ČTsport

ČTsport
sobota 20. října 2018 Vendelín

Netradiční Pohár FIFA zakončí souboj gigantů mezi Brazílií a Španělskem

Velikost textu:

Rio de Janeiro - Pohár FIFA v noci z neděle na pondělí končí, a to ve velkém stylu. Souboj mezi sebou svedou dva největší favorité na titul na mistrovství světa, které se v Brazílii odehraje příští rok. Španělská zlatá generace má možnost vyhrát poslední chybějící pohár z mezinárodních turnajů. Domácí brazilská reprezentace zase potřebuje nejen zahnat pochybnosti před nadcházejícím světovým šampionátem, ale také dodat optimismus zemi, která se zmítá v masových demonstracích, jež zastínily dosavadní průběh turnaje. Přímý přenos finálového utkání mezi Brazílií a Španělskem sledujte od 23:50 na ČT sport a našem webu.

Radost španělských fotbalistů
Radost španělských fotbalistů

Pohár FIFA tradičně slouží jako generálka připravenosti pořadatelské země na mistrovství světa, samotní účastníci spíše šetří síly a nevysílají své nejsilnější týmy. Pokud však toto pravidlo dosud platilo, letošní turnaj jej úplně převrátil naruby. Brazilští funkcionáři a politici si, co se pořadatelství týče, nemohli přát horší reklamu. Proti předraženým stadionům a sociální nerovnosti se po Brazílii pořádají masové demonstrace a země se zmítá v nepokojích.

Fotbal, jindy posvátná a nedotknutelná záležitost, je teď pro spoustu Brazilců do značné míry symbolem korupce a politické zvůle. Zbrusu nové stadiony však na Poháru FIFA přesto byly zaplněny, a to i na utkání, v nichž nehrála brazilská reprezentace. Předražené vstupenky, které zdaleka nekorespondují s cenami za klubový fotbal v Brazílii, však jsou znovu důvodem k nespokojenosti a pocitu sociálního rozdělení pro mnoho brazilských fotbalových fanoušků.

Za velkou část z nich hovoří Romário, brazilská fotbalová legenda a v současnosti poslanec brazilského parlamentu, když říká: "Byl jsem pro to, aby se mistrovství světa odehrálo v Brazílii, protože jsme si od něj slibovali podporu pracovních příležitostí, turismu a posílení dobrého obrazu země. Od té doby se však politická a ekonomická situace hodně změnila a prostředky se nasměrovaly z velké části na sportovní projekty na úkor zdravotnictví, vzdělání a bezpečnosti."

Španělská generálka

Pakliže však jde o čistě sportovní záležitost, Pohár FIFA dosud předčil mnohá očekávání. Všechny týmy přijely v nejsilnějších možných sestavách a berou turnaj na jednu stranu s vážností, ne však s nervozitou, která by vedla k opatrným zápasům. Do finále se přitom probojovaly ty nejlepší z nich.

Prvním z dvojice je dlouhodobě dominující Španělsko, které chce příští rok definitivně přepsat historii. Pokud by vyhrálo, stalo by se jediným týmem, jenž dokázal dvakrát v řadě ovládnout jak mistrovství světa, tak evropský šampionát. Zároveň by bylo první evropskou reprezentací, která by vyhrála MS na jihoamerickém kontinentu. Pro Španělsko letošní Pohár FIFA znamenal mnohé, La Roja totiž v současné kvalifikaci - která se odehrává uprostřed náročné sezony jak pro Barcelonu, tak pro Real Madrid, páteře národního týmu - příliš nezáří a nepůsobí, jako kdyby pro ni byla prioritní záležitostí.

Probíhající turnaj tak je pro španělskou reprezentaci opravdovou zátěžovou zkouškou, která nejlépe vypovídá o tom, jakým způsobem Španělé přistoupí ke světovému šampionátu. A zatím jsme se vlastně příliš nových informací nedozvěděli. Tým stále spoléhá na prakticky tytéž hráče a skvěle propracované spojení individuálních kvalit s týmovým pojetím. V závěrečných fázích turnajů pak systém krátkých přihrávek slouží více než kdy jindy jako zajištění obrany. Španělsko neinkasovalo ve vyřazovací části světových a evropských šampionátů od té doby, co vypadlo v osmifinále mistrovství světa v roce 2006 s Francií, neuvěřitelnou bilanci tak drží již sedm let.

V semifinále Poháru FIFA proti Itálii však mělo hodně namále. Azzuri si pro zápas se svým soupeřem osvojilo podobnou taktiku, jakou praktikoval Bayern Mnichov v utkání proti Barceloně v semifinále Ligy mistrů. Koncentrace na pevnou defenzivu a technickou zdatnost v rychlých protiútocích italské reprezentaci vyhovovala a málem ji dovedla do finále na úkor Španělska, Itálie měla srovnatelný počet šancí a kapitulovala až na penalty. Tentokrát se výběr trenéra Del Bosqueho postaví pravděpodobně ještě těžšímu soupeři - domácí Brazílii, s níž se Španělsko utkalo naposledy v roce 1999.

Brazilské pochybnosti

Jihoameričané mají k dispozici dost možná jeden z nejslabších souborů hráčů v útočné fázi ve své historii. Přesto jde o nejlidnatější "fotbalový" národ světové špičky. Pod zkušeným trenérem Scolarim, který již Brazílii jednou dovedl ke světovému triumfu v roce 2002, pak reprezentace na Poháru FIFA konečně působí jako jeden z opravdových favoritů na titul mistra světa.

Přesto stále existují pochybnosti. Scolariho bilance od doby, co znovu převzal národní tým, není zdaleka stoprocentní, a brazilská fotbalová veřejnost stále staronového kouče úplně nepřijala. Reprezentace pod Scolarim vyhrála jen dvě utkání ze sedmi, a to proti Bolívii a Francii. Přes velmi nadějné výkony tak Scolari stoprocentní jistotu své pozice získá jedině vítězstvím nad Španělskem.

Souboj o krásu

Kdo by tak očekával zápas překypující šancemi a ofenzivní hrou dvou národů, které vždy chtějí vyznávat atraktivní hru, bude dost možná zklamán. Finálová utkání jakýchkoliv větších mezinárodních turnajů bývají z obou stran často opatrná. Tentokrát tím spíš, že brazilské reprezentaci, potažmo jejímu trenérovi, jde opravdu o hodně a nebude chtít extrémně kreativní španělský tým pustit do jakýchkoliv příležitostí. La Roja si je na druhou stranu vědoma ofenzivního potenciálu brazilské reprezentace, a to jak při postupném útoku, tak při protiútocích.

Záležet bude hodně na počasí - ve Fortaleze, kde Španělsko sehrálo svůj semifinálový duel proti Itálii, panovalo obrovské horko, a Španělé tak nemohli účinně napadat své protivníky. V Riu de Janeiru by mělo být v době konání utkání zhruba o deset stupňů Celsia méně, a proto by oba týmy mohly předvádět o poznání aktivnější fotbal.

To by odpovídalo i povahám obou fotbalových národů - v utkání totiž nejde jen o otázku příštího mistrovství světa nebo výhry na poměrně málo prestižním Poháru FIFA. Pro oba týmy je snad podvědomě a alespoň v tento moment důležitější dokázat, kdo je schopen lepší a atraktivnější hry. Alespoň Brazilcům jde do značné míry i o čest. Téměř po celou dobu fotbalové historie je totiž Brazílie považována za protagonistu útočné a nápadité kopané. Z této pozice ji však v posledních letech smetlo Španělsko, pro které by zase stylové vítězství v mecce fotbalu - Maracaně - zanechalo obrovskou symbolickou stopu.

Finále Poháru FIFA patrně nebude vyvrcholením snu fotbalových puristů. Přesto k němu může mít hodně blízko.

Předpokládané sestavy

Brazílie: J. César - D. Alves, T. Silva, D. Luiz, Marcelo - Paulinho, L. Gustavo - Hulk, Oscar, Neymar - Fred.
Španělsko: Casillas - Arbeloa, Piqué, Ramos, Alba - Xavi, Busquets, Iniesta - Pedro, Silva - Torres.

Zdroj: ČT sport

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.