ČTsport

ČTsport
čtvrtek 19. července 2018 Čeněk

Kauza FIFA jako politický "zápas": Putin se opřel do vyšetřovatelů z USA

Velikost textu:

Moskva - Korupční otřes jedné z největších a nejvlivnějších organizací na světě už rozehrál i silné reakce mezi politiky. Například ruský prezident Vladimir Putin obvinil Spojené státy, že se vyžádaným zatčením představitelů Mezinárodní fotbalové federace (FIFA) snaží zabránit znovuzvolení předsedy Seppa Blattera či zpochybnit ruské pořadatelství MS v roce 2018. Z Británie se naopak ozývá apel na rezignaci Blattera i možnost vytvoření separátního světového turnaje.

Ruský prezident Vladimir Putin
Ruský prezident Vladimir Putin

On-line přenos:

20:11

Tímto se pro dnešek loučíme, děkujeme za pozornost. Z aktuálními informacemi se přihlásíme opět zítra.

20:09

Pro pořádek shrnutí dnešního dění, den před kongresem FIFA, na kterém bude zvolen její nový předseda:

- Joseph Blatter poprvé promluvil od včerejšího zatýkání a to na zahajovacím ceremoniálu: "Ztratili jsme důvěru, kterou se od zítřka musíme snažit získat zpět. Nesmíme dovolit, aby jméno FIFA bylo nadále vláčeno bahnem," řekl krom dalšího.

- Někteří politici podpořili britského premiéra Davida Camerona, který chce Blatterovu rezignaci a Vladimir Putin osočil americké vyštřovatelé: "Je to další do očí bijící pokus Spojených států rozšířit své pole působnosti do jiných zemí."

 - Blater na schůzce s Platinim mezi čtyřma očima odmítl jeho návrh, aby odstoupil

 - UEFA se rozodla nebojkotovat volbu nového předsedy a podpořit v ní jordánského prince Alího bin Husajna

- Viceprezident FIFA David Gill z Anglie slíbil, že by v případě znovuzvolení Blattera ze své funkce okamžitě odstoupil

- Bývalý prezident UEFA Lennart Johansson požaduje, aby bylo přehodnoceno přidělení pořadatelství MS 2018 Rusku a 2022 Kataru. Navrhuje, aby se uskutečnila nová volba, případně aby se turnaj v roce 2018 přesunul z Ruska do Anglie.

18:49

Sepp Blatter

Střípek z Blatterova projevu: "Vím, že mě hodně lidí tlačí k odpovědnosti za to, co se stalo. Ale já nemohu hlídat každého 24 hodin denně, jestli se nesnaží dělat něco špatného a skrývat to."

18:40

Video: "Je čas odejít a rezignovat, pane prezidente," zněla poznámka zpoza kamery televize Channel 4.

A odpověď překvapeného Blattera: "How are you?"

18:34

Všichni byli pozváni na oficiální večeři a vol-au-vent (francouzské plněné pečivo z listového těsta, ve francouzštině doslova "let ve větru", což má vyzdvihovat lehkost, nadýchanost a křehkost tohoto pečiva). Zdroj: wikipedia.org

18:29

Ceremoniál končí. Švýcarská moderátorka se rozloučila a popřála všem krásný večer a úspěšný kongres.

18:25

Jedna ze zpěvaček, která se spektakulární show účastní.

18:21

Ceremoniál pokračuje už několikátým hudebním vystoupením. Nejdříve to bylo jódlování v podobě švýcarských horalů, následoval operetní zpěv a teď dokonce beatbox.

18:18

Maurer: "FIFA má problém s důvěryhodností."

18:13

Maurer: "Rád bych zdůraznil, že Švýcarsko silně odsuzuje všechny druhy korupce."

18:11

Promluvil i švýcarský politik, bývalý prezident a nynější ministr obrany, civilní ochrany a sportu Ueli Maurer.

18:02

Bach: "Z vlastní zkušenosti víme, že boj proti korupci je náročný a může být velmi bolestný. Jsou to důležité dny pro FIFA."

18:00

Na zahajovacím ceremoniálu kongresu právě hovoří předseda MOV Thomas Bach.

17:59

Demonstrant v Curychu během protestů proti korupci ve FIFA

V Curychu se proti Blatterovi protestuje přímo před budovou, kde se kongres koná. Společnost Avaaz poukazuje i na špatné zacházení s dělníky v Kataru, dějišti MS 2022.

17:44

Už dříve během dneška prohlásil šéf UEFA Platini: "Pan Blatter mě hodně ovlivnil. Rád říkal, že je jako můj strýc. Ale už toho mám dost. Kdo jiný by mu měl říct, že je čas skončit? Požádal jsem ho, ať odejde, protože obraz FIFA je strašný. Odpověděl, že nemůže odejít tak náhle. Že už je pozdě."

17:36

Blatter: "Nasměrujeme loď FIFA na správný kurz, do čistých a transparentních vod."

17:34

Blatter: "Nedovolím těm pár jedincům, kteří páchají tyto akce, aby ničili práci těch, co pro fotbal tvrdě pracují."

17:32

Blatter: "Další měsíce nebudou pro FIFA snadné. Jsem si jistý, že špatných zpráv bude ještě více. Ale je nutné začít obnovu důvěry v naší organizaci. Nechť je toto bod zvratu."

17:26

Blatter: "Ti, kdo ve fotbale uplácejí, jsou menšinou, stejně jako v celé společnosti. A stejně i tam musejí být odhaleni."

    1 2 3 4 » 

"Je to další zjevný pokus Washingtonu rozšířit svou jurisdikci na druhé státy. A nepochybuji o tom, že je to zjevný pokus zabránit novému zvolení pana Blattera předsedou FIFA, což je nejhrubější porušení principu fungování mezinárodních organizací," řekl Putin podle agentury TASS novinářům.

Zatím není jasné, co aféra udělá s volebním kongresem FIFA v Curychu. Ten se má prozatím uskutečnit podle plánu. Evropská fotbalová unie (UEFA) ale žádá o odložení volby předsedy a zvažuje bojkot kongresu, na kterém se Blatter má ucházet o pátý čtyřletý mandát v čele FIFA. Jeho jediným soupeřem je jordánský princ Alí bin Husajn.

O CO V KAUZE JDE?

 • Americké a švýcarské úřady prozatím obvinily 14 činovníků FIFA
 • Jde vesměs o členy vysokého managementu či zástupce marketingu
 • Obvinění cílí zejména na prodej televizních práv v Severní a Střední Americe
 • Je spojováno i se soutěžemi o pořadatelství šampionátů v roce 2010, 2018 a 2022
 • Sedm obviněných bylo zatčeno a čeká ve švýcarské vazbě na vydání do USA.
Vyšetřovatelé si odnášejí dokumenty z kanceláří CONCACAF v Miami
Vyšetřovatelé si odnášejí dokumenty z kanceláří CONCACAF v Miami

Putin: Spojených států se kauza netýká

Putin označil středeční zatčení sedmi funkcionářů FIFA švýcarskými vyšetřovateli na žádost USA kvůli údajné dlouhodobé korupci za "přinejmenším podivné". Obviněno v případu je celkem 14 lidí. Podle šéfa Kremlu, pokud se někteří činitelé skutečně něčeho dopustili, pak rozhodně ne na území USA a Spojených států se to nijak netýká.

Ruský prezident spuštění korupčního skandálu ve FIFA také spojil s tlakem, kterému byl podle něj Blatter vystaven v souvislosti s tím, že Rusku bylo svěřeno uspořádání světového šampionátu, které se bude konat za tři roky. "Víme, jakému tlaku (Blatter) čelil s cílem zakázat konání mistrovství světa ve fotbale v roce 2018 v Rusku," řekl šéf Kremlu. Podle ruského ministra sportu Vitalije Mutka však prý pořadatelství turnaje v Rusku není nijak ohroženo.

přehrát video
Fauly v zákulisí FIFA

Britský premiér David Cameron či ministr pro kulturu, média a sport John Whittingdale se naopak kloní k těm, kteří ohledně Blattera uvažují o jediném možném východisku – rezignaci. FIFA podle Whittingdalea prý potřebuje změnu vedení jakožto "zkažená a zkorumpovaná organizace", která poškozuje nejoblíbenější sport planety. Whittingdale také oznámil, že vyzve i ostatní evropské ministry sportu, aby Británii v jejím postoji podpořili.

Tamní stínový ministr Chris Bryant posléze vyzval k tomu, aby se ve světle aféry přehodnotilo ruské a katarské pořadatelství MS. Hlavní světové asociace by podle něj navíc mohly popřemýšlet o pořádání zcela nového světového turnaje. Podle něj je "nepředstavitelné", aby Blater dál zůstával v čele federace. Podobně vyzval také hlavní sponzory, aby své obchodní vztahy s federaci přehodnotili.

Sepp Blatter
Sepp Blatter

Vladimir Putin, ruský prezident: "Je to další do očí bijící snaha Spojených států rozšířit své pole působnosti do jiných zemí... Nepochybuji o tom, že je to zjevný pokus zabránit novému zvolení pana Blattera předsedou FIFA, což je nejhrubější porušení principu fungování mezinárodních organizací."

Chris Bryant, stínový ministr Británie pro kulturu, média a sport: "Fotbal je tu přece pro děti, pro jejich matky a otce, které je vezmou natěšeni na jejich první zápas. Fotbal tu není pro obtloustlé kocoury, kteří slízávají milionovou smetanu. Jak může být pro někoho představitelné, aby Sepp Blatter nyní pokračoval ve funkci...?"

Švýcar Joseph Blatter má jako prezident FIFA hlavní odpovědnost za poměry v organizaci, aktuální aféra se však podle dostupných informací přímo jeho osoby netýká. Podle mnohých kritiků je nicméně současné obvinění jen vrcholem dlouhotrvající systematické korupce uvnitř federace.

Proti podezřením mířícím do vlastních řad se dnes ostře ohradila také jihoafrická vláda. Právě tento stát hostil světový šampionát v roce 2010 a podle obvinění se úplatkářská aféra dotýká i této pět let staré akce. Tamní zástupci se ohání například auditem společnosti Erns & Young, který krátce po získání pořadatelství prý nic podezřelého neukázal.

Spis amerických vyšetřovatelů například naznačuje, že jihoafrická vláda kdysi souhlasila s převedením deseti milionů dolarů z rezerv FIFA pro potřeby úplatků. Právě tuto částku federace vždy vyplatí jako příspěvek pořadatelské zemi k organizaci turnaje. Spis také hovoří o dalším úplatku v hodnotě 10 tisíc dolarů.

Zdroj: ČTK, Guardian

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.