovníka - generálního sekretáře FIFA, který se bude starat o každodenní záležitosti, zatímco Infantino bude mít především reprezentativní roli. "Mám pár tipů. Je to důležitá pozice a chci na ní mít silnou osobnost. Rozhodně to nebude Evropan jako já. Máme čas to prodiskutovat a uvidíme, jak to dopadne," odmítl jmenovat konkrétní kandidáty.

Volba generálního sekretáře bude důležitá i z diplomatického hlediska, neboť afričtí delegáti podporovali jeho konkurenta šajcha Salmána bin Ibráhíma Chalífu. "Nesouhlasím, že svět je rozdělen. Byl to sportovní boj, nikoli válka. V Africe mám hodně přátel a dobré vztahy. Začal jsem tam i končil svou kampaň. Nyní otočíme stránku a budeme kompaktní. Nejsem kandidát Evropy, ale fotbalu, a ten je globální," řekl Infantino.

"Infantina jsme vždycky brali jako jednoho z nás. Byl to 'jen' generální sekretář, nebyl to klasický prezident. Gianni byl na ten denní život, komunikoval s generálním sekretářem naší asociace, takže s ním máme naprosto korektní, férové vztahy. Myslím, že i pro nás je Infantino správná volba," řekl Pelta.

"Teď přijde nová doba, kdy bude transparentní absolutně všechno, protože nikdo se nebude chtít vrátit k tomu, kdy fotbal byl podezřívaný. Myslím, že začíná nová éra světového fotbalu, je to krok správným směrem a fotbal si to zaslouží," dodal.

Zdroj: ČT sport, ČTK, Radiožurnál

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.