ČTsport

ČTsport
neděle 23. září 2018 Berta

Bílek: Z pěti zbývajících zápasů potřebujeme aspoň čtyři výhry

Velikost textu:

Praha - Váhá nad složením obrany a doufá, že jeho tým ze sebe v pátečním kvalifikačním duelu s Itálií vydá to nejlepší. Kouč fotbalové reprezentace Michal Bílek chce odčinit domácí bodové ztráty s Bulharskem a Dánskem. Porážka by podle něj už téměř znemožnila postup na šampionát do Brazílie v příštím roce. "Jsme ve velmi těžké situaci, ale věřím, že máme na to, abychom Itálii potrápili a nějaký bod z utkání vydolovali," řekl Bílek.

Michal Bílek
Michal Bílek

Český tým je v kvalifikaci po pěti odehraných zápasech na třetí pozici, na vedoucí Itálii ztrácí pět bodů. Na šampionát přímo postoupí devět vítězů kvalifikačních skupin, baráž si zahraje osm nejlepších týmů z druhých míst.

"Na první příčku už ani tak nemyslíme. Spíš chceme dosáhnout na druhé místo a uhrát co nejvíc bodů. Zbývá odehrát pět zápasů a potřebujeme alespoň čtyřikrát vyhrát," naznačil Bílek, jehož soubor kromě pátečního duelu ještě čekají utkání v Bulharsku, na Maltě, s Arménií a ještě v Itálii.

Bílek váhá, jestli na post stopera nasadí Michala Kadlece, nebo Marka Suchého. Kdyby nastoupil Suchý, posunul by se Kadlec na levý kraj obrany a Limberský by vpravo asi vystrnadil Theodora Gebre Selassieho.

Ale také nad obsazením postů v záloze a útoku Bílek ještě uvažuje. "O sestavě a rozestavení mám jasno asi z 80 procent," řekl kouč, který buď vsadí na herní schéma na 4-2-3-1, nebo 4-4-2. Základem je podle něj bezchybná defenziva a pokrytí tvůrce hry Pirla. Ofenzivní smršť trenér neplánuje, italská obrana je prý zranitelnější hlavně při brejkových situacích a rychlých přechodech do útoku.

Michal BílekMichal Bílek:

"Na protiútoky jsme se hodně zaměřili i v naší přípravě. Je nutné zhustit střed pole, ale Itálie má i velmi nebezpečné kraje. Musíme zahrát velmi dobře na celé obranné polovině."

Rosický: Máme před sebou klíčový zápas 

"Pro nás to je klíčový zápas, ale nesmíme tomu podléhat. My jsme v těžkých chvílích v minulosti vždy dokázali zabrat. Snad se nám v pátek povede to samé," věří kapitán Tomáš Rosický. Záložník Arsenalu je na střet s úřadujícími vicemistry Evropy, kteří za poslední tři roky prohráli jediný soutěžní zápas ve finále loňského ME se Španělskem, pořádně natěšený.

 • Tomáš Rosický
  Tomáš Rosický autor: Roman Vondrouš, zdroj: ČTK
 • Tomáš Rosický a trenér Bílek
  Tomáš Rosický a trenér Bílek autor: Roman Vondrouš, zdroj: ČTK

"Ale Itálie, to je top tým. Skvělý brankář Buffon, v záloze se všechno točí kolem Pirla, který je pro ně bez debat klíčovým hráčem. Útočník Balotelli je sice občas náladový, ale pořád to je obrovský talent s neskutečnou kvalitou," vypočítával Rosický.

Sám vnímá, jak velkou vzpruhu by pro český výběr znamenalo páteční vítězství. Češi jsou nyní ve skupině třetí s pětibodovou ztrátou právě na Itálii. "Každopádně to bude nádherný zápas a snad na vyprodaném stadionu. Na druhou stranu mnoho lidí poté, co zažilo v minulých dnech při záplavách, nemusí mít na fotbal náladu. Kdyby se mi stalo něco podobného, asi bych to vnímal podobně," řekl Rosický.

přehrát video
Fotbaloví reprezentanti jsou zdraví a připravení na utkání s Italy
Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.