ČTsport

ČTsport
čtvrtek 16. srpna 2018 Jáchym

KVÍZ: Jak dobře znáte historii mistrovství světa?

Velikost textu:

Pelé na MS 1958 ve finále proti Švédsku
Pelé na MS 1958 ve finále proti Švédsku

Jak dobře znáte historii mistrovství světa?

Stal se někdy hráč reprezentace Československa (České republiky) nejlepším střelcem nějakého MS ve fotbale?

Než přišlo první MS, byl fotbal na olympijských hrách brán jako přehlídka nejlepších reprezentačních týmů. Ovšem po roce 1930 se olympijský turnaj ve fotbale stal trochu popelkou a jeho prestiž se o něco zvýšila až v posledních letech. Který z níže vyjmenovaných států se nikdy nestal olympijským vítězem ve fotbale?

Slavný Diego Maradona odehrál svůj první zápas za seniorskou reprezentaci Argentiny v roce 1977. Přesto pro něj má následné MS 1978, které se hrálo v jeho domovině, tedy Argentině, trpkou příchuť. Co se přihodilo?

Na MS 1934 v Itálii ve finále Československo podlehlo domácímu týmu 1:2. Velkou oporou byl brankář František Plánička. S jakým číslem na mistrovství nastupoval?

Na kterém MS se začalo využívat žlutých a červených karet?

Na kterém mistrovství světa padlo v průměru nejvíce gólů na zápas?

Který míč MS ve fotbale má ve světě médií nejikoničtější postavení a jeho zobrazení v podstatě bývá považováno rovnou za jakýsi piktogram pro hru zvanou fotbal?

Na které MS chodilo v průměru na zápas nejvíce diváků?

Který hráč coby aktivní fotbalista dokázal vyhrát 3x MS, což se zatím žádnému jinému nepodařilo?

Té situaci se zpočátku říkalo "signál století". Rozebereme si ji z pohledu útočícího mužstva. Přímý kop z pravé strany proti zdi soupeře, která stojí cca na hranici velkého vápna. V ní nejblíže ke středu šestnáctky stojí jeden z útočících hráčů, který má za úkol zeď znervóznit nebo rozrušit, dále zakrýt brankáři výhled, a eventuálně následně uhnout přímé střele spoluhráče. Zazní píšťalka rozhodčího. Z místa pár metrů od autové čáry se rozbíhá možný exekutor a vypadá to, že pravděpodobně pošle levačkou na vzdálenější tyč centrovaný míč s falší do vápna. Mimoděčný pohyb hráčů v tomto území doleva. Míč však původní exekutor přeskakuje a hned vzápětí další z útočících hráčů pošle pravačkou přihrávku po zemi napravo od soupeřovy zdi. Z té se rychlostí blesku oddělí původní "znervózňovač", za zády stojících hráčů naběhne do volného prostoru napravo od zdi, zachytí přihrávku a zcela osamocen skóruje. Který tým a na kterém mistrovství světa tento signál zahrál poprvé?


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.