ČTsport

ČTsport
středa 15. srpna 2018 Hana

Berlín v euforii nejde spát. Němci slaví v ulicích

Velikost textu:

Berlín - "Německo!" a "Mistři světa!" zní v noci na dnešek Berlínem. Euforie vypukla krátce před půlnocí s gólem Maria Götzeho, který v prodloužení rozhodl finálové utkání fotbalového mistrovství světa proti Argentině. Němci odložili přísná pravidla o dodržování nočního klidu a ve světle ohňostrojů a za zvuků trubek vyrazili do ulic velkoměsta oslavit čtvrtý titul, na který čekali 24 let.

Němečtí fanoušci slaví titul své reprezentace
Němečtí fanoušci slaví titul své reprezentace

Německá metropole se na finálový zápas chystala už od úterní semifinálové výhry nad Brazílií. Pro finále se rozšířila zóna pro fanoušky na hlavní třídě mezi Braniborskou bránou a Vítězným sloupem na dvojnásobek oproti zahajovacímu utkání turnaje, takže byla přes kilometr dlouhá. Příznivci německého týmu oblečení do černo-červeno-zlaté kombinace nebo do bílých národních dresů do ní proudili už od časného nedělního odpoledne, vpodvečer ji pořadatelé museli uzavřít kvůli naplnění kapacity. Plno bylo také v restauracích. Kdo v sobotu sháněl rezervaci stolu na nedělní večer, neměl šanci.

Přestože fanoušci před začátkem zápasu neskrývali přesvědčení o naplnění mistrovského snu, samotný průběh utkání vyvolával nervozitu. Nezvykle ztichlým městem se tak nesly při argentinských šancích zděšené výkřiky, zazníval také potlesk při včasných zásazích německé obrany nebo brankáře Manuela Neuera.

S Götzeho gólem vypukly v Berlíně oslavy. Obyvatelé německé metropole odpalovali ohňostroje v podobné míře jako při příchodu nového roku, z oken se neslo skandování "Německo! Německo!" a "Mario Götze". A oslavy nijak neoslabovala skutečnost, že do konce zápasu zbývalo ještě šest minut. "Teď už vyhrajeme! Žádné penalty! Jsme mistři světa!" křičel jeden z fanoušků sledující zápas u stánku rychlého občerstvení před berlínským hlavním nádražím.

Poslední záchvěv nervozity vyvolal u Berlíňanů přímý volný kop Lionela Messiho v závěru nastaveného času. Když střela letěla vysoko nad branku, začali se lidé na ulicích objímat. Závěrečný hvizd rozhodčího odstartoval další ohňostroje, které nepolevily ani téměř hodinu po skončení zápasu.

Po závěrečném hvizdu se také z vymezených zón pro fanoušky vyvalila černo-rudo-zlatá záplava slavících lidí, kteří troubili na trubky, spontánně se objímali v ulicích, připíjeli si šampaňským se všemi kolemjdoucími a s národními vlajkami pochodovali městem. Policisté v ulicích pouze zajišťovali průjezd pro noční tramvaje, jinak do oslav nijak nezasahovali. Berlín vstoupil do mistrovské noci a hodlá si vychutnat titul, na který čekal téměř čtvrt století.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.