Bohemians vedou ligu, Znojmo rozstřílelo Vlašim, Žižkov je v krizi

Praha - Bohemians 1905 si upevnili vedení v čele druhé ligy, když porazili Čáslav 3:0. Bylo to zároveň nejméně gólů, které domácí tým v nedělním programu FNL vstřelil. Slezské derby opanovala Karviná, když zvítězila nad Opavou 5:2, a druhé Znojmo dokonce rozstřílelo Vlašim 6:1. Viktoria Žižkov se stále nemůže oklepat ze špatného vstupu do jarní části sezony. Nevyhrála ani pošesté a tentokrát v městském derby podlehla na hřišti Bohemians Praha 0:2. Ze tří zápasů po příchodu nového italského kouče Giancarla Favarina Žižkov získal jediný bod.

Své nejsuverénnější jarní vítězství vybojovali Bohemians Praha 1905. Za vítězstvím nad Čáslaví nasměrovala "Klokany" penalta po faulu na stopera Michala Šmída, kterou využil ve 38. minutě Josef Jindřišek. Pravděpodobně klíčový okamžik přišel hned o minutu později, protože Matěj Štochl s pomocí teče obrany zvýšil na 2:0. Poslední gól přidal krátce po pauze Václav Kalina, ve zbytku zápasu už domácí své šance jen zahazovali, Jan Moravec a Lukáš Budinský na brankáře Víta Duchečka nevyzráli.

Bohemians Praha 1905 - Čáslav 3:0 (2:0)

Branky: 38. Jindřišek z pen., 39. Štochl, 50. Kalina. Rozhodčí: Jílek - Moláček, Arnošt. ŽK: Diuf, Pollalis (oba Čáslav). Diváci: 3744.

Bohemians 1905: Havránek - Růžička, Šmíd, Cseh, Kalina - Moravec, Jindřišek, Rada (84. Budinský), Bartek, Kolář (56. Nerad) - Štochl (71. Bálek). Trenér: Weber.
Čáslav: Ducheček - Šandera, Charuza, Karal, Achemaistos - Fikejz, Ujec, P. Efthymiadis, Melissopoulos (79. Guggino)- Diuf (60. Hippias), Vasilakos (40. Pollalis). Trenéři: Kopecký, Kolev.

Znojmo si vypracovalo rozhodující náskok už během úvodní pětiminutovky, kdy se dvakrát trefil Radim Nepožitek. Vzápětí sice snížil z dorážky po chybě brankáře Vlastimila Hrubého Ondřej Průcha, jenže ještě do poločasu hosté dostali další tři góly. Dvakrát se prosadil Josef Hnaníček, který nejprve tečoval míč do branky po rohovém kopu a následně zužitkoval technickou ranou Nepožitkův centr. Mezi jeho trefy vklínil gól ze sólového úniku Marek Heinz, který pět minut před koncem zápasu dokonal debakl svou již šestou brankou v pátém duelu od příchodu z prvoligové Olomouce.

Znojmo - Vlašim 6:1 (5:1)

Branky: 2. a 5. Nepožitek, 25. a 42. Hnaníček, 35. a 85. Heinz - 8. Průcha. Rozhodčí: Orel - Blažej, Marek. ŽK: Lacko - Putz, Janda. Diváci: 873.

Znojmo: Hrubý - Hříbek, Jonov, Hnaníček, Mudra - Lacko, Buchta (81. Mička) - Helísek, Nepožitek (63. Cihlář), Okleštěk - Heinz (85. Ševčík). Trenér: Kalvoda.
Vlašim: Toma - Vebr, Petrů, Krmpotič (46. Kropík), Sudek - Křeček - Janda, Wojnar, Putz, Průcha (46. Kocourek) - Jícha (73. Pokorný). Trenér: Frýdek.

Jen o gól menší náskok než Znojmo si v první půli v derby s Opavou vypracovala Karviná. Na vedoucí branku Elvista Cikua sice zareagoval už po třech minutách opavský Hynek Prokeš, ale ještě do přestávky se zapsali mezi střelce Jiří Homola, Vladimír Mišinský a znovu Ciku. V 53. minutě zkorigoval skóre Radek Lokša technickou střelou, avšak naděje hostů na bodový zisk definitivně ukončil pátým gólem výborně hrající Homola. Karviná pod novým trenérem Josefem Mazurou a asistentem Karlem Stromšíkem získala ze dvou zápasů šest bodů a na sestupová místa má k dobru už devět bodů. Pět branek se týmu naposledy podařilo dát před dvěma lety v Čáslavi. Opava zůstává poslední.

Karviná - Opava 5:2 (4:1)

Branky: 28. a 77. Homola, 11. a 45. Ciku, 40. Mišinský - 14. Prokeš, 53. Lokša. Rozhodčí: Paták - Wilczek, Štěrba. ŽK: Vaněk, Mikula - Prokeš, Potočný. Diváci: 1870.

Karviná: Paleček - Hoffmann, Mikula, Homola, Hottek - Fiala, Vaněk, Gonda (57. Sobala), Ciku - Hoferica (63. Fišer), Mišinský (83. Vaclík). Trenér: Mazura.
Opava: Hampel - Hrabina (31. Čarnota), Metelka, Štrbák, Potočný - Šrom, Binar (46. Sedláček), Zapletal, Ficek - Jurečka (46. Lokša), Prokeš. Trenér: Vavruška.

Žižkov se prezentoval jako odevzdaný soupeř, Bohemians Praha díky tomu před rekordní střížkovskou návštěvou 972 diváků na jaře poprvé vyhráli. Na branku Štěpanovského nemířil za celý zápas ani jeden míč, všech šest žižkovských střel letělo mimo tři tyče. Domácí otevřeli skóre šest minut po zahájení hry a uzavřeli ho naopak šest minut před koncem. Do vedení šli zelenobílí po hlavičce nového kapitána Pence, druhá branka padla po samostatné akci střídajícího Pilíka. Ten obešel tři protihráče a přihrál Macháčkovi, který skóroval ostrou ranou pod břevno.

Bohemians Praha - Viktoria Žižkov 2:0 (1:0)

Branky: 6. Penc, 84. Macháček. Rozhodčí: Lerch - Trávníček, Hock. ŽK: Laštovka, Očovan - Dressler, Bartl, Mareš, Kotyza. Diváci: 972.

Bohemians Praha: Štěpanovský - Laštovka, Penc, Bohata, Križan - Demeter - Hájek (74. Pilík), Macháček (90. Smola), Rakovan, Očovan - Šenkeřík (65. Kuzmanovič). Trenér: Pihávek.
Žižkov: Boháč - Dressler, Kiidron, Besta, Čermák - Bartl (79. Hejný), Bajer, Mareš, Roubal (53. Králík) - Kotyza - Kalod. Trenér: Favarin.

Sokolov zvítězil nad Mostem rovněž 2:0, na jaře stále ještě nenašel přemožitele a posunul se na třetí místo tabulky o dva body za druhé Znojmo. Domácí vedli od 6. minuty, kdy si na Dvořákův rohový kop naskočil Vondráček a hlavičkou ke vzdálenější tyči poslal Sokolov do vedení. O rychlou odpověď se mohl postarat Němec, ale po centru z pravé strany zakončil vedle. Po necelé půlhodině hry to z přímého kopu zkusil Řehák, ale Dvořák v brance Sokolova vytáhl skvělý zákrok a míč vyboxoval.

V druhém poločase se Most snažil o vyrovnání a Sokolov se díky tomu dostal do několika nadějných protiútoků, které však nedokázal zužitkovat. Až v 63. minutě vyšla domácím útočná akce na výbornou. Po rychlé kombinaci našel Dvořák II. přesným centrem nabíhajícího Vaněčka, jenž zblízka poslal míč do mostecké branky.

Sokolov - Most 2:0 (1:0)

Branky: 6. Vondráček, 63. Vaněček. Rozhodčí: Houdek - Vlasjuk, Ratajová. ŽK: Čada, Blažek - Ibragimov, Vojta, Procházka. Diváci: 910.

Sokolov: Dvořák I. - Blažek, Vondráček, Hošek, Dřížďal - Hrubý (87. Holub), Vrtělka, Čada, Vaněček (90. Machek) - Dvořák II. - Jurdík (73. Šamánek). Trenér: Jindra.
Most: Belaň - Běloušek, Novotný, Žižka, Řehák - Ibragimov, Kotlan (69. Klavík), Pilař, Procházka, Mujagič (41. Vojta) - Němec (58. Musiol). Trenér: Busta.

Olomouc podruhé za sebou dostala tři góly a místo posunu na třetí místo, jen bod za druhé Znojmo, se propadla na šesté. Doma s Ústím brzy prohrávala, když druhou velkou šanci v zápase využil ve čtvrté minutě Volek, který podobnou akci předvedl i těsně po přestávce, ale Karabinu nepřekonal.

HFK si vytvořil tlak a v 57. minutě vyrovnal po střele Kováře, který míč po souhře Chmela a Žondry uklidil do prázdné branky. Hostům však stačil jeden brejk a dostali se do vedení: Volkovu asistenci využil Hrošovský. Čtvrt hodiny před koncem pak vedení hostů pojistil díky dalšímu výpadu Volka snadnou střelou Hovorka.

HFK Olomouc - Ústí nad Labem 1:3 (0:1)

Branky: 57. Kovář - 4. Volek, 69. Hrošovský, 76. Hovorka. Rozhodčí: Kocourek - Černý, Kotík. ŽK: Peterka (Ústí n. L.). Diváci: 465.

HFK Olomouc: Karabina - Kopecký, Kovář, Čep, Šimko (72. Nekuda) - Čtvrtníček, Kobylík, Hromek, Bednář, Korčián (46. Chmelo) - Žondra. Trenér: Machala.
Ústí nad Labem: Novák - Zeman, Zukič, Valenta, Dvořák - Volek (88. Benčík), Martykán, Hrošovský, Peterka, Hovorka (90. Pavlíček) - Veverka (70. Moulis). Trenér: Bičovský.

Táborsko vyhrálo v Pardubicích 1:0 a v boji o záchranu získalo první body pod vedením trenéra Romana Nádvorníka. Zápas rozhodla 58. minuta, kdy po trestném kopu Kočího odpískal rozhodčí ve vápně hru rukou a Strnad nařízenou penaltu proměnil. Největší pardubickou šanci na vyrovnání měl v 86. minutě Přibyl, kterého však vychytal brankář Fryšták.

Pardubice - Táborsko 0:1 (0:0)

Branka: 58. Strnad z pen. Rozhodčí: Ochotnický - Tacina, Machálek. ŽK: Rešetár, Kudrna, Petrus, Přibyl - Krch, Fryšták. Diváci: 628.

Pardubice: Frydrych - Přibyl, Tischler, Němeček (54. Vencl), Norek - Pospíšil, Jeřábek, Kudrna, Rešetár (79. Hodas) - Petrus, Rezek (40. Hundák). Trenér: Svědík.
Táborsko: Fryšták - Kotrba, Mráz, Krch, Jasanský (44. Sladký) - Dolejš, Dobal, Ciferský, Kočí - Presl (90. Džafič), Strnad (89. Mach). Trenér: Nádvorník.

Zlín už ve čtvrtém domácím utkání za sebou vstřelil tři góly a pokaždé zvítězil. Tentokrát se o změnu skóre postarali v prvním poločase ještě při stejném počtu hráčů na obou stranách Malcharek a ve druhém už v početní převaze Kroča a Polách. Hosté hráli v oslabení od 29. minuty, kdy Zieris nedovoleně zastavil unikajícího Hrušku. Kotiš dostal pět minut před koncem zápasu druhou žlutou kartu. V tabulce devátý Varnsdorf ještě na jaře nedal gól a ze tří odehraných utkání získal jediný bod.

Zlín - Varnsdorf 3:0 (1:0)

Branky: 13. Malcharek, 64. Kroča, 71. Polách. Rozhodčí: Mikel - Gallo, Vysloužil. ŽK: Železník, Polách - Kotiš, Martan. ČK: 29. Zieris, 85. Kotiš. Diváci: 928.

Zlín: Kořínek - Pazdera, Kroča, Malý, B. Červenka - Železník (65. Ruskovský), Motal, Polách, Hruška (86. Bartolomeu) - Matějov (55. Poznar) - Malcharek. Trenér: Kalivoda.
Varnsdorf: Porcal - Tvaroha (84. Hikspoors), Zieris, Kouřil, Dobrovolný - Jakobovský, Kotiš - Martan (46. Vilkovský), Schubert (46. Just), Rudnickij - Mach. Trenér: Frťala.