ČTsport

ČTsport
středa 19. září 2018 Zita

Německé mistry světa uvítalo doma půl milionu fanoušků

Velikost textu:
aktualizováno 15. 7. 2014 14:40

Berlín - Troubení, vítězné popěvky a vyvolávání jmen hráčů provázelo příjezd německých fotbalových mistrů světa do Berlína. Ve fanouškovské zóně u Braniborské brány na ně čekalo půl milionu příznivců, tisíce lidí ale lemovaly také ulice, jimiž tahač s otevřenou plošinou, na níž hráči stáli, projížděl. Lidé často přerušovali práci jen proto, aby se dostali svým hvězdám na dosah.

Němečtí fotbalisté po návratu z MS
Němečtí fotbalisté po návratu z MS
Otevřít galerii
 • Němečtí fotbalisté po návratu z MS autor: Karina Hessland, zdroj: AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/59/5821/582099.jpg?1405428496
 • Letecký speciál fotbalových mistrů světa zdroj: imago sportfotodienst https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/59/5822/582104.jpg?1405428751
 • Julian Draxler a Joachim Löw po návratu z MS autor: Karina Hessland, zdroj: AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/59/5821/582100.jpg?1405428655
 • Davy fanoušků u Braniborské brány autor: Britta Pedersen, zdroj: AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/59/5822/582105.jpg?1405428882

Let mistrů světa měl zhruba hodinové zpoždění, protože na letišti v Riu se vozík se zavazadly fotbalistů srazil s jiným letadlem. Divákům ve fanouškovské zóně to ale příliš nevadilo, a když nad nimi pilot krátce po desáté hodině přeletěl v malé výšce, propukly bouřlivé oslavy.

První nedočkavci vítali zlatý tým už ráno na letišti Tegel. Za zvuků fotbalového chorálu "Football's Coming Home" vystoupil z letadla jako první kapitán Philipp Lahm s trofejí pro mistry světa. "O tomhle jsem snil od pěti let, kdy jsem viděl s pohárem Lothara Matthäuse," prozradil Lahm.

Hned za ním se objevil Bastian Schweinsteiger zahalený do německé vlajky a s obvazem nad pravým okem jako památkou na nedělní tvrdý souboj ve finále s Argentinou. Pochvaloval si, že se během klidného letu dobře prospal, někteří jeho spoluhráči však pokračovali v oslavách titulu už na palubě letadla. "Nohu z plynu nesundáme. Při oslavách pojedeme naplno jako v zápase," slíbil nejlepší střelec týmu Thomas Müller.

Černý tahač s otevřenou plošinou se však ulicemi Berlína prodíral šnečím tempem. Fanoušci, kteří zaplavili celou cestu do centra, si chtěli hráče alespoň na chvíli užít. Na bocích auta zářily letopočty 1954, 1974, 1990 a 2014, připomínající roky, kdy Němci vyhráli mistrovství světa, a místo poznávací značky svítil nápis "Champions". Hráči měli černá trička s velkou jedničkou na hrudi.

Dvouhodinovou cestu městem provázelo troubení aut i fanouškovských trubek a vyvolávání hráčů, nejčastěji bylo slyšet jméno jediného finálového střelce Maria Götzeho a neohroženého bojovníka Bastiana Schweinsteigera. Obrovský aplaus zaplavil ulice pokaždé, když některý z hráčů zvedl nad hlavu zlatý pohár pro mistry světa. Fanoušci také zpívali oslavné chorály, ozývalo se i skandování "SuperNěmecko" a "My jsme mistři světa".

Vedle tisíců lidí v ulicích čekalo na fotbalisty kolem půl milionu příznivců před Braniborskou bránou, kde jim o dva dny dříve fandili ve finálovém zápase s Argentinou. Někteří z nich přespali u vstupu do vymezené zóny, aby si po jejím otevření dokázali zabrat nejvýhodnější místa u pódia.

Zlatý tým byl zapsán do berlínské pamětní knihy a pak už se mohl na velkém pódiu o radost podělit s příznivci, kteří znovu skandovali jméno tvůrce úspěchu Joachima Löwa. Ten jim poděkoval za podporu, kterou jeho tým i na dálku cítil. "Viděli jsme obrázky z domova, to pro nás byla velká vzpruha. Bez vás bychom tu nebyli. Vy všichni jste mistři světa," řekl německý trenér.

Otázku, jestli bude u mužstva pokračovat, však nechal zatím nezodpovězenou. Předseda svazu Wolfgang Niersbach však o prodloužení smlouvy vůbec nepochybuje. "Je to jasné. Naším cílem je Francie 2016," slíbil fanouškům. Löw tak určitě povede mužstvo v odvetě s Argentinou, která se bude hrát 3. září v Düsseldorfu. 

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.