ČTsport

ČTsport
úterý 23. října 2018 Teodor

Za rasismus je pokuta málo, kritizuje italskou disciplinárku Blatter

Velikost textu:
aktualizováno 14. 5. 2013 21:06

Londýn - Na italském fotbalovém svazu se bojí, až prezident světové fotbalové federace FIFA Sepp Blatter zvedne telefon a vytočí číslo hlavní kanceláře tamního sídla. Sedmasedmdesátiletý funkcionář se pustil do kritiky italského svazu, protože se mu nelíbí, že AS Řím dostal za rasistické pokřiky fanoušků mírnou pokutu 50 tisíc eur (1,3 milionu korun).

Prezident FIFA Sepp Blatter
Prezident FIFA Sepp Blatter

"Trestat rasismus malými pokutami je nepřípustné," reagoval Blatter na pondělní rozhodnutí disciplinární komise. AS Řím dostal pokutu za to, že jeho fanoušci při nedělním utkání Serie A rasisticky uráželi hráče AC Milán Maria Balotelliho a Kevina-Prince Boatenga.

"Disciplinárka rozhodla ani ne 24 hodin po zápase. Nebylo žádné vyšetřování. To mě překvapilo a nerozumím tomu," napsal Blatter na Twitteru. "Kluby mají dost peněz, takže dávat pokuty nestačí. Budu italskému svazu volat, protože takhle problémy řešit nemůžeme," dodal.

Prezident italského svazu Giancarlo Abete však kritiku odmítl. "Četl jsem, jak nám bude Blatter volat, ale zatím se nikdo neozval," prohlásil. "Chtěl bych ale zdůraznit, že co se týče utkání AC Milán - AS Řím, tak všechno proběhlo, jak má. Byla to ukázková spolupráce bezpečnostních složek, rozhodčích i hráčů," dodal.

Rasistický incident se v Itálii přihodil už po zimní pauze. Hráči AC Milán nedohráli kvůli rasistickým urážkám přípravný zápas s týmem Pro Patria ze čtvrté ligy. Boateng a ostatní hráči tmavé pleti v kádru osmnáctinásobného italského mistra se totiž stali terčem nadávek domácích fanoušků. Milánští odešli znechuceni z hřiště po necelé půlhodině hry.

"Odejít bylo správné rozhodnutí, když čelíte něčemu takovému. Tato necivilizovaná gesta musejí přestat. Itálie potřebuje být vzdělanější a inteligentnější," prohlásil tehdy kouč AC Massimiliano Allegri.

Video z přípravného utkání AC Milán a Boatengův odchod ze hřiště

Blatter dlouho potíže s rasismem přehlížel, předloni se dokonce musel omluvit, když byl kritizován za prohlášení, že podobné věci by po utkání vyřešilo podání rukou. V poslední době se však z prezidenta FIFA stal velký bojovník proti rasismu.

Na kongresu FIFA chce navrhnout, aby klubům kvůli diskriminaci hrozily přísné tresty včetně vyloučení ze soutěží. Pro hráče chce Blatter za rasismus minimálně desetizápasové tresty. "Navrhneme tresty, které musí platit po celém světě. Když je kongres posvětí, budou platit pro všech 209 národních svazů," prohlásil Blatter.

Zdroj: ČTK, YouTube

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.