ČTsport

ČTsport
středa 15. srpna 2018 Hana

Brazílii ovládl fotbal, protesty a stávky jdou pomalu stranou

Velikost textu:

Sao Paulo – V oslavy úvodního vítězství domácího celku nad Chorvatskem se změnily demonstrace a stávky, které hrozily ochromit fotbalový šampionát v Brazílii. Většina fanoušků prohlašuje, že si chce nyní užívat mistrovství, i když se stížnostmi demonstrantů souhlasí. Protesty v brazilských městech tak postupně slábnou, přesto policie místy rozháněla stovky nespokojenců.

Zápas Mexika s Kamerunem poznamenal liják
Zápas Mexika s Kamerunem poznamenal liják

Druhý den šampionátu už provázely jen menší demonstrace. Ve městě Salvador de Bahia, kde Nizozemsko pokořilo obhájce titulu Španělsko, se střetla asi stovka nespokojenců s policií, která rozehnala slzným plynem dav demonstrující proti vysokým finančním nákladům na šampionát a za více peněz na školství zdravotnictví či platy státních zaměstnanců. Skupina házela podle policie kameny na prodejnu automobilů a snažila se poškodit další vozidla zaparkovaná v jedné čtvrti. Policisté zadrželi 11 demonstrantů.

 • Brazilci protestují proti vysokým nákladům na MS ve fotbale
  Brazilci protestují proti vysokým nákladům na MS ve fotbale zdroj: ČTK/ABACA/AA
 • Brazilci protestují proti vysokým nákladům na MS ve fotbale
  Brazilci protestují proti vysokým nákladům na MS ve fotbale zdroj: ČTK/ABACA/AA

V Natalu mohutný déšť a stávka řidičů autobusů požadujících vyšší mzdy narušily v pátek dopravu diváků na stadion Arena das Dunas na zápas Mexika s Kamerunem. Některé komunikace a tunely byly zcela zaplaveny, a bránily tak v přístupu četných aut na parkoviště před stadionem. Řada diváků musela proto na utkání dojít v hustém dešti pěšky, kvůli srážkám bylo zrušeno i sledování zápasu na velkoplošných obrazovkách ve městě. Pro mnohé fanoušky ale den změnila v noční můru především stávka řidičů autobusů, které představují v Natalu jediný prostředek hromadné dopravy. Město muselo nasadit školní autobusy a dodávky, aby alespoň částečně nahradilo chybějící spoje.

V první den šampionátu se uskutečnily demonstrace v polovině z 12 hostitelských měst mistrovství. Některé ze čtvrtečních protestů, jichž se účastnily stovky lidí, provázelo rovněž násilí. Před rokem vyšel do ulic více než milion lidí a vůdci protestů na dobu mistrovství slibovali opakování masových akcí.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.