ČTsport

ČTsport
čtvrtek 21. června 2018 Alois
KVALIFIKACE MS 2016

Islandští trenéři: Ceníme si Vrbovy práce

Velikost textu:

Plzeň - Islandští fotbalisté jsou po třech utkáních překvapivými lídry nabité skupiny A. Zvítězili nad Nizozemskem, Tureckem i v Lotyšsku a nedostali ještě ani gól. Nyní Island hodlá pokračovat ve stoprocentní formě proti české reprezentaci a vsází na týmovou mentalitu. Tedy na totéž, čeho si trenéři cení i na výběru Pavla Vrby.

Trenéři islandského výběru Hallgrímsson (vlevo) a Lagerbäck (vpravo), mezi nimi kapitán reprezentace Gunnarsson
Trenéři islandského výběru Hallgrímsson (vlevo) a Lagerbäck (vpravo), mezi nimi kapitán reprezentace Gunnarsson

"Musíme velice pochválit trenéra Vrbu," říká první z trenérského dua islandských fotbalistů Heimir Hallgrímsson. "Za poměrně krátkou dobu u týmu toho stihl opravdu hodně. Především sestavení týmu bylo z jeho strany velmi chytré," myslí si. "Práce s reprezentací je časově náročná, ale trenér Vrba sestavil tým, který se zná z Plzně a Sparty. Hráči znají herní taktiku, kterou po nich trenér chce, což se odráží na jejich výkonnosti. Český tým je založen na týmové práci a nikoli na jednotlivcích," dodává.

Při rozboru hry českého týmu si Hallgrímsson všiml, že Vrba sází na podobné věci, které přinášejí úspěch i Islandu. "Oba týmy se dostaly do současné situace podobnou metodou, proto si tolik ceníme práce Pavla Vrby. Během krátkého období dokázal vybudovat velice vyrovnaný celek," doplnil Hallgrímsson. Ten se k realizačnímu týmu Islandu připojil v roce 2013 a stal se plnohodnotným partnerem trenéra Lagerbäcka.

Radost hráčů IslanduOd paběrkování za Lichtenštejnskem až k vítězství nad Oranjes. Co stojí za islandským úspěchem? Čtěte zde v našem tematickém článku.

"Plánujeme vše dohromady, rozdělujeme si práci podle konkrétní situace. Je lepší mít dva trenéry, protože se na vše můžeme dívat ze dvou různých úhlů," vysvětlil Lagerbäck, který už v letech 2000 až 2004 vedl švédskou reprezentaci ve dvou společně s Tommym Söderbergem. "Žádný člověk není dobrý ve všem, proto je dobré kombinovat dva různé přístupy," dodal Hallgrímsson.

Oba se starají o to, aby poslední vydařené výsledky nepřerostly hráčům přes hlavu. "Pro nás je důležité mentální nastavení týmu. Po pár vydařených výsledcích proto nezačneme létat na obláčcích," ubezpečil Hallgrímsson. "Víme, že máme na postup na šampionát, ale musíme pokračovat v tvrdé práci. Jsme mladý tým, který urazil už dlouhou cestu, ale další dlouhá cesta je stále před námi," doplnil Lagerbäck.

Podle něj je největší zbraní Islandu týmová soudržnost. "Fotbal je všude stejný, ale u islandského týmu jsou jedinečné vztahy mezi hráči. Na hřišti i mimo něj. Jsou opravdu nadstandardní. To mě nejvíce překvapilo, když jsem k týmu přišel," popsal Lagerbäck.

Ačkoli je Island silný zejména jako tým, není pochyb o tom, že klíčovou roli hraje ofenzivní záložník Gylfi Sigurdsson. Pro Island je prý podobně důležitý jako Tomáš Rosický pro český tým. "Oba jsou to fotbalisté světového formátu a není běžné, aby takto nadaní fotbalisté byli i tak pracovití. V tom je jejich největší síla," míní Hallgrímsson.

Svého spoluhráče Sigurdssona chválí i kapitán islandského týmu Aron Gunnarsson. "Je ve výborné formě, poslední zápasy hrál v podstatě za dva hráče. Svým nasazením může zvrátit chod hry. Je dobré mít takového spoluhráče," řekl záložník Cardiffu. 

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.