ČTsport

ČTsport
středa 15. srpna 2018 Hana

Šéf Bundesligy vyzval prezidenta FIFA Blattera k rezignaci

Velikost textu:

Berlín - Šéf německé fotbalové Bundesligy Reinhard Rauball vyzval k rezignaci prezidenta FIFA Seppa Blattera. Učinil tak kvůli Švýcarově zapojení v korupčním skandálu, který se týká jeho předchůdce Joaa Havelange. Co nejrychlejší odchod šestasedmdesátiletého funkcionáře by prý nedůvěryhodné federaci umožnil "začít s čistým stolem".

Sepp Blatter
Sepp Blatter

Mezinárodní fotbalová federace ve středu zveřejnila zprávu švýcarských vyšetřovatelů. Z té vyplývá, že Havelange a někdejší šéf brazilského fotbalu Ricardo Teixeira v 90. letech inkasovali platby v souvislosti s prodejem televizních práv na mistrovství světa, a to v celkové výši 22 milionů švýcarských franků.

Blatter přiznal, že o platbách věděl, avšak na svou obranu uvedl, že v devadesátých letech minulého století bylo inkasování "odměn" ve Švýcarsku legální. "Nemůžu vědět o přečinu, když se žádný nestal," uvedl Blatter. "Tenkrát se takové platby dokonce mohly odečíst z daní. Dnes jsou naopak trestně postižitelné. Ale nemůžete soudit minulost na základě dnešních standardů," dodal Blatter, který Havelenge vystřídal ve funkci v roce 1998.

Blatterovo jméno se ve spisu neobjevuje, prezident FIFA nicméně přiznal, že v něm figuruje jako "P1", tedy jeden z funkcionářů, kteří "mohli o platbách vědět". V nejnovějším rozhovoru pak tvrdí, že se o platbách dozvěděl až v roce 2001 po krachu společnosti ISL, bývalého marketingového partnera federace.

"Až do kolapsu ISL jsem o úplatcích nic netušil," řekl švýcarskému deníku SonntagsBlick. "Navíc to byla FIFA, kdo tehdy dal podnět k vyšetřování kauzy," upozornil na trestní oznámení FIFA z května 2001 kvůli podezření z podvodu, zpronevěry a zneužívání prostředků. "Je těžké dívat se na minulost dnešními měřítky. Pro mě jsou úplatky nepřípustné a nikdy nebudu hledat důvody, proč tolerovat korupci," prohlásil Blatter.

Rauball však Blatterovu myšlenku, že na minulost nelze pohlížet dnešními měřítky, odmítá. Vyzval ke svolání mimořádného kongresu FIFA, kde by měl mimo jiné Havelange přijít o post čestného prezidenta FIFA.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.