ČTsport

ČTsport
sobota 18. srpna 2018 Helena

Bývalý sudí Poll: Opakovat 18 sekund zápasu? Nebezpečný precedens

Velikost textu:
aktualizováno 10. 4. 2015 11:20

Belfast - Za nebezpečný precedens považuje bývalý rozhodčí Graham Poll rozhodnutí UEFA opakovat kvůli chybě sudí penaltu a závěrečných 18 vteřin kvalifikačního utkání o postup na mistrovství Evropy mezi anglickými a norskými fotbalistkami do 19 let v Belfastu. "Co když se něco takového stane za rok v úvodních minutách utkání mužského mistrovství Evropy ve Francii? Bude se zápas opakovat a celý turnaj tak ovládne chaos?" uvedl Poll.

Bývalý rozhodčí Graham Poll
Bývalý rozhodčí Graham Poll

"Verdikt UEFA možná ovlivnila skutečnost, že oba týmy byly stále ve městě a ještě je čekaly závěrečné zápasy," řekl Poll. Utkání v Belfastu původně skončilo výhrou Norska 2:1, přestože Angličanky v šesté minutě nastavení proměnily penaltu. Vyrovnávací gól nebyl, protože před exekucí vstoupila do šestnáctky jiná anglická hráčka. Rozhodčí Marija Kurtesová ale poté nesprávně nařídila přímý kop ve prospěch Norek, ačkoliv měla podle pravidel nechat opakovat pokutový kop.

Anglická asociace se proto odvolala a k jejímu překvapení UEFA nařídila opakování závěrečných vteřin. Oba celky ale ještě předtím ve čtvrtek musely nastoupit k závěrečným kvalifikačním zápasům - Anglie porazila 3:1 Švýcarsko a Norsko si poradilo 8:1 se Severním Irskem.

Graham Poll: "Je to nebezpečný precedens, protože rozhodčí se chybám nevyhnou. UEFA musí doufat, že se to nestane zrovna na nějakém velkém turnaji."

Dohrávka vzájemného zápasu poté začala pokutovým kopem, který proměnila Leah Williamsová. Po remíze 2:2 nakonec na šampionát postoupily jak vítězky skupiny Angličanky, tak druhé Norky.

"Na mistrovství světa v roce 2006 jsem málem způsobil něco podobného, když jsem po druhé žluté kartě zapomněl vyloučit Josipa Šimuniče. A vzhledem k tomu, že tehdy FIFA nechala opakovat zápas v kvalifikaci, těžko by rozhodla jinak," připomněl. "Zápas nakonec skončil 2:2 a Austrálie postoupila, ale vím, že mi pak Australané říkali, že kdyby prohráli a šlo by dál Chorvatsko, tak by se odvolali a očekávali minimálně opakování," dodal.

Poll byl také u toho, když FIFA nechala v roce 2005 opakovat kvalifikační zápas mezi Uzbekistánem a Bahrajnem. Tehdy se však po chybě rozhodčího hrálo nové utkání, zatímco UEFA nařídila opakování části duelu poprvé v historii. "První zápas pískal Massimo Busacca a já řídil odvetu v Manámě. Měl jsem čtyři nebo pět telefonátů z FIFA, ve kterých mi zdůrazňovali, jak je důležité, aby se tentokrát utkání obešlo bez incidentů."

Zdroj: ČTK, Daily Mail

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.