ČTsport

ČTsport
sobota 18. srpna 2018 Helena

Lamouchi: Nasazení Drogby později byl taktický záměr

Velikost textu:

Recife - Nasazení kapitána Didiera Drogby až do druhé půle zápasu mistrovství světa s Japonskem bylo podle trenéra fotbalistů Pobřeží slonoviny Sabriho Lamouchiho z části vynucené zdravotním stavem, ale z části i taktickým záměrem. Kouč Pobřeží si totiž byl jistý tím, že příchod zkušeného kanonýra přinese právě takový impuls, jaký nakonec při obratu na 2:1 přinesl. Šestatřicetiletý Drogba měl před startem turnaje zdravotní problémy, přesto překvapilo, když se neobjevil v základní sestavě.

Didier Drogba
Didier Drogba

Místo něj dostal šanci bývalý hráč pražské Sparty Wilfried Bony, který má za sebou vydařenou sezonu ve Swansea. "Samozřejmě byl Drogba zklamaný, že začal na lavičce, ale o to větší chuť měl, když se dostal do hry," řekl Lamouchi. "Z části to bylo kvůli jeho kondici, protože kvůli zranění odehrál celý zápas naposledy před pár měsíci. Proto jsem se z taktických důvodů rozhodl, že bude pro nás užitečnější, když začne z lavičky," vysvětlil.

Podle něj je totiž Drogba natolik výjimečný hráč, že jeho přítomnost na hřišti ovlivní nejen spoluhráče, ale i protivníka. A to se potvrdilo. Drogba do hry naskočil v 62. minutě za stavu 0:1 a už o dvě minuty později srovnal Bony, který měl více prostoru, jelikož se japonská obrana soustředila na Drogbu. Za další dvě minuty pak z podobné akce rozhodl Gervinho.

"U Drogby je jedno, jestli začíná zápas nebo jde do hry z lavičky, vždycky ovlivní hru. Je to hráč, který mění pravidla hry," prohlásil Lamouchi. "Musel při léčbě podstoupit hodně obětí, aby tu mohl být s námi. Znovu ukázal svou důležitost pro tým a já mu za to děkuji," dodal.

Aurier centry zařídil výhru a vysloužil si pochvalu od Drogby

Důležitost krajních obránců v moderním fotbale potvrdil pravý bek Pobřeží slonoviny Serge Aurier, když jako nejmladší hráč na hřišti připravil pro své spoluhráče oba góly při výhře 2:1 nad Japonskem na mistrovství světa. Stal se tak teprve druhým hráčem Pobřeží, který na MS zaznamenal v jednom utkání dvě asistence. Předtím se to povedlo jen v roce 2010 levému bekovi Arturovi Bokovi.

Pobřeží slonoviny se v utkání dlouho nemohlo prosadit, ale v 64. minutě poslal Aurier krásný centr na hlavu Wilfrieda Bonyho a bývalý hráč Sparty srovnal. Za další dvě minuty přišla téměř totožná akce, tentokráte Aurier našel na přední tyči Gervinha, který rozhodl o výhře. "Mlaďas promluvil do zápasu," ocenil jednadvacetiletého beka francouzského Toulouse kapitán týmu Didier Drogba. "Serge přinesl do hry energii a klid a odehrál opravdu fantastický zápas," dodal.

Gervinho (vlevo) společně s Didierem Drogbou slaví gól
Gervinho (vlevo) společně s Didierem Drogbou slaví gól

Sám Aurier ani nevěřil tomu, jak vydařený debut na mistrovství světa prožil. "Nemohu tomu uvěřit. Jsem na prvním mistrovství, navíc tady v Brazílii a ještě k tomu takhle pomohu k našemu vítězství. Je to jak sen," prohlásil Aurier. Přihrávky mladého beka ocenil i autor prvního gólu Bony. "Jeho centry byly prostě perfektní. Stačilo mi jen nastavit hlavu a bylo to. Všechno ostatní za mě zařídil tím centrem," chválil spoluhráče Bony.

Aurier, který je odchovancem Lens a od mládí vyrůstal ve Francii, je jedním z mladých hráčů, kteří postupně nahrazují "zlatou generaci" Pobřeží slonoviny v čele právě s Drogbou. V roce 2013 v sestavě vystřídal dlouholetou oporu Emmanuela Ebouého, který se nakonec ani nedostal do nominace. "Je to nejlepší pravý bek ve Francii. A věřím, že se bude ještě zlepšovat a dostane se do anglické Premier League," věští Aurierovi velkou budoucnost Drogba.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.