ČTsport

ČTsport
čtvrtek 21. června 2018 Alois
FOTBAL FOKUS

Nejlépe placeným týmem je PSG, čeští fotbalisté v zahraničí vydělají více než Španělé

Velikost textu:

Praha - Nejlépe vydělávající sportovní kádr na světě má fotbalový klub Paris Saint-Germain. Jeho hráči si v průměru přijdou na 101 898 liber (v přepočtu zhruba 3,89 milionů korun) týdně. Ke zjištění dospěl výzkum projektu sportingintelligence.com, podle něhož se v desítce nejlépe platících klubů umístilo hned osm fotbalových celků a dva baseballové. Například vítězové Super Bowlu New England Patriots se ovšem umístili až na 156. místě i za nejlépe platícím týmem NHL New York Rangers, který podle ankety skončil na 74. místě. Čeští fotbalisté, kteří působí v elitních zahraničních soutěžích, si zde vydělají v průměru více než jejich španělští kolegové.

Zlatan Ibrahimovič v dresu PSG
Zlatan Ibrahimovič v dresu PSG

Paris Saint-Germain je poprvé od vzniku ankety v roce 2010 na vrcholu žebříčku, který v minulých letech ovládli New York Yankees a poté dvakrát Barcelona a Manchester City. Francouzský klub si nejvyšší platy v průměru na jednoho hráče A týmu může dovolit od plného převzetí katarským investičním fondem QSI v roce 2011. Od té doby na přestupy hráčů PSG vynaložilo podle serveru Transfermarkt zhruba 443 milionů eur (cca 12,1 mld. korun), tedy více než 110 milionů eur za sezonu.

PSG na přestupech za poslední čtyři sezony utratilo nejvíce ze všech evropských klubů, podle tvůrců knihy Soccernomics, Simona Kupera a Stefana Szymanskiho, jsou však důležitější podmínkou úspěchu na hřišti platové podmínky hráčů. I v tomto ohledu je tedy letos pařížský klub na evropské špičce, ovšem ani prvenství ve vynaložených prostředcích zatím PSG nedovedlo v Lize mistrů dále než do čtvrtfinále.

"Konečné výsledky pro každý klub v každé lize jsou hrubé nezdaněné mzdy," uvádí pro Českou televizi jeden z tvůrců výzkumu Nick Harris. "Zdroje informací se však mezi každou soutěží liší. Pro některé ligy jsme měli plný přístup k informacím o každém hráči, některá data jsme museli získat skrz odbory nebo lokální zdroje, abychom se dostali k tomu, jak velká část rozpočtu na mzdy jde přímo na platy hráčům. Byl to velmi dlouhý proces," doplňuje Harris. Například americké kluby až na sporadické výjimky informace o platech hráčům nezveřejňují.

Pařížský celek není jediným fotbalovým týmem v nejlépe platící desítce sportovních klubů. Fotbalových klubů zde najdeme hned osm - čtyři z Anglie, dva ze Španělska a jeden z Německa. Jenže stovce nejštědřejších klubů dominují celky z amerických soutěží (MLB, NBA a NHL) a indické kriketové Premier League na úkor dalších evropských fotbalových mužstev. Těch je v této "elitní" stovce pouhých 26.

Češi v zahraničí vydělávají více než Španělé, nejlépe platí Belgičany

Nejlépe placeným národem v pěti elitních evropských ligách jsou Belgičané následovaní Černohorci a Australany. Třiadvacet českých hráčů, kteří v minulé sezoně působili v Anglii, Francii, Itálii, Německu či Španělsku, si v průměru vydělalo zhruba 50 milionů korun ročně. Čeští hráči figurují na 29. příčce těsně před chilskými, ale i španělskými, italskými či francouzskými fotbalisty.

Rozevírající se nůžky mezi fotbalovými superkluby a jejich domácími soupeři pak dokumentuje tabulka platové rovnosti. Real Madrid za týden vynaloží na mzdu A týmu devatenáctkrát více než nejhůře platící celek La Ligy, Rayo Vallecani. V případě PSG a Guingampu ve francouzské Ligue 1 se jedná o více než dvacetinásobek. Oproti tomu New York Rangers, nejlépe platící tým NHL, vynakládá na mzdy díky platovým stropům v amerických soutěžích pouhý 1,64násobek toho, co Calgary Flames.

Do stovky nejlépe platících týmů světa se možná překvapivě nedostal jediný klub z NFL, soutěže amerického fotbalu. Nejlépe platící tým NFL, Miami Dolphins, je až na 124. místě například za Sevillou či Leverkusenem. Vítězové letošního Super Bowlu, New England Patriots, pak figurují až na 156. místě.

Stejná čísla - jiné hodnoty v NBA a NFL

Tato nesrovnalost je dána metodologií výzkumného týmu, který částku na platy za sezonu dělí počtem hráčů A týmu v jednotlivém mužstvu. Dva kluby v NBA a NFL tedy mohou vynakládat stejnou částku na platy hráčů, v basketbalovém mužstvu se však peníze rozdělí zhruba mezi patnáct hráčů, zatímco v americkém fotbale mezi dvaapadesát.

V americkém fotbale zároveň panuje velká platová nerovnost mezi hráči na jednotlivých pozicích. Nejlépe vydělávající quarterback NFL Aaron Rodgers z Green Bay Packers má ročně zaručených 10,8 milionu dolarů, nejlépe placený ligový right guard Marshal Yanda si za sezonu přijde "pouze" na 2 miliony dolarů.

Možná překvapivou zprávou, co se týče výše průměrného platu za sezonu, je druhé místo indické kriketové Premier League v žebříčku nejlépe platících soutěží na světě. Té vládne NBA, již ve finančním potenciálu neomezuje ani menší možnost naplnění hal než v případě kopané či amerického fotbalu. Na rozdíl od fotbalových klubů však celky NBA mají k dispozici více než dvakrát větší množství garantovaných ligových domácích utkání za sezonu (41 ku 19), poměr k NFL je pak ještě výraznější.

Utkání New England - Seattle
Utkání New England - Seattle

Žádný hokejista v NHL nepochází z Floridy

NFL si však udržuje světové prvenství v příjmech z televizních přenosů a také v nejvyšší sledovanosti na stadionech s 68 776 diváků na zápas; daleko za ní je Bundesliga s průměrnou návštěvou 43 500 diváků. Nejnavštěvovanějším týmem světa je Dallas Cowboys s průměrem 90 070 diváků na zápas. 

NFL má také ze všech primárně sledovaných soutěží (pět elitních evropských fotbalových soutěží, čtyři americké soutěže a indická kriketová Premier League) největší podíl domácích hráčů v soutěži. Z 1684 hráčů NFL je pouze 11 z ciziny, naopak "nejglobálnější" americkou soutěží je v tomto ohledu NHL, když pouze 164 ze 754 hráčů pochází z USA.

Pouze necelá jedna třetina amerických hokejistů v NHL pak pochází ze státu, který nesousedí s Kanadou. Kalifornie, nejlidnatější stát USA, který vyprodukuje mnohem větší množství baseballistů v MLB, než by jeho počet obyvatel napovídal, má oproti tomu pouhých sedm zástupců v NHL. Pro srovnání - téměř čtyřicetimilionový stát tak vyprodukuje zhruba pětkrát méně hráčů, než jich zde působí z desetimilionového Česka. V Texasu se ovšem narodilo ještě o čtyři hráče NHL méně a z Floridy, kde působí Jaromír Jágr a nachází se zde dva kluby NHL, žádný.

Tabulka nejlépe platících týmů na světě

1. (loňská pozice v anketě: -) Paris Saint-Germain, Ligue 1, £101 898
2. (4.) 
Real Madrid, La Liga, £96 933
3. (1.) Manchester City, Premier League, £96 445
4. (5.) Barcelona, La Liga, £90 675
5. (3.) Los Angeles Dodgers, MLB, £89 999
6. (8.) Manchester United, Premier League, £89 988
7. (7.) Bayern Munich, Bundesliga, £85 935
8. (10.) Chelsea, Premier League, £83 713
9. (2.) New York Yankees, MLB, £81 992
10. (11.) Arsenal, Premier League, £77 963
11. (6.) Brooklyn Nets, NBA, £70 102
12. (13.) Detroit Tigers, MLB, £69 633
13. (17.) San Francisco Giants, MLB, £69 175
14. (20.) Liverpool, Premier League, £67 486
15. (12.) New York Knicks, NBA, 65 983 
16. (29.) Washington Nationals, MLB, 63 792
17. (15.) Boston Red Sox, MLB, 63 703
18. (26.) Los Angeles Clippers, NBA, 59 845
19. (37.) Sacramento Kings, NBA, 56 924
20. (35.) Denver Nuggets, NBA, £56 530
...
62. (47.) Borussia Dortmund, Bundesliga, £45 093
74. (87.) New York Rangers, NHL, £37 440
85. (91.) Atletico Madrid, La Liga, £33 606
124. (163.) Miami Dolphins, NFL, £26 313
156. (149.) New England Patriots, NFL, £23 316

Zdroj: ČT sport, sportingintelligence.com

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.