ČTsport

ČTsport
čtvrtek 16. srpna 2018 Jáchym

Löw: Pokud si měl někdo zlato zasloužit, tak tenhle tým

Velikost textu:

Rio de Janeiro – Jako asistent a poté kouč získal s Německem v předchozích deseti letech na velkých fotbalových akcích stříbro a tři bronzy. Joachim Löw nyní do sbírky úspěchů přidal ten největší. Své svěřence dovedl k titulu mistrů světa. Podle nového německého národního hrdiny právě triumfem na světovém šampionátu vyvrcholila dlouholetá práce, kterou u týmu v roce 2004 započal.

Dojatý trenér Německa Joachim Löw (vpravo) v objetí s Bastienem Schweinsteigerem
Dojatý trenér Německa Joachim Löw (vpravo) v objetí s Bastienem Schweinsteigerem

"Strávili jsme spolu s týmem během šampionátu a před ním 50 dní, ale tenhle projekt odstartoval před deseti lety. To, co se stalo, je výsledkem mnohaleté práce, která začala ještě s Jürgenem Klinsmannem. A pak pokračovala," uvedl Löw, jenž se stal hlavním koučem Němců v roce 2006, po finálové výhře nad Argentinou.

V roce 2004 byl německý fotbal v troskách, když na evropském šampionátu po porážce 1:2 s českým týmem vypadl už ve skupině. Mužstvo pak převzal Klinsmann a jako svého asistenta si vybral Löwa.

"V letech 2000 a 2004 byl německý fotbal na samém dně. Ale investovali jsme do vzdělání, věděli jsme, že se musíme zlepšit. A tohle je výsledek," řekl Löw.

V roce 2006 na domácím světovém šampionátu ještě jako Klinsmannův asistent přispěl k bronzu a poté převzal reprezentaci jako hlavní kouč. Na následujícím mistrovství Evropy ji dovedl až do finále, na MS před čtyřmi lety i ME předloni pak k bronzu, ale až v Brazílii se dočkal velkého triumfu.

"Naší hlavní předností je, že jsme se v průběhu těch let neustále zlepšovali, i když jsme několikrát nezvládli ten poslední krůček. Věděli jsme, že bychom ho měli udělat, věřili jsme v to, a to se konečně povedlo," liboval si čtyřiapadesátiletý trenér.

Zlato podle něj Němci slaví právem. "V minulých letech jsme byli ti zklamaní, ale dneska tu byl jen zasloužený vítěz. Pokud si to má někdo zasloužit, je to tenhle tým," uvedl. "Vždy jsme hráli dobrý fotbal a věřím, že na tomhle šampionátu v průběhu těch sedmi zápasů jsme ukázali nejlepší výkony ze všech týmů v Brazílii," dodal populární "Jogi".

Německá veřejnost doufá, že Löwa nenapadne na vrcholu skončit a že bude u týmu pokračovat. Smlouva mu vyprší až za dva roky. "Jak jsem Jogiho viděl celý den i celý týden, předpokládám, že budeme pokračovat," uvedl manažer národního týmu Oliver Bierhoff. Löw zatím svou budoucnost nekomentoval.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.