ČTsport

ČTsport
neděle 24. června 2018 Jan

Kondiční trenér Netscher: Italy jsme přeběhali, s Armény bychom neměli mít problém

Velikost textu:

Praha – Fotbalový národní tým trénuje pospolu již od pondělí a během víkendu absolvuje dva velmi důležité kvalifikační zápasy proti Itálii a Arménii. Nezbytnou součástí přípravy reprezentace je i kondiční příprava a regenerace, tu má u mužstva na starosti Jan Netscher. Bývalý úspěšný atlet se k realizačnímu týmu připojil před mistrovstvím Evropy v Polsku a na Ukrajině a zákulisí kondiční přípravy reprezentace poodhalil v rozhovoru pro Sportovní zprávy ČT.

Jan Netscher
Jan Netscher

Na krátkém soustředění národního týmu již fotbalisté kondici nabrat nemohou. Jejich fyzická výkonnost záleží spíše na tom, jak mají natrénováno z klubů. Kondiční příprava během reprezentačního srazu se tak soustředí především na regeneraci a velký důraz Netscher klade na individuální přístup k hráčům.

Hned první den soustředění se tak fotbalisté dělí do skupin na základě zátěže, kterou měli o posledním víkendu v klubech. "Máme čtyři skupiny rozdělené podle toho, kdy hráči odehrají poslední zápas. První skupina jsou hráči, kteří odehráli v sobotu část utkání. Ti jsou v pondělí, kdy se scházíme, v podstatě odpočatí a připraveni na plný trénink," popisuje Netscher.

"Druhá skupina jsou ti, kteří v sobotu absolvovali celý zápas a kteří již z té největší únavy jsou venku a stačí jim klasický regenerační trénink. Další skupina jsou hráči, kteří nastoupili v neděli. Ti se sejdou na srazu a v té největší únavě teprve jsou. A čtvrtá skupina teprve v pondělí večer hraje zápas, to znamená, že se k týmu přiřadí až v pondělí v noci a čeká je regenerační trénink až v úterý," doplňuje kondiční trenér reprezentace

Nikdo si neubírá

Individualizované tréninky nejsou pro realizační tým žádnou novinkou a vyjít vstříc konkrétním potřebám jednotlivých hráčů považuje Netscher za samozřejmost. "S tím musíme počítat a podle toho se musí připravovat i tréninky. Rozdělují se na různé skupinky, každý má jinou zátěž a je tam totální tlak na individuální přístup. Kluci už si dokáží říci, co jim vyhovuje a co jim nevyhovuje. Mají za sebou hodně zápasů, takže i oni přispějí svým dílem k regeneraci, jelikož každý ví, co mu vyhovuje," říká bývalý atlet.

přehrát video
Host Sportovních zpráv: Kondiční trenér Jan Netscher

"Někdy před začátkem tréninku přijdou sami hráči a paradoxně řeknou, že místo lehčího tréninku raději absolvují náročnější. Nebo si sami řeknou o nějakou zátěž navíc, než že by to bylo obráceně, aby se z tréninku někdo vymlouval," vypráví Netscher.

Česko patří k běhavým týmům

Česko je podle Netschera fyzicky velmi dobře připraveným týmem a kondiční trenér je na své svěřence očividně hrdý. "Když jsme si rozebrali zápas s Itálií, vyšla tam moc zajímavá čísla. Italy jsme výrazně přeběhali. To znamená, že tým, který se dnes představí na hřišti, je fyzicky velmi dobře připravený a s fyzickou kondicí proti Arménům bychom neměli mít žádný problém," věří Netscher.

"Průměr naběhané vzdálenosti našich hráčů se (v zápase s Itálií) blížil dvanácti kilometrům. Darida naběhal za poločas téměř sedm kilometrů. V průběhu naběhal každý hráč v poli o pět set metrů více než každý Ital. To je, jako bychom hráli čtyřicet minut s jedním hráčem navíc," dokládá svá tvrzení kondiční trenér.

Před zápasem s Arménií podle Netschera žádného z hráčů netrápí vážnější zdravotní obtíže a tým by tak měl být po fyzické stránce připravený na sto procent. "Není tam nic, na co bychom se mohli vymlouvat," říká otevřeně kondiční trenér národního týmu.

Zdroj: ČT sport

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.